Ulica Wrocławska w nowym świetle
Mało kto wie, jak ogromną rolę w życiu miasta i jego mieszkańców odgrywa właśnie światło. Jego umiejętne wykorzystanie może zupełnie odmienić charakter przestrzeni, także publicznej, a tym samym wpłynąć na zachowania mieszkańców. Światło to nasz osobisty filtr, poprzez który codziennie doświadczamy poszczególnych elementów przestrzeni miejskiej - architektury, obiektów historycznych, miejskich skwerów, ulic czy kawiarni. Wpływa na budowanie poczucia, że przestrzeń miejska to przestrzeń bezpieczna, oswojona i otwarta dla wszystkich.
Jednak by światło rzeczywiście pełniło taką funkcję, trzeba je projektować je z myślą o ludziach i z ich udziałem. I tak właśnie postanowili zrobić organizatorzy projektu "Miasto Światła", w ramach którego odbywają się warsztaty.
Dlatego zanim rozpoczęły się zajęcia z projektowania światła dla Wrocławskiej, odbył się spacer badawczy. Wzięli w nim udział mieszkańcy ulicy, przedstawiciele Stowarzyszenia ulicy Wrocławskiej oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Poznania. Wnioski ze spaceru zostaną wykorzystane podczas warsztatów do zaprojektowania iluminacji wybranych kamienic na ulicy Wrocławskiej. Projekty oświetlenia zostaną wykonane z pomocą studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej (Koło Naukowe Illumination).
9 czerwca o godzinie 21.30 wytyczony w XIII wieku trakt, po którym codziennie przechodzą tysiące poznaniaków - czyli ulica Wrocławska - ukaże się obecnym w zupełnie nowym świetle. Pokaz iluminacji wybranych kamienic potrwa od 21.30 do 24.00.
"Miasto Światła" to projekt, którego celem jest zaangażowanie mieszkańców ulicy Wrocławskiej, przedsiębiorców, przedstawicieli organizacji pozarządowych i urzędu miasta w proces projektowania wzorcowego programu rewitalizacji ulic Poznania z wykorzystaniem światła.Projekt organizowany jest przez Philips Lighting, Urząd Miasta Poznania oraz Pracownię Miejską pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania i Stowarzyszenia na Wrocławskiej.
Zdjęcia iluminacji pochodzą z Light MoveFestival w Łodzi.
Beata Przybylak/WUiA UMP