Wyjątkowa Wigilia w Poznaniu
To już czwarta edycja tego wyjątkowego wydarzenia, które stało się poznańską tradycją.
- Kiedyś musiałam spędzić końcówkę grudnia w miejscowości, w której pracowałam. Nie mogłam wrócić do domu na święta z najbliższymi - wspomina Marcelina Rosińska, organizatorka poznańskiej wigilii online, prezeska Fundacji Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego. - Pamiętam łzy w oczach mojej mamy, gdy usłyszała, że nie przyjadę. Wtedy przekonałam się, jak okropne może być to uczucie i jak wiele powodów mogą mieć ludzie, by spędzić święta, ten wyjątkowy czas, bez rodziny i znajomych.
We wspólnym świętowaniu przeszkodzić może nie tylko daleki wyjazd - czasem jest to choroba i związany z nią pobyt w szpitalu, innym razem powodem może być samotność. Czasami spędzenie tych ważnych dni z rodziną, choćby najbardziej nawet wspierającą, może być zbyt trudne. W takiej sytuacji znalazła się jedna z uczestniczek wigilii online, która miała za sobą historię poronień, a święta w towarzystwie dzieci były dla niej zbyt bolesne.
- Właśnie z myślą o wszystkich tych ludziach stworzyliśmy naszą wigilię online - podkreśla Marcelina Rosińska. - We wtorek, 24 grudnia, o godzinie 20 każdy może połączyć się z nami na platformie Zoom. Nie trzeba włączać kamery, nie trzeba nawet nic mówić - wystarczy przyjść, choćby na kilka minut, by poczuć ciepło i radość. Obiecuję, że nie będzie żadnych niewygodnych pytań, będą tylko słowa wsparcia.
Spotkanie nie będzie rejestrowane ani nagrywane - by zapewnić bezpieczną i przyjazną atmosferę. Link do niego można znaleźć na stronie wydarzenia, na Facebooku.
Najważniejszą częścią wigilii online będzie oczywiście rozmowa - o świętach, o tym, co ważne i potrzebne. Będzie chwila, by zjeść tradycyjne dania czy pośpiewać świąteczne piosenki.
- Zawsze na początku dużo osób ma wyłączone kamery, ale potem je stopniowo włącza - mówi organizatorka. - Część gości jednak zostaje niewidoczna do końca spotkania i to też jest ok. Jedni wchodzą na godzinę, inni na pięć minut i to wystarczy. Najważniejsze, to być przez chwilę z drugim człowiekiem. Bo na tym polega pomaganie. Nie trzeba przenosić gór, czasem więcej warte są drobiazgi, jak podarowanie czekolady, pomoc przy zakupach, powiedzenie komuś: jesteś dla mnie ważny, cenię twoje towarzystwo. Takie drobiazgi zmieniają świat.
Dla uczestników wigilii online nie ma ograniczeń wiekowych ani terytorialnych - można dołączyć z każdego miejsca na świecie. Organizatorzy mówią także po angielsku, więc goście z innych krajów również są mile widziani.
AW