Startują Poznańskie Dni Rodziny

Warsztaty, spotkania, gry miejskie, koncerty - przez ponad trzy tygodnie Poznań będzie żył wydarzeniami Poznańskich Dni Rodziny. Program tegorocznej edycji to kilkaset propozycji, które przygotowano z myślą o najmłodszych, rodzicach i seniorach.

To już szósta edycja Poznańskich Dni Rodziny - grafika artykułu
To już szósta edycja Poznańskich Dni Rodziny

- Integracja międzypokoleniowa to jeden z najważniejszych priorytetów miasta - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Współpraca starszych i młodszych pokoleń to fundament nowoczesnego, zrównoważonego rozwoju miasta, przyjaznego wszystkim mieszkańcom. Poznańskie Dni Rodziny to doskonała okazja, by dziadkowie, rodzice i dzieci spędzili razem czas, bawiąc się i ucząc od siebie nawzajem.

Inauguracja Poznańskich Dni Rodziny nastąpi 12 maja na Łęgach Dębińskich. Impreza rozpocznie się o godzinie 11.30. Przez cały dzień na poznaniaków czekać będą warsztaty, pokazy artystyczne, happeningi i koncerty. Na scenie zagra Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele, a gwoździem programu będzie występ gwiazdy muzyki pop - Margaret, który rozpocznie się o 15.30. Tuż przed sobotnim koncertem Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, uroczyście przekaże poznańskiej rodzinie klucze do bram miasta.

- W Poznaniu stawiamy na rodziny!  - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. - Pomagamy im w różnych obszarach - od edukacji, poprzez zdrowie, aż po pomoc i opiekę. Poznańskie Dni Rodziny wpisują się w działanie miasta i są niezwykle ważną inicjatywą. To setki wydarzeń, dzięki którym dzieci, rodzice i dziadkowie mogą spędzać razem swój wolny czas, mieć chwilę wyłącznie dla siebie i rodziny.

Realizowana już po raz szósty akcja obejmuje prawie 250 wydarzeń, które miasto organizuje w partnerstwie z blisko setką organizacji i firm.

- To prawdziwe święto rodzin - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. -  Mamy propozycje dla każdego - od działań kreatywnych i zabawowych dla najmłodszych, poprzez edukacyjne dla ich rodziców, aż po działania angażujące i aktywizujące seniorów. Większość z nich jest dostępna bezpłatnie.

Szczegółowy program Poznańskich Dni Rodziny dostępny jest na stronie internetowej www.poznan.pl/poznanskiednirodziny.

Wśród wielu propozycji są wydarzenia wyjątkowe. Jednym z nich jest seminarium pn. "Wokół ciała i ducha. Jak zadbać o rozwój dziecka", które odbędzie się 17 maja w Urzędzie Miasta Poznania (plac Kolegiacki 17). To propozycja, która zainteresuje rodziców poszukujących wiedzy dotyczącej rozwoju najmłodszych. Podczas spotkania poruszone zostaną tematy nie tylko z obszaru medycyny, ale i psychologii oraz dietetyki. Tradycyjnie 30 maja z okazji Dnia Dziecka na Wolnym Dziedzińcu obradować będzie Dziecięca Rada Miasta.

Poznańskie Dni Rodziny oficjalnie zakończy Poznańska Parada Pokoleń, która odbędzie się 2 czerwca. To wydarzenie zainicjowane przez Miejską Radę Seniorów łączy rodziny i buduje współpracę międzypokoleniową - wnuków z dziadkami, seniorów z młodzieżą. Finał wydarzenia zaplanowano w parku Stare Koryto Warty, gdzie od godz. 17.00 będzie można wysłuchać koncertów znanych gwiazd, wziąć udział w wielu atrakcjach, warsztatach i pokazach.

Zapraszamy do pobrania specjalnie przygotowanego informatora o programie Poznańskich Dni Rodzin, który dostępny jest między innymi  w Centrum Inicjatyw Rodzinnych: www.pcs-poznan.pl/index.php/pl/centrum-inicjatyw-rodzinnychCentrum Inicjatyw Senioralnych: http://www.centrumis.pl/ i Centrum Informacji Miejskiej: www.poznan.pl/mim/cim/.

WZiSS/AW