Wybory do PE - jeszcze łatwiej dopisać się do spisu wyborców

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Każdy, kto chciałby zagłosować w Poznaniu, a nie jest tu zameldowany, może dopisać się do spisu wyborców. Od wtorku (23 kwietnia) będzie można to zrobić także na Winogradach i na Dębcu.

Każdy poznaniak, który będzie chciał umówić się na wizytę na Winogradach lub na Dębcu w konkretnym dniu i godzinie, może to zrobić online - grafika artykułu
Każdy poznaniak, który będzie chciał umówić się na wizytę na Winogradach lub na Dębcu w konkretnym dniu i godzinie, może to zrobić online

Dopisanie do spisu wyborców jest jednorazowe - obowiązuje tylko na najbliższe wybory. Wniosek można znaleźć na stronie urzędu miasta - bip.poznan.pl. Trzeba go złożyć najpóźniej 21 maja 2019 r. na piśmie. Dokument można złożyć w urzędzie osobiście, przez osobę trzecią lub pocztą. Od wtorku (23 kwietnia) można to zrobić w aż trzech lokalizacjach.

- Dotychczas sprawy wyborcze załatwialiśmy tylko na Libelta - informuje Bartosz Pelczarski, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych Urzędu Miasta Poznania. - Od wtorku uruchamiamy obsługę w zakresie wyborów we wszystkich lokalizacjach, w których na co dzień rejestrujemy pojazdy, wydajemy dowody osobiste czy prawa jazdy - także w budynkach przy ul. Gronowej 22a i ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404.

Każdy poznaniak, który będzie chciał umówić się na wizytę na Winogradach lub na Dębcu w konkretnym dniu i godzinie, może to zrobić online. Kalendarze są już dostępne na stronie internetowej urzędu: bip.poznan.pl.

Jak głosować

Osoby zameldowane w Poznaniu i głosujące w Poznaniu

Poznaniacy, którzy są zameldowani w swoim mieście i chcą tu głosować, powinni udać się do odpowiedniego, zwykle najbliższego ich miejscu zamieszkania lokalu wyborczego. Każdy adres jest przypisany do konkretnego lokalu, wystarczy znaleźć go na liście (będzie ona dostępna publicznie pod koniec kwietnia) - i można iść głosować.

Osoby zameldowane w Poznaniu, które chcą głosować w innym miejscu

Mieszkańcy miasta, którzy są zameldowani w Poznaniu, ale wiedzą, że 26 maja będą w innym miejscu w Polsce, mogą uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania. To najprostsze rozwiązanie. Takie zaświadczenie daje możliwość głosowania w dowolnym miejscu zarówno w kraju jak i za granicą. Wystarczy, że jego posiadacz zgłosi się w dniu wyborców z tym dokumentem do wybranej komisji wyborczej.

Zaświadczenie o prawie do głosowania odbiera się osobiście lub przez pełnomocnika w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych (ul. Libelta 16/20) najpóźniej 24 maja 2019 r. Pełnomocnictwo do odbioru zaświadczenia o prawie do głosowania musi zostać sporządzone pisemnie, zawierać imię, nazwisko oraz nr PESEL wyborcy, a także dane pełnomocnika. Musi być na nim napisane, że dokument dotyczy odbioru zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.

Osoby niezameldowane w Poznaniu, które chcą tu głosować

W takim przypadku istnieją dwie możliwości. Wybór zależy od tego, czy ktoś wcześniej dopisywał się do rejestru wyborców.

Pierwsza opcja dotyczy osób, które nie są zameldowane w Poznaniu, ale już wcześniej, np. przed ostatnimi wyborami samorządowymi, dopisały się do rejestru wyborców. Mogą postąpić tak samo, jak zameldowani mieszkańcy. Wystarczy, że znajdą lokal wyborczy przypisany do swojego adresu - i mogą iść głosować.

Uwaga: jeśli jednak osoba dopisana do rejestru wyborców w Poznaniu chciałaby zagłosować w innym mieście - powinna uzyskać zaświadczenie o prawie do głosowania.

Druga opcja jest dla osób, które nie są zameldowane w Poznaniu i nie dopisywały się wcześniej do rejestru wyborców -  ale wiedzą, że będą w dniu głosowania w Poznaniu i chcą tu głosować. Mogą one złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców. To bardzo prosta i szybka procedura. Wniosek można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta - tutaj. Zawiera dane osobowe oraz adres, pod którym wyborca będzie przebywał w Poznaniu. Niepotrzebne są żadne dodatkowe dokumenty ani dodatkowa weryfikacja ze strony urzędu. Wypełniony wniosek należy złożyć najpóźniej 21 maja 2019 r. w Wydziale Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych przy ul. Libelta 16/20.

Uwaga: takie dopisanie się do spisu wyborców dotyczy tylko wyborów do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 26 maja 2019 r. - jest to dopisanie na te konkretne wybory.

Obcokrajowcy mieszkający w Poznaniu, którzy chcą tu głosować

Głosować w Poznaniu mogą również obcokrajowcy - obywatele Unii Europejskiej, którzy na stałe mieszkają w Polsce i są dopisani do rejestru wyborców. Najpóźniej w dniu głosowania muszą mieć ukończone 18 lat.

AW