Powołano Zespół ds. Polityki Równości i Różnorodności

Zespół ds. Polityki Równości i Różnorodności został powołany zarządzeniem prezydenta Miasta Poznania. Uzgodniono, że w jego skład wejdą miejscy urzędnicy, przedstawiciel/ przedstawicielka Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz niezależni eksperci, wyłonieni w konkursie. Zespołowi przewodniczy Marta Mazurek - była pełnomocniczka prezydenta ds. przeciwdziałania wykluczeniom, obecnie radna miasta Poznania.
- Chcemy, by Poznań był miastem otwartym i tolerancyjnym. Ważne jest dla nas nie działanie doraźne, ale systemowe - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - W szczególności zależało nam na głosie niezależnych ekspertów, którzy mają bogate doświadczenie w walce z wykluczeniem i dyskryminacją. Cieszę się, że udało nam się stworzyć zespół, złożony z ludzi kompetentnych, chętnych do pracy na rzecz Miasta i jego mieszkańców. Działania, które podejmowaliśmy w ostatnich latach, w dużym stopniu inspirowane przez Martę Mazurek, sprawiły, że zaczynamy być miastem, z którego doświadczenia chcą czerpać inni. Chcemy dzielić się tymi doświadczeniami, by również w innych miastach w Polsce wprowadzano zmiany, kładące duży nacisk na politykę równościową.
Celem zespołu powołanego przez prezydenta jest wyznaczanie kierunków miejskiej polityki w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji - ze względu na płeć, pochodzenie etniczne i narodowe, wiek, orientację seksualną, wyznanie, stopień sprawności czy status społeczno-ekonomiczny.
- Kwestie dotyczące równego traktowania i wspierania różnorodności to polityka, która powinna być konsekwentnie uwzględniania i realizowana w ramach wydziałów i jednostek miejskich, a współpraca międzysektorowa jest gwarancją zwiększenia efektywności tej polityki. Zespół to innowacyjne rozwiązanie, które ma zapewnić realny wpływ na realizowanie zadań z zakresu równości i różnorodności dzięki bezpośredniej współpracy z dyrektorkami i dyrektorami wydziałów, którzy będą współuczestniczyć w planowaniu tych działań. Zespół ekspercki zapewni transfer rzetelnej wiedzy dotyczącej danej tematyki oraz najnowszych rozwiązań - wyjaśnia Marta Mazurek. - Priorytetowe zadania na najbliższy czas to polityka oświatowa, której ważnym elementem powinna być edukacja obywatelska i antydyskryminacyjna oraz kompleksowa strategia równościowa dla Poznania, która będzie ważnym krokiem w procesie przyjęcia przez Poznań Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym - dodaje przewodnicząca Zespołu.
W skład Zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności weszli m.in. miejscy urzędnicy. To pracownicy i dyrektorzy wydziałów, których zadania związane są z realizowaniem polityki społecznej i edukacyjnej. Osoby te będą ze sobą współpracować, dzieląc się zadaniami. Dzięki temu realizowane działania będą spójne i wdrażane horyzontalnie. W zespole zasiądzie także przedstawicielka Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego.
Grono eksperckie zostało wyłonione w drodze konkursu, do którego wpłynęło 16 zgłoszeń. Wybrano pięć osób, które spełniły wszystkie wyznaczone kryteria, zarówno podstawowe jak i dodatkowe, mają bogaty dorobek naukowo-badawczy oraz doświadczenie w tematyce migracji, lgbt+, edukacji antydyskryminacyjnej i antyprzemocowej, nierówności społeczno-ekonomicznych czy nierówności na rynku pracy. Ekspertki działają lub działały również w stowarzyszeniach i organizacjach, zajmujących się walką z dyskryminacją.
- Choć uczestnictwo w pracy Zespołu jest działaniem społecznym, wiele osób o bardzo wysokich kwalifikacjach zgłosiło wolę przyłączenia się do niego. Dziękujemy za zainteresowanie i cieszymy się, że jest tak wiele osób, które chcą poświęcić swój czas i energię, dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby wszystkim - bez wyjątku - żyło się w Poznaniu jeszcze lepiej - mówi Marta Mazurek, przewodnicząca nowo powołanego zespołu.
SKŁAD ZESPOŁU DS. RÓWNOŚCI I RÓŻNORODNOŚCI
Reprezentantki strony społecznej:
- Marta Mazurek - radna Miasta Poznania, przewodnicząca zespołu,
- Ewa Gałka - przewodnicząca Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, współzałożycielka oraz prezeska zarządu Stowarzyszenia PISOP.
Przedstawicielki i przedstawiciele wydziałów Urzędu Miasta Poznania i miejskich jednostek organizacyjnych:
- Patryk Pawełczak - dyrektor Gabinetu Prezydenta, zastępca przewodniczącej zespołu (w latach 2008-2015 pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych),
- Magdalena Pietrusik-Adamska - dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych,
- Iwona Matuszczak-Szulc - dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej,
- Przemysław Foligowski - dyrektor Wydział Oświaty,
- Agnieszka Krzyśka - starsza specjalistka ds. rozwoju kadr w Wydziale Organizacyjnym, członkini zespołu ds. wdrażania założeń Karty Różnorodności,
- Włodzimierz Kałek - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
Niezależne ekspertki, wyłonione w konkursie:
- Dr Jowita Wycisk - psycholożka i kulturoznawczyni, adiunkt w Zakładzie Psychologii Osobowości Instytutu Psychologii UAM
- Dr Izabela Czerniejewska - specjalistka ds. uczniów i migrantów w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, członkini Fundacji Centrum Badań Migracyjnych UAM
- Dr Iwona Chmura-Rutkowska - adiunkt w Zakładzie Socjologii Edukacji na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM
- Prof. Baha Kalinowska - Sufinowicz - doktorka habilitowana nauk ekonomicznych, profesorka nadzwyczajna w Katedrze Makroekonomii i Badań nad Rozwojem na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Pełnomocniczka Rektora ds. Równego Traktowania,
- Dominika Sadowska - prawniczka, trenerka z obszaru zarządzania różnorodnością, przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi w Strefie Różnorodności. Mediatorka w Polskim Centrum Mediacji i Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.
______________________________________________________________________________________________________________________________
Więcej informacji o ekspertkach:
dr Jowita Wycisk - psycholożka i kulturoznawczyni. Pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Psychologii Osobowości Instytutu Psychologii UAM. Autorka publikacji i badań na temat zagadnień LGBT w psychologii, takich jak: psychologiczne konsekwencje i strategie radzenia sobie z homofobią, postawy psychologów wobec pracy z rodzinami LGBT. Pomysłodawczyni i współorganizatorka konferencji "Dziecko zagrożone homofobią". "Homoseksualność w rodzinie a polityka społeczna miasta", współorganizowanej przez Urząd Miasta Poznania, Instytut Psychologii UAM i Stowarzyszenie Grupa Stonewall.
W latach 2001-2006 związana ze Stowarzyszeniem Kobiet KONSOLA, w ramach którego współorganizowała dwa cykle edukacyjne pt. "Wprowadzenie do gender studies" oraz konferencje i projekty o tematyce feministycznej i genderowej. Od 2017 r. współpracuje ze Stowarzyszeniem Grupa Stonewall, gdzie organizuje pomoc psychologiczną dla osób nieheteronormatywnych i ich bliskich. Od 2018 r. współpracuje z gdańskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób LGBT Tolerado, biorąc udział w międzynarodowym projekcie "Doing Right (s)", którego celem jest opracowanie programu szkoleń przygotowujących do pracy z rodzinami LGBT w dziedzinie edukacji, opieki zdrowotnej, prawa i pracy socjalnej.
Dominika Sadowska - prawniczka, certyfikowana trenerka z obszaru zarządzania różnorodnością, przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi w Strefie Różnorodności. Mediatorka w Polskim Centrum Mediacji i Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pełniła rolę doradcy przedakcesyjnego w projekcie "Wzmacnianie polityki antydyskryminacyjnej", realizowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów; zastępcy polskiego przedstawiciela w Komitecie Programowym Wspólnotowego Programu Działań na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacjioraz członkini Komitetu Doradczego ds. realizacji Europejskiego Roku Równych Szans dla Wszystkich przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej. Uczestniczyła w opracowaniu Modelu na rzecz Równego Traktowania w Gdańsku, koordynowała opracowanie m. in. strategii antydyskryminacyjnej dla Warszawy (na zlecenie Gabinetu Prezydenta Warszawy),Krajowego Programu Przeciwdziałania Dyskryminacji Rasowej, Ksenofobii i Związanej z Nimi Nietolerancji dla KPRM i okresowych sprawozdań do ONZ z realizacji przez Polskę konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej. Współpracowała z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Radą Europy, Komisją Europejską, Międzynarodową Organizacją ds. Migracji, Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń i licznymi organizacjami pozarządowymi.
Prof. Baha Kalinowska-Sufinowicz - doktorka habilitowana nauk ekonomicznych, profesorka nadzwyczajna w Katedrze Makroekonomii i Badań nad Rozwojem na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, a także Pełnomocniczka Rektora ds. Równego Traktowania. Autorka 118 publikacji naukowych i dydaktycznych w języku polskim i angielskim, w tym książek: "Dyskryminacja kobiet na polskim rynku pracy"oraz "Polityka społeczno-gospodarcza państwa wobec pracy kobiet". Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na: makroekonomii, rynku pracy, nierównościach społecznych i dyskryminacji ekonomicznej kobiet, absolwentów, osób młodych i z niepełnosprawnością. Uczestniczka projektów unijnych, była m.in. koordynatorką merytoryczną projektu "FLEXCORE - wielopłaszczyznowa promocja elastycznego rozwoju zawodowego w oparciu o ideę flexicurity w Wielkopolsce oraz ekspertką ds. flexicurityw projekcie "MAM DZIECKO-PRACUJĘ. Analiza, testowanie oraz wdrożenie innowacyjnych rozwiązań wspomagających godzenie życia zawodowego i prywatnego w Wielkopolsce, opartych na idei flexicurity".
Dr Izabela Czerniejewska - Specjalistka ds. uczniów imigrantów w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Od wielu lat interesuje się tematyką migracji, wielokulturowości i edukacji wielokulturowej, szczególnie powiązań edukacji z migracjami. Autorka książki "Edukacja wielokulturowa. Działania podejmowane w Polsce" (2013) i licznych artykułów naukowych dotyczących tematyki migracji. Zaangażowana badaczka, uczestniczyła w badaniach naukowych dotyczących integracji cudzoziemców, uchodźców oraz migracji powrotnych do Polski. Prezeska Fundacji Centrum Badań Migracyjnych, koordynatorka punktu informacyjnego dla cudzoziemców w Poznaniu Migrant Info Point (MIP). Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, prowadzi krajowe i międzynarodowe projekty, szkolenia i warsztaty w tematyce wielokulturowej i migracyjnej.
Dr Iwona Chmura - Rutkowska - doktor nauk humanistycznych, pedagożka, socjolożka. Adiunktka na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Bada i analizuje społeczno-kulturowe uwarunkowania kształtowania (się) tożsamości rodzajowej (gender), skutki stereotypów i uprzedzeń związanych z płcią w edukacji, problem przemocy ze względu na płeć oraz dyskursy kobiecości i męskości w kulturze popularnej, programach i podręcznikach szkolnych oraz potocznych narracjach. Realizuje projekty badawcze, edukacyjne i społeczne z zakresu problematyki dyskryminacji ze względu na płeć, np. "O nieobecności i stereotypowych wizerunkach kobiet w dziejach, w świetle analizy polskich podręczników do nauki historii", "Gender w podręcznikach", "Kontrola realizacji prawa młodzieży do edukacji seksualnej w Polsce", "Partnerstwo na rzecz elastycznych form pracy i rozwoju zawodowego rodziców", "Rówieśnicza przemoc motywowana stereotypami i uprzedzeniami związanymi z płcią", "Lights, Camera and Action Against Dating Violence", "Mądrość, odwaga, entuzjazm. Pierwsze uczone Uniwersytetu Poznańskiego (1919-1939)". Współpracuje z placówkami oświatowymi, agendami państwowymi oraz organizacjami pozarządowymi w obszarze problematyki edukacji równościowej. Autorka i edukatorka zajęć i warsztatów antydyskryminacyjnych dla nauczycieli/ek oraz młodzieży. Członkini Rady Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Badań Płci Kulturowej i Tożsamości UAM, Zespołu Pedagogiki Młodzieży przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN, Zespołu ds. Projektu "Gdy nauka jest kobietą" UAM. Opiekunka Koła Naukowego Edukacji Równościowej "Emancypacja UAM.
AJ
Zobacz również

Miejskie przedszkola są świetnie wyposażone. Warto wybrać je podczas rekrutacji

Miesiąc Pamięci Narodowej

Kwiecień w Centrum Kultury Zamek
