Poznańska spalarnia odpadów Ekologiczną Inwestycją Roku 2014
Kapituła konkursu, w skład której wchodzą przedstawiciele instytucji takich jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiW), Business Centre Club (BCC), Krajowa Izba Gospodarcza (KIG), Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), Stowarzyszenie Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce oraz Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw doceniła innowacyjność poznańskiego projektu.
"Ta nagroda jest dla nas potwierdzeniem, że słusznie wybraliśmy termiczne przekształcanie odpadów do zagospodarowania resztkowych odpadów komunalnych pochodzących od mieszkańców Poznania i okolicznych gmin. Inwestycja ta wymagała wielu lat przygotowań i wytężonej pracy, która wciąż trwa, ale wiemy, że to właściwe rozwiązanie - powiedziała Bożena Przewoźna, dyrektor WGK UM Poznania - Zarówno Poznań, okoliczne gminy jak mieszkańcy tworzonego przez nich obszaru, mogą i powinni być dumni z instalacji, która unowocześni naszą gospodarkę odpadami i będzie miała pozytywny wpływ na stan naszego środowiska".
"Uznanie naszej spalarni odpadów za jedną z najlepszych polskich inwestycji o charakterze ekologicznym przez tak szacowne grono tworzące kapitułę konkursu jest dużym sukcesem zarówno dla Miasta Poznania jak i SITA Zielona Energia - powiedział Jean-Michel Kaleta, członek zarządu SITA Zielona Energia - Wyróżnienie to przyznane przez niezależnych ekspertów jest potwierdzeniem wysokiej jakości zastosowanych przez nas rozwiązań, innowacyjności projektu tego typu na rynku polskim, a także jej pozytywnego wpływu na środowisko".
Statuetka Ekologicznej Inwestycji Roku 2014 jest już trzecią nagrodą dla poznańskiego ITPOK. Wcześniej projekt został nagrodzony przez zagraniczne instytucje za innowacyjną strukturę finansowania otrzymując tytuł Projekt Roku 2013 od Project Finance Magazine oraz Złotą Nagrodę (Best Pathfinder Project) od European Expertise PPP Centre.
O projekcie
Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) w Poznaniu jest realizowana na mocy umowy Partnerstwa Publiczno - Prywatnego pomiędzy Miastem Poznań a SITA Zielona Energia. SITA Zielona Energia jest odpowiedzialna za zaprojektowanie, sfinansowanie, budowę i zarządzanie instalacją przez 25 lat od momentu jej uruchomienia. Dzięki inwestycji Miasto Poznań spełni warunki wynikające z polskiego i unijnego prawa w zakresie gospodarki odpadowej i unowocześni system gospodarowania odpadami w Poznaniu i okolicznych gminach.
Prace budowlane związane z ITPOK rozpoczęły się w kwietniu 2014 roku natomiast uruchomienie instalacji jest planowane na listopad 2016 roku. Obecnie w instalacji twa montaż kotłów, dzięki którym można będzie odzyskiwać ciepło z odpadów, które będzie wykorzystane do zasilenia miejskiej sieci ciepłowniczej oraz posłuży do produkcji energii elektrycznej. Rocznie w ITPOK powstanie z odpadów min. 267 000 GJ energii cieplnej oraz min. 128 000 MW h energii elektrycznej, co odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu mieszkańców kilkudziesięciotysięcznego osiedla.
SITA/PI