Rzemieślnicze wtorki - pierwsze spotkania z zawodem
![Zdjęcie przedstawia ręcę kobiety robiącej ozdoby ceramiczne. - grafika artykułu](/mim/info/pictures/obrazek,pic1,1016,240350,423617,show2.jpg&_sst=1739447336765)
- Trudna sytuacja społeczno-ekonomiczna rodzin romskich pochodzących z Rumunii wynika przede wszystkim z niełatwej ścieżki adaptacji do nowych warunków oraz braku wystarczającej znajomości języka polskiego. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest niski udział dzieci romskich w polskim systemie edukacji, co istotnie ogranicza szanse zdobycia przez nie zawodu, a w przyszłości samodzielności finansowej - wskazuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Na koczowisku przy ul. Lechickiej zamieszkuje obecnie ok. 70 osób dorosłych oraz 37 dzieci, z których 19 chodzi do szkoły - są to Romowie pochodzenia rumuńskiego. Celem zainicjowanego właśnie projektu jest pomoc w ich adaptacji i integracji.
Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z rzemieślnikami, dzieci mają okazję zobaczyć na własne oczy, jak wyglądają poszczególne profesje i dowiedzieć się, jakie umiejętności są potrzebne do ich wykonywania.
- Uczestnikami projektu są dzieci z rodzin romskich, szkoły, do których uczęszczają oraz osoby skupione w miejskim programie "Zaułek rzemiosła". Za pomocą warsztatów i pokazów podejmujemy próbę zainteresowania tych dzieci zawodami rzemieślniczymi. To pilotaż, chcemy w Poznaniu - na bazie doświadczeń krajów, które od lat pracują z migrantmi, osobami wykluczonymi - pokazywać młodym ludziom, że trudmości adaptacyjne w "klasycznym" systemie edukacyjnym nie są barierą do rozwijania talentów w zawodach rzemieślniczych - wylicza Marek Sternalski, przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Poznania.
W pilotażu udział biorą dzieci z dwóch poznańskich szkół podstawowych: SP nr 26 oraz SP nr 48. Łącznie w zajęciach uczestniczy 15 uczniów. Ze strony rzemieślników warsztaty prowadzi 7 poznańskich pracowni: Cuda dzbanki z ul. Dąbrowskiego, Studio Ali Berg z ul. Szewskiej, Dr Shoes z al. Marcinkowskiego, Pracownia Fotograficzna DARK z ul. Garbary, Cukiernia Weber z ul. Górna Wilda, Greenowacja oraz Pracownia Projektowania Graficznego i Przestrzennego.
Podczas zajęć uczniowie mają okazję skorzystać z warsztatów cukierniczych, fotograficznych, ceramicznych, stolarskich, szewskich oraz z zakresu personalizacji odzieży, sitodruku oraz rękodzieła artystycznego.
- Łącznie w trakcie pilotażu każda z grup będzie uczestniczyć w 11 warsztatach i pokazach. Większość z nich odbywa się w pracowniach, dzięki czemu dzieci i młodzież mają okazję poznać miejsce i organizację pracy rzemieślnika - informuje Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania.
Dzięki zaangażowaniu lokalnych rzemieślników, dyrekcji i opiekunów ze Szkół Podstawowych nr 48 i nr 26 oraz pracowników Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży, uczniowie mają szansę zyskać cenne doświadczenia, które mogą pomóc im w wyborze przyszłej ścieżki zawodowej. Projekt ma również potencjał, by być rozszerzony na inne grupy migranckie, co uczyni go jeszcze bardziej uniwersalnym narzędziem, wspierającym integrację i rozwój zawodowy w Poznaniu.
"Zaułek rzemiosła" to miejski program wsparcia i promocji rzemiosł unikatowych, który działa w Poznaniu od 2017 r. Aktualnie skupia ponad 40 pracowni rzemieślniczych. Uczestnicy programu biorą udział w działaniach promujących rzemiosło jako ścieżkę wyboru zawodowego oraz jako ważny element historii Poznania. W zamian mogą liczyć na wsparcie Miasta, m.in. możliwość najmu lokali na preferencyjnych warunkach, szkolenia i doradztwo specjalistyczne czy działania promocyjne.
AJ/ WDGiR
Zobacz również
![Każdy, kto rozlicza podatki w Poznaniu, może liczyć na wiele zniżek Na zdjęciu trzech mężczyzn za stołem konferencyjnym, w tle ścianka z herbem miasta](/mim/info/pictures/na-zdjeciu-trzech-mezczyzn-za-stolem-konferencyjnym-w-tle-sciank,pic1,1016,0,434556,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Rozliczasz PIT w Poznaniu? To kaPITalnie!
![Akcja "Podaruj swój czas kotom ze schroniska" rozpoczęła się w poniedziałek, 17 lutego i potrwa tydzień - do niedzieli (23 lutego)/ fot. Dzika Fota Na zdjęciu bury kot leżący na kocu](/mim/info/pictures/na-zdjeciu-bury-kot-lezacy-na-kocu,pic1,1016,0,434590,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Koty świętują!
![Radę Języka Polskiego reprezentował będzie prof. UJ dr hab. Michał Rusinek, literaturoznawca, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej Grafika - na kolorowym tle tytuł debaty - język a tożsamość](/mim/info/pictures/grafika-na-kolorowym-tle-tytul-debaty-jezyk-a-tozsamosc,pic1,1016,0,434568,show2.jpg?_sst=1739447336765)
9. Poznańska Debata o Języku - zmiana uczestników
![Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków dotyczących przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej Tabliczka z dedykacją dla Marszałka Ferdinanda Focha, opisująca jego zasługi i znaczenie. Tabliczka jest w języku polskim i zawiera tekst: "Marszałek Ferdinand Foch (02.10.1851 - 20.03.1929) Ordownik sprawy polskiej podczas Powstania Wielkopolskiego, wybitny francuski wojskowy... (ciąg dalszy)." W tle znajdują się dwie osoby w mundurach wojskowych, jedna z nich ma na ramieniu biało-czerwoną szarfę.](/mim/info/pictures/tabliczka-z-dedykacja-dla-marszalka-ferdinanda-focha-opisujaca-j,pic1,1016,0,434562,show2.jpg?_sst=1739447336765)