Poznanianki 2024 - ostatnie chwile na zgłoszenia

Tylko do najbliższej niedzieli można zgłaszać kandydatki do akcji "Poznanianki". Każdy może zaproponować swoją bohaterkę lub organizację, która zmienia nasze miasto na lepsze. Finałem przedsięwzięcia będzie szeroka kampania społeczna, która przybliży ich działania. 

Na zdjęciu mural na kamienicy, przedstawiający kobiety obok napisu: poznanianki, jesteśmy wspaniałe - grafika artykułu
Tylko do niedzieli można zgłaszać swoje kandydatki do akcji "Poznanianki"

Stolica Wielkopolski jest pełna wyjątkowych kobiet, a zadaniem akcji społecznej "Poznanianki" jest pokazać je mieszkankom i mieszkańcom całego miasta. To ostatnie dni, by zgłosić swoje kandydatki do zaszczytnego tytułu. 

Można to zrobić online - na stronie poznan.pl/poznanianki dostępny jest specjalny formularz, w którym należy wpisać swoją bohaterkę i uzasadnić wybór. Rekomendować można także grupę lub organizację pozarządową, która działa na rzecz Poznania, jego mieszkanek i mieszkańców.

Akcja społeczna "Poznanianki" składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich, trwający od 19 sierpnia do 15 września, to czas na zgłoszenia. W kolejnym etapie, który nastąpi w drugiej połowie września, kapituła wskaże pięć kobiet lub organizacji, które zostaną bohaterkami kampanii społecznej. Będzie można poznać je bliżej. Zaprojektowana zostanie poświęcona im wystawa, a temat ich działań i sukcesów przybliżą  filmy. 

Wszystko zwieńczy Poznański Tydzień Kobiet, czyli czas poświęcony siostrzeństwu, prawom kobiet oraz działaniom, które je wzmacniają i chronią. To wyjątkowe wydarzenie zainaugurowane zostanie 19 października, podczas tzw. Babskiej Soboty w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych, a zakończone konferencją 26 października. Odbędzie się ona w głównej siedzibie Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Program Poznańskiego Tygodnia Kobiet zostanie ogłoszony na początku października. Całe wydarzenie będzie dostępne bezpłatnie, a związane z nim przedsięwzięcia - realizowane w różnych rejonach Poznania.

"Poznanianki 2024" odbywają się w nowej formule od trzech lat. Wcześniej akcja miała formę plebiscytu, ale zastąpiono ją pomysłem, który stawia kobiety w równej roli miejskich bohaterek. 

Podczas ubiegłorocznej edycji akcji wpłynęło 158 zgłoszeń dotyczących 59 kobiet. Poznaniankami 2023 r. zostały: Agnieszka Kubicka - działaczka społeczna, edukatorka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Wózkowicze; Wioletta Bogusz - współzałożycielka oraz przewodnicząca stowarzyszenia "Zupa na Głównym", które na terenie Poznania od 6 lat wspiera osoby ubogie i w kryzysie bezdomności; Alicja Nowaczyk i Anna Furmaniuk - założycielki Fundacji Matecznik, której misją jest hasło: "Mamy głos na porodówkach! Matka = Kobieta = Obywatelka"; Maria Andruchiw - społeczniczka, aktywistka i działaczka kulturalna, wiceprezeska Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Polska-Ukraina" w Poznaniu, współorganizatorka festiwalu "Ukraińska Wiosna"; a także Aleksandra Sudolska - założycielka klubu Schron, prezeska i założycielka Local Girls Movement.

AW