Przewidywane trwanie życia przeciętnego Polaka wynosi 73,8 lat, a Polki - 81,8. Jest ono krótsze od mieszkańców województwa wielkopolskiego (mężczyźni - 74,2 lat, kobiety 81,5 lat). Zwiększa się różnica pomiędzy długością życia kobiet i mężczyzn. W 2014 wynosiła ona 6,3 lat, rok później - 6,2 lat, natomiast za rok 2016 różnica wzrosła do 6,6 lat. Cały czas jednak ta różnica jest mniejsza niż średnia krajowa, gdzie kobiety żyją średnio o 8 lat dłużej od mężczyzn.
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego z poprzednich lat wynika, że długość życia mieszkańców Poznania wydłuża się. Przez ostatnie dwa lata dane były podobne i wynosiły odpowiednio - 75,1 dla mężczyzn i 81,3 dla kobiet. W ciągu ostatnich 5 lat przewidywana długość życia poznaniaków i poznanianek wydłużyła się o prawie 4 lata.
- Cieszy to, że Poznań jest nie tylko dobrym miejscem do życia, ale że zwiększa się również długość życia jego mieszkańców. Widać, że nie jest to jednostkowy przypadek, ale trend utrzymujący się od prawie 25 lat. Wpływ na to mają z pewnością lepsze warunki i zdrowszy styl życia oraz jakość edukacji i opieki medycznej - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta Poznania. - Wydłużenie życia spowoduje też zapewne większą aktywność seniorów. Już teraz mają oni możliwość zaangażowania się w działania wielu podmiotów. Do dyspozycji jest m.in. osiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku, pięćdziesiąt Klubów Seniora i dziewiętnaście Kół Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. W Poznaniu działają również instytucje odpowiedzialne za politykę senioralną w mieście - Miejska Rada Seniorów oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych - dodaje Solarski.
Nadal niekorzystnie na tle czołówki krajów europejskich wypada Polska. Wiek dożywania Polek jest krótszy o 4 lat od mieszkanek Hiszpanii i Francji a Polaków o ponad 6 lat od mieszkańców Hiszpanii i Szwecji. Także przewidywane średnie trwanie życia dla krajów Unii Europejskiej jest w porównaniu z Polską dłuższe o ponad 4 lata dla mężczyzn i 1,5 roku dla kobiet. Spośród krajów pozaeuropejskich najdłużej żyją mężczyźni w Australii i Izraelu (81 lat), a wśród kobiet Japonki (87 lat). Jest to ponad pół roku dłużej niż Szwedzi i ponad rok dłużej niż Hiszpanki, czyli mieszkańcy krajów europejskich o najdłuższej przewidywanej długości życia, oraz dłużej o ponad 7 lat niż Polacy i ponad 5 lat niż Polki.
Długość życia będzie miała wpływ na wysokość emerytury. Od 1 października wiek przejścia na emeryturę zostanie obniżony z 67 lat i będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Corocznie Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza tablice trwania życia, które wyrażają w miesiącach, wspólne dla kobiet i mężczyzn, średnie dalsze trwanie życia. Tablice te stanowią podstawę do obliczenia emerytur na nowych zasadach. Wcześniejsze przejście na emeryturę i przewidywane dłuższe życie spowodują, że wyliczone comiesięczne emerytury będą niższe.
Ryszard Bączkowski/biuro prasowe
Zobacz również

Aktywne święta w Poznaniu

Eko święta, czyli Wielkanoc w duchu zero waste

Wsparcie na gromadzenie deszczówki
