Poznań powalczy o tytuł Najbardziej Rowerowego Miasta

- Myślę, że to jest fajna, zdrowa rywalizacja, do której dołączyły kolejne polskie miasta. Poznań też będzie przez najbliższy miesiąc uczestniczył tej akcji. Zachęcamy wszystkich by się rejestrowali. Wszystkie odnotowane trasy i ślady rowerowe będą sprawdzane. Prześledzimy faktyczne potoki ruchu rowerowego. Pozwoli nam to wypracować optymalny program rowerowy, żebyśmy wiedzieli co mamy budować, za jakie pieniądze i które trasy są najważniejsze - przekonuje Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.
Aplikacja "Cycling365" działa na podstawie geolokalizacji GPS. Dzięki temu powstaje mapa przemieszczeń rowerowych w skali miasta. W Poznaniu w oparciu o tę mapę, a więc informację, którędy rowerzyści jeżdżą najchętniej, Miasto opracuje program rozwoju tras rowerowych. Efekt prac zostanie opublikowany jesienią.
- Aplikację można pobrać na telefon już teraz, by dokładnie 1 maja rozpocząć zbieranie kilometrów dla Poznania. Przy instalacji należy wybrać swoją drużynę - Poznań. System już działa, można zobaczyć chociażby jak zapisała się moja trasa z placu Kolegiackiego. Nie jechałem zbyt szybko, ze średnią prędkością 13 km/h nad Wartę dojechałem w 5 minut - wyjaśnia działanie "Cycling365" Wojciech Makowski, miejski oficer rowerowy. - Nasza trasa z placu kolegiackiego to 0,9 kilometra. Aplikacja podaje, że jadąc rowerem nie wyemitowałem 0,18 kg CO2 i myślę że to też istotne - dodaje prezydent Wudarski.
To już piąta edycja wydarzenia. W ubiegłorocznym Cycling Challenge wygrał Gdańsk, którego rowerzyści wspólnie pokonali 450 tys. kilometrów. W 2015 w rywalizacji uczestniczyło 39 miast z 15 europejskich krajów. W akcji wzięło udział 26 tys. uczestników, którzy razem przejechali przeszło 2 mln kilometrów.
Rejestracja i aplikacja "Cycling 365" dostępne są na stronie www.cyclingchallenge.eu
Hubert Bugajny/biuro prasowe
Zobacz również

Aktywne święta w Poznaniu

Eko święta, czyli Wielkanoc w duchu zero waste

Wsparcie na gromadzenie deszczówki
