Poznanianki 2024 - ostatnie chwile na zgłoszenia
Stolica Wielkopolski jest pełna wyjątkowych kobiet, a zadaniem akcji społecznej "Poznanianki" jest pokazać je mieszkankom i mieszkańcom całego miasta. To ostatnie dni, by zgłosić swoje kandydatki do zaszczytnego tytułu.
Można to zrobić online - na stronie poznan.pl/poznanianki dostępny jest specjalny formularz, w którym należy wpisać swoją bohaterkę i uzasadnić wybór. Rekomendować można także grupę lub organizację pozarządową, która działa na rzecz Poznania, jego mieszkanek i mieszkańców.
Akcja społeczna "Poznanianki" składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich, trwający od 19 sierpnia do 15 września, to czas na zgłoszenia. W kolejnym etapie, który nastąpi w drugiej połowie września, kapituła wskaże pięć kobiet lub organizacji, które zostaną bohaterkami kampanii społecznej. Będzie można poznać je bliżej. Zaprojektowana zostanie poświęcona im wystawa, a temat ich działań i sukcesów przybliżą filmy.
Wszystko zwieńczy Poznański Tydzień Kobiet, czyli czas poświęcony siostrzeństwu, prawom kobiet oraz działaniom, które je wzmacniają i chronią. To wyjątkowe wydarzenie zainaugurowane zostanie 19 października, podczas tzw. Babskiej Soboty w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych, a zakończone konferencją 26 października. Odbędzie się ona w głównej siedzibie Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Program Poznańskiego Tygodnia Kobiet zostanie ogłoszony na początku października. Całe wydarzenie będzie dostępne bezpłatnie, a związane z nim przedsięwzięcia - realizowane w różnych rejonach Poznania.
"Poznanianki 2024" odbywają się w nowej formule od trzech lat. Wcześniej akcja miała formę plebiscytu, ale zastąpiono ją pomysłem, który stawia kobiety w równej roli miejskich bohaterek.
Podczas ubiegłorocznej edycji akcji wpłynęło 158 zgłoszeń dotyczących 59 kobiet. Poznaniankami 2023 r. zostały: Agnieszka Kubicka - działaczka społeczna, edukatorka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Wózkowicze; Wioletta Bogusz - współzałożycielka oraz przewodnicząca stowarzyszenia "Zupa na Głównym", które na terenie Poznania od 6 lat wspiera osoby ubogie i w kryzysie bezdomności; Alicja Nowaczyk i Anna Furmaniuk - założycielki Fundacji Matecznik, której misją jest hasło: "Mamy głos na porodówkach! Matka = Kobieta = Obywatelka"; Maria Andruchiw - społeczniczka, aktywistka i działaczka kulturalna, wiceprezeska Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Polska-Ukraina" w Poznaniu, współorganizatorka festiwalu "Ukraińska Wiosna"; a także Aleksandra Sudolska - założycielka klubu Schron, prezeska i założycielka Local Girls Movement.
AW