Rusza plebiscyt "Równe babki"

Przedsiębiorcze, odważne i ambitne - mieszkanki Poznania niejednokrotnie udowodniły, że potrafią skutecznie zmieniać świat. Aby uczcić wyjątkowe kobiety, miasto organizuje plebiscyt "Równe Babki", który wyłoni "Poznaniankę Roku" i "Poznaniankę Stulecia".

Konferencja prasowa na temat plebiscytu "Równe Babki", który wyłoni "Poznaniankę Roku" i "Poznaniankę Stulecia" - grafika artykułu
Konferencja prasowa na temat plebiscytu "Równe Babki", który wyłoni "Poznaniankę Roku" i "Poznaniankę Stulecia"

To pierwszy taki plebiscyt w Poznaniu. Impulsem do jego zorganizowania jest obchodzona w tym roku setna rocznica uzyskania równych praw wyborczych przez kobiety. Z tej okazji miasto doceni swoje wybitne mieszkanki, przyznając tytuły Poznanianki Roku oraz Poznanianki Stulecia.

- Rok 2018 jest wyjątkowy nie tylko ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - W 1918 roku dekretem o ordynacji wyborczej ustanowiono, że prawo do wyboru swoich reprezentacji do Sejmu będą miały także kobiety. Z okazji rocznicy tego wydarzenia chcemy podkreślić, jak wiele poznanianki wniosły do historii naszego miasta i jak wiele im zawdzięczamy również obecnie.

Kandydatki do obu tytułów wybrała specjalnie do tego powołana kapituła oraz zespół ekspercki. W jego skład weszły osoby, które doskonale znają Poznań i jego mieszkanki, m.in. dziennikarze i historycy.

W przypadku "Poznanianki Roku 2018" kapituła poszukiwała kobiet, które kochają to, co robią i przyczyniają się równocześnie do rozwoju Poznania. Kobiet, które walczą o swoje z konsekwencją, pracowitością i zaangażowaniem, bo kochają to, co robią.

- Każdy z ekspertów miał wytypować swoje trzy kandydatki oraz uzasadnić swój wybór - wyjaśnia Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Kapituły Plebiscytu i Zespołu Ekspertów, inicjator przedsięwzięcia. - To nie była łatwa praca, ponieważ kobiet które należałoby w roku bieżącym dostrzec jest bardzo wiele. Jeszcze trudniej było dokonać wyboru w przypadku całego stulecia. Ostatecznie do tytułu "Poznanianki Roku" wybraliśmy listę dziesięciu pań, działających w różnych obszarach - począwszy od sportu poprzez sztukę aż do chirurgii plastycznej. W przypadku "Poznanianki Stulecia" metoda wyboru zasłużonych kobiet była podobna, na liście znalazło się ostatecznie 9 kandydatek.

Jednak ostateczny głos w plebiscycie mają mieszkanki i mieszkańcy miasta. Na wybraną kandydatkę zagłosować może każdy pełnoletni poznaniak i poznanianka. Wystarczy wysłać sms na numer 4320, w treści wpisując "PR" i numer kandydatki, np. "PR1" (w przypadku plebiscytu "Poznanianka Roku") lub "PS10" i numer kandydatki, np. "PS101" (w przypadku plebiscytu "Poznanianka Stulecia"). Można też zadzwonić pod numer 61 646 33 44 (w godzinach 7:30 - 20:00) i w rozmowie z operatorem podać numer wybranej kandydatki w każdej z kategorii.  

Z jednego numeru telefonu można wysłać tylko jeden sms w danym plebiscycie. Głosy z aparatów telefonicznych, które uniemożliwiają identyfikację numeru, nie będą rejestrowane. Plebiscyty startują 22 listopada dokładnie o północy i potrwają do 6 grudnia do godziny 23:59. Pełną listę kandydatek wraz ze szczegółową instrukcją głosowania można znaleźć na stronie: www.poznan.pl/poznanianka.

Wśród uczestników głosowania zostaną rozlosowane zaproszenia na uroczystą galę finałową.

- Oficjalne ogłoszenie wyników plebiscytu zaplanowaliśmy na 17 grudnia 2018 roku  - mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, organizatorka przedsięwzięcia. - Odbędzie się wtedy gala, na którą zapraszamy także naszych najważniejszych gości - mieszkańców Poznania.

- Wszystkie poznanianki to równe babki, wszystkie poznanianki są wyjątkowe. Koniec roku 2018 to dobry czas, aby uhonorować kobiety w naszym mieście - mówi Maria Lisiecka-Pawełczak, radna Miasta Poznania. - Przyznane tytuły mają charakter honorowy, dlatego Miasto zdecydowało o przyznaniu wyjątkowej nagrody - statuetki dla Poznanianki Roku i okolicznościowego medalu dla Poznanianki Stulecia. O tym, jak będą wyglądały te nagrody, zdecydują wyniki konkursu, w którym wezmą udział studenci Uniwersytetu Artystycznego.

Zadbano też o część artystyczną. Podczas gali finałowej w Centrum Kultury Zamek na scenie wystąpi Chór Czarownic.

Plebiscyt "Poznanianka Roku" na stałe wejdzie do kalendarium wydarzeń miasta. Co roku mieszkanki i mieszkańcy będą mogli wyłonić najbardziej zasłużone kobiety, które działają na rzecz Poznania.

- Czekamy na sugestie, bowiem intencją konkursu nie jest pokazywanie osób z pierwszych stron gazet. Chodzi o to, aby doceniać kobiety, które swoim codziennym życiem, codzienną pracą wykonują coś bardzo ważnego, nawet dla bardzo małej grupy ludzi. To wartości, które warto pokazać - zauważa Grzegorz Ganowicz.

AW/AJ