Zredukowana zostanie kadra kierownicza z 38 osób do 30. Zamiast siedzieć za biurkiem, strażnicy ruszą w teren. Zmiany są częścią planu reorganizacji Straży Miejskiej, która trwa i zakończy się w październiku przyszłego roku.
Reorganizacja Straży Miejskiej podniesie skuteczność oraz przyspieszy interwencję strażników.
- Ta restrukturyzacja to szereg działań, których oczekują mieszkańcy - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania. - Naszym założeniem jest, żeby Straż Miejska była dużo bliżej ludzi, dlatego zaplanowaliśmy zmianę organizacji oraz większą specjalizację. Zależy nam, żeby Strażnicy Miejscy byli wizytówką Poznania - podkreśla.
Jednym z założeń jest poprawa komunikacji z mieszkańcami.
- Każdy samorząd pomocniczy będzie mieć przypisanego funkcjonariusza - mówi Waldemar Matuszewski, komendant poznańskiej Straży Miejskiej - W ramach referatów dzielnicowych będą rozwiązywane sprawy lokalne. Strażnicy będą konsultować z mieszkańcami pomysły na zwiększenie miejsc parkingowych na osiedlach, a także doradzą jak zabezpieczyć miejsca przed nielegalnym parkowaniem - dodaje.
Zmieni się struktura referatów dzielnicowych. Ich liczba spadnie z 7 do 6, za sprawą połączenia referatów Piątkowa i Winograd w jeden referat Północ.
W służbie pojawi się eko-patrol. Dwuosobowa załoga w nowym pojeździe będzie zajmować się czystością oraz ochroną środowiska. Zadaniami zespołu będzie m.in. przewóz drobnych zwierząt do weterynarza lub ptaków do azylu, interwencja w sprawie dzikich wysypisk i porzuconych wraków samochodów. Samochód eko-patrolu wyposażony jest w klatkę, nosze, specjalne rękawice do chwytania zwierząt, 2 rodzaje chwytaków oraz foto-pułapkę.
Powstaną 4 referaty ogólnomiejskie. Interwencyjny, w którym 58 strażników będzie pełnić służbę całodobową. Drogowy , który będzie odpowiadał za przepisy drogowe. Trzeci to referat zarządzania operacyjnego. Do jego zadań będzie należeć służba dyżurna, ceremonia i służba zabezpieczenia. Czwarty zajmie się monitoringiem miejskim, profilaktyką szkolną i zabezpieczeniem imprez miejskich.
Obecnie w Straży Miejskiej pracuje 300 strażników.
Damian Rubik/biuro prasowe
Zobacz także
Zobacz również
![Każdy, kto rozlicza podatki w Poznaniu, może liczyć na wiele zniżek Na zdjęciu trzech mężczyzn za stołem konferencyjnym, w tle ścianka z herbem miasta](/mim/info/pictures/na-zdjeciu-trzech-mezczyzn-za-stolem-konferencyjnym-w-tle-sciank,pic1,1016,0,434556,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Rozliczasz PIT w Poznaniu? To kaPITalnie!
![Akcja "Podaruj swój czas kotom ze schroniska" rozpoczęła się w poniedziałek, 17 lutego i potrwa tydzień - do niedzieli (23 lutego)/ fot. Dzika Fota Na zdjęciu bury kot leżący na kocu](/mim/info/pictures/na-zdjeciu-bury-kot-lezacy-na-kocu,pic1,1016,0,434590,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Koty świętują!
![Radę Języka Polskiego reprezentował będzie prof. UJ dr hab. Michał Rusinek, literaturoznawca, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej Grafika - na kolorowym tle tytuł debaty - język a tożsamość](/mim/info/pictures/grafika-na-kolorowym-tle-tytul-debaty-jezyk-a-tozsamosc,pic1,1016,0,434568,show2.jpg?_sst=1739447336765)
9. Poznańska Debata o Języku - zmiana uczestników
![Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków dotyczących przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej Tabliczka z dedykacją dla Marszałka Ferdinanda Focha, opisująca jego zasługi i znaczenie. Tabliczka jest w języku polskim i zawiera tekst: "Marszałek Ferdinand Foch (02.10.1851 - 20.03.1929) Ordownik sprawy polskiej podczas Powstania Wielkopolskiego, wybitny francuski wojskowy... (ciąg dalszy)." W tle znajdują się dwie osoby w mundurach wojskowych, jedna z nich ma na ramieniu biało-czerwoną szarfę.](/mim/info/pictures/tabliczka-z-dedykacja-dla-marszalka-ferdinanda-focha-opisujaca-j,pic1,1016,0,434562,show2.jpg?_sst=1739447336765)