Język niemiecki - najbardziej poszukiwany język w sektorze usług nowoczesnych w Poznaniu

Dzisiaj w Poznaniu Świętujemy Dzień Jedności Niemiec.  Z tej okazji warto przypomnieć jakie profity przynosi znajomość języka niemieckiego dla osób poszukujących pracy, szczególnie w sektorze usług nowoczesnych. Jest on wykorzystywany w prawie 60 firmach. Skąd bierze się  ta popularność? W Poznaniu aż 30% kapitału zagranicznego pochodzi z Niemiec.

Na obrazie jest tytuł debaty, a pod tym termin: 3 października 2023, godz.10. wydział Prawa i Administracji UAM al. Niepodległości 53, panel I- prof. Klaus Bachmann, prof. Detlev Brunner, moderatorka: dr Anna Kwiatkowska - grafika artykułu
Debata X Polska-Niemcy - sąsiedztwo, stereotypy, współpraca

Niemiecki jest trzecim (po angielskim i polskim), używanym językiem w procesach obsługiwanych przez firmy  sektora usług nowoczesnych. Posługujący się nim potencjalni pracownicy mogą liczyć na bardzo atrakcyjne stanowiska pracy i bonus w wysokości 1000-2000 zł. Kapitał pochodzący z Niemiec posiadają takie marki obecne na poznańskim rynku jak m.in. Arvato, B.Braun, Beiersdorf,  Carl Zeiss, GFT, Lidl, Lorenz, MAN, Miele, Osram czy Volkswagen.

Ze względu na wzmożone zapotrzebowaniem na kadrę niemieckojęzyczną Biuro Obsługi Inwestorów aktywnie wspiera promowanie nauki tego języka wśród uczniów poznańskich szkół, studentów oraz potencjalnych kandydatów wchodzących na rynek pracy. Wśród młodzieży szkolnej rozpowszechniono ulotkę informującą o profitach związanych z nauką niemieckiego. Ponadto w celu przybliżenia mowy naszych zachodnich sąsiadów ukazał się krótki materiał filmowy pokazujący jej powiazania z gwarą poznańską.

Dodatkowo Biuro Obsługi Inwestorów ściśle współpracuje z Instytutem Filologii Germańskiej oraz pozostałymi kierunkami filologicznymi Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Wspiera kierunek: Język niemiecki i komunikacja w biznesie, poprzez wspólne działania z firmami, których kapitał wywodzi się z Niemiec. Ponadto uczestniczyło w ocenie akredytacyjnej tej specjalizacji. Aktywnie angażuje się ono w wykłady dla studentów. W ten sposób prezentuje korzyści wynikające ze znajomości niemieckiego. Współpracuje również przy konkursie tłumaczeniowym promującym naukę języków obcych w Poznaniu. Dodatkowo przedstawicielki Biura Obsługi Inwestorów będą uczestniczyć w wydarzeniu oraz kampanii wizerunkowej organizowanej przez Instytut Filologii Germańskiej wraz z Instytutem Goethego pt.: "#deutschbewegt. Język nowych możliwości". Ma ono na celu pokazanie możliwości jakie otwiera znajomość języka niemieckiego oraz wskazanie alternatywnych sposobów nauki.

To nie wszystkie działania, które podejmuje Miasto w celu promowania znajomości mowy naszych zachodnich sąsiadów. Wszelkie starania przypominają pracę u podstaw. Mając świadomość, że wybór ścieżki kształcenia językowego zaczyna się już na etapie szkoły podstawowej, do rodziców uczniów klas V-VI został wysłany list zachęcający do nauki niemieckiego. Pokazywał on korzyści płynące z jego znajomości. Ponadto Miasto Poznań wspiera szkoły, których uczniowie mają możliwość zdawania egzaminu Deutsches Sprachdiplom (DSD). Na bazie porozumienia podpisanego przez Panią Konsul Doris Wildemann z Konsultatu Generalnego RFN oraz Zastępcę Prezydenta Miasta Poznania Mariusza Wiśniewskiego od 2023 roku w tych placówkach oświatowych pojawiły się dodatkowe godziny języka niemieckiego.

W Poznaniu i ogólnie w całej Wielkopolsce zauważamy intensywną współpracę regionalną między  Krajem Związkowym Brandenburgia (RFN) a województwem wielkopolskim. W ramach "Planu działań w zakresie edukacji młodzieży i sportu na lata 2021-2025" uczniowie m.in. mają możliwość udziału w wymianie, zawierane są partnerstwa między szkołami oraz wymieniane doświadczenia.

Mówiąc o współpracy z Niemcami w Poznaniu nie można pominąć dwóch organizacji: DWK oraz AHK.

DWK - Polsko-Niemieckie Koło Gospodarcze w Poznaniu to stowarzyszenie, które zrzesza ponad 50 firm, w szczególny sposób wspierających współpracę europejską, przede wszystkim polsko-niemiecką.

AHK Polska - Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo Handlowa z Biurem Regionalnym w Poznaniu - to największa bilateralna izba w Polsce. Reprezentuje interesy 1000 firm członkowskich i od ponad 25 lat wspiera polsko-niemieckie stosunki gospodarcze. 

Nie można zapomnieć, że nieocenioną rolę we wsparciu współpracy polsko-niemieckiej odgrywa Konsulat Generalnym Niemiec we Wrocławiu, który organizuje spotkania budujące relacje biznesowe dla korpusu dyplomatycznego, przedsiębiorców, organizacji zaangażowanych w budowanie pozytywnych relacji miedzy naszymi państwami.

Dla podtrzymania dobrych stosunków między Polską, a Niemcami, w Poznaniu świętujemy również Dzień Jedności Niemiec - tegorocznym obchodom będzie towarzyszyła Konferencja: "Polska - Niemcy: sąsiedztwo, stereotypy, empatia, współpraca". Wydarzenie organizuje Fundacja Rozwoju Miasta Poznania w ramach cyklu "Debaty Poznańskie". Towarzyszy ono festiwalowi "Czas na Teatr".

Dzięki przytoczonym przykładom, możemy dostrzec jak niezwykle wartościowa jest współpraca polsko-niemiecka dla naszego regionu i rozwoju poznańskiego biznesu. Miejmy nadzieję, że młodzi ludzie już w szkole będą zauważać ten potencjał, z przyjemnością uczyć się języka naszych zachodnich sąsiadów i rozwijać z nimi relacje w życiu dorosłym.