Program KAWKA: jeszcze do 15 marca można składać wnioski

Mieszkańcy Starego Miasta, Chwaliszewa, Łazarza i północnej Wildy po raz trzeci mogą starać się o dofinansowanie likwidacji starych palenisk na paliwo stałe i zastąpienie ich przyłączem do miejskiej sieci cieplnej, piecami gazowymi bądź elektrycznymi. W tym roku na ten cel przeznaczono 2,4 mln złotych. To ostatni rok działania programu KAWKA.

Panorama Poznania - grafika artykułu
Panorama Poznania

- Program KAWKA przeznaczony jest dla osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych, przedsiębiorców oraz dla jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi - tłumaczy Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMP. - Celem programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, w tym szczególnie tych, które powstają w piecach przydomowych starego typu, kotłach i kominkach. Wsparcie udzielane jest na trwałą likwidację takich palenisk w budynkach i w zamian podłączenie ich do miejskiej sieci ciepłowniczej, montaż pieca gazowego lub ogrzewania elektrycznego.

Programem objęte są dzielnice o największym stopniu emisji pyłów drobnych PM10 i benzo-alfa-pirenu: Stare Miasto i Chwaliszewo (podobszar ograniczony: rzeką Wartą, ul. Królowej Jadwigi, torami kolejowymi), północna Wilda (podobszar ograniczony: ul. Królowej Jadwigi, Dolna Wilda, Hetmańską, torami kolejowymi) oraz Łazarz (podobszar ograniczony: ul. Hetmańską, Przybyszewskiego i Reymonta, Marcelińską, Matejki, Konopnickiej, Śniadeckich, Głogowską oraz torami kolejowymi).

Wysokość wsparcia wynosi do 80% kosztów kwalifikowanych netto, ale nie więcej niż 80 zł/m2/lokal. Górny limit dofinansowania to 6.000 zł/lokal.

Wniosek o udzielenie dotacji wraz z załącznikami należy złożyć w Urzędzie Miasta Poznania, najlepiej bezpośrednio w Wydziale Ochrony Środowiska UMP, ul. Gronowa 22a, pokój nr 202 (sekretariat Wydziału), piętro II, w godzinach pracy wydziału: pon. 7:30 - 17:00, wt. - pt. 7:30 - 15:30. Można to także zrobić za pośrednictwem poczty na adres Wydział Ochrony Środowiska UMP, 61-655 Poznań, ul. Gronowa 22a, 61-655 Poznań. Datą złożenia wniosku jest data wpływu wniosku do Urzędu Miasta Poznania - termin upływa 15 marca.

Formularze i wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie www.poznan.pl/srodowisko - baner "KAWKA".

W roku 2017 po raz trzeci i ostatni będzie można starać się o dofinansowanie w ramach programu. W latach 2015 i 2016 z dotacji skorzystało 157 wnioskodawców, modernizując 312 mieszkań w Poznaniu. Dzięki temu udało się wyeliminować 478 pieców lub kotłów opalanych paliwem stałym i zastąpiono je ogrzewaniem z miejskiej sieci ciepłowniczej, gazowym lub elektrycznym. W efekcie w Poznaniu zmniejszono w skali każdego roku emisję zanieczyszczeń do powietrza: o prawie 10 ton pyłów PM10 i 6 kg B (α)P.

Program KAWKA dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej (45%), Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (5%) oraz budżetu miasta (30%).

Lilia Łada/biuro prasowe/WOŚ UMP