Wieniawskiego dwukierunkowa dla rowerów
W związku ze zmianą w dniu 8 października 2015 r. przepisów dotyczących sposobu projektowania organizacji ruchu związanej z ruchem rowerowym, Zarząd Dróg Miejskich wprowadził na ulicy Wieniawskiego w Poznaniu pierwszy ruch rowerowy z wykorzystaniem "sierżantów rowerowych".
Od dzisiaj możliwa jest jazda rowerem wzdłuż ulicy Wieniawskiego w obu kierunkach ruchu, pomimo że dla pozostałych kierowców pojazdów jest to wciąż jezdnia jednokierunkowa.
- Kontraruch, czyli możliwość jazdy pod prąd na ulicach jednokierunkowych jest dobrym i tanim sposobem na uzyskanie spójności tras rowerowych. Do tej pory trwała dyskusja, czy rozwiązanie jest zgodne z prawem, od 8 października 2015 Poznań będzie wprowadzał takie rozwiązania - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.
Na ulicy po raz pierwszy w Poznaniu pojawił się nowy znak drogowy - tzw. "sierżant rowerowy".
- "Sierżanty rowerowe" tworzą wirtualny pas ruchu wskazujący uczestnikom ruchu drogowego, iż w jego miejscu mogą spodziewać się rowerzystów, na których powinni zwrócić szczególną ostrożność. Takie oznakowanie umożliwia kierowcom samochodów poruszanie się po całej jezdni, o ile nie odbywa się tam ruch rowerowy. W takich miejscach zredukowana jest prędkość poruszania się do 30 km/h - mówi Tadeusz Nawalaniec, zastępca dyrektora ZDM.
- Rower jest węższy od samochodu, dlatego na wielu ulicach zbyt wąskich dla dwukierunkowego ruchu samochodów ruch rowerowy "pod prąd" zmieści się bez problemu - dodaje Wojciech Makowski, oficer rowerowy. - Dzięki temu rowerem jest bliżej niż samochodem, a także bezpieczniej, bo łatwiej jest uniknąć jazdy ruchliwymi ulicami czy skrętów w lewo. Poznań ma piękną tradycję takich rozwiązań - pierwszy w Polsce kontrapas pojawił się ponad 20 lat temu na ul. Wronieckiej. Ulic z kontraruchem powinno przybywać.
Już niedługo pojedziemy rowerem w obu kierunkach między innymi Woźną, Sienkiewicza, Galla Anonima i Żonkilową. Obecnie trwają prace nad projektami organizacji ruchu dla tych ulic.
WM