Różni, ale czy równi? Spotkanie na temat różnorodności w miejscu pracy
W pierwszej części spotkania Agnieszka Czarnecka oraz Piotr Niewieściuk z firmy Hays przedstawili wyniki badania poświęconego luce płacowej. Eksperci wyjaśnili również, jakie obowiązki związane z jawnością zarobków nałoży na pracodawców dyrektywa Unii Europejskiej o równości i jawności wynagrodzeń, której przepisy Polska musi wdrożyć do czerwca 2026 roku.
- Polscy pracownicy zazwyczaj nie wiedzą, ile zarabia się w ich zespołach, ponieważ kwestia uzyskiwanej płacy w polskiej kulturze jest traktowana jako sprawa wyjątkowo poufna i prywatna. Często zarobki traktowane są jak coś, co powinno zostać zachowane pomiędzy pracownikiem a pracodawcą - komentował wyniki badania Piotr Niewieściuk, Business Development Manager w Hays Poland
- Nadal wielu pracodawców oraz menedżerów w ujawnianiu widełek płacowych dostrzega przede wszystkim ryzyko. Obawiamy się, że konkurencja wykorzysta tę wiedzę, aby zbudować atrakcyjniejszą ofertę i zwyciężyć w wyścigu po najlepszych kandydatów lub narazimy się na konflikty i podwyższoną rotację w zespołach. Te obawy wynikają przede wszystkim ze świadomości, że nasze organizacje nie są wystarczająco przygotowane do ujawnienia wynagrodzeń - wyjaśniała Agnieszka Czarnecka, Head of HR Consulatncy w Hays Poland.
W kolejnej części spotkania przedstawiono kluczowe wnioski z badania Hays "Kobiety na rynku pracy 2024", opisującego szanse, aspiracje i trudności, z jakimi w sferze zawodowej mierzą się kobiety oraz pracujący rodzice. Prezentacja stanowiła podstawę do panelu dyskusyjnego z przedstawicielami firm GSK oraz Egnyte na temat praktycznych działań zwiększających różnorodność i równość pracowników w miejscu pracy.
Na koniec zgromadzeni wzięli udział w ponad godzinnym, praktycznym warsztacie. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy, aby w oparciu o konkretne przykłady wypracować rozwiązanie, które zamiast podzielić - połączy pracowników reprezentujących różne grupy demograficzne