Piotr Libicki koordynatorem do spraw estetyki wizerunku Miasta Poznania
Piotr Libicki ma 40 lat. Jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki i miejskim aktywistą. W latach 1999-2000 pracował w Gazecie Handlowej, a od 2000 do 2002 w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Jest właścicielem Atelier Graficznego Ermellino (2002-2011), autorem i współautorem przewodników i książek, artykułów poświęconych przestrzeni miasta. Współpracował z poznańskim oddziałem Telewizji Polskiej (1999-2009), będąc autorem i współautorem ponad 100 programów i reportaży poświęconych Poznaniowi i Wielkopolsce. Od 2004 roku jest ekspertem Instytutu Sobieskiego w Warszawie z zakresu krajobrazu, a od 2013 r. wykładowcą w Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM.
Do zadań Piotra Libickiego należeć będzie koordynowanie działań podejmowanych przez wydziały i biura Urzędu Miasta, miejskie jednostki organizacyjne, spółki i spółdzielnie z udziałem Miasta, stowarzyszenia oraz fundacje związane z Miastem, a także związki międzygminne do których przystąpiło Miasto, mających wpływ na wygląd zewnętrzny należących do Miasta budynków i obiektów budowlanych oraz zagospodarowanie przestrzeni miejskich. Inspirowanie do działań na rzecz poprawy estetyki obiektów i przestrzeni miejskich oraz współpraca z tymi jednostkami.
Do pozostałych zadań należeć będą między innymi:
- współpraca ze wszystkimi podmiotami (niezależnymi od Miasta) i osobami prywatnymi realizującymi projekty i wykonującymi prace kształtujące wygląd zewnętrzny należących do nich budynków i nieruchomości, w szczególności z Izbą Gospodarczą Reklamy Zewnętrznej, Spółdzielniami Mieszkaniowymi i wspólnotami właścicieli nieruchomości oraz przedsiębiorcami.
- współdziałanie z komisjami Rady Miasta Poznania i jednostkami pomocniczymi Miasta (radami osiedli) podejmującymi działania mające na celu kreowanie przyjaznych i atrakcyjnych przestrzeni publicznych w mieście, rewitalizację obszarów zaniedbanych i poprawę jego wizerunku plastycznego.
- kierowanie wniosków do Zespołu w celu opiniowania przedsięwzięć, projektów oraz realizacji
w zakresie ustalonym zarządzeniem Prezydenta w sprawie powołania Zespołu i udział w pracach zespołu oraz prowadzonych postępowaniach administracyjnych w zakresie rozwiązań estetycznych obiektów budowlanych i przestrzeni publicznej. - współpraca z organizacjami zawodowymi, uczelniami i środowiskami artystycznymi oraz organizacjami społecznymi w działaniach na rzecz poprawy estetyki naszego miasta i kształtowania świadomości estetycznej mieszkańców.
- sprawowanie pieczy i nadzór nad działaniami jednostek miejskich w zakresie stosowania rekomendowanych dla przestrzeni publicznych Miasta propozycji i rozwiązań katalogowych.
- kierowanie wniosków do PINB, MKZ i Straży Miejskiej oraz innych właściwych jednostek organizacyjnych Miasta i organów administracji w sprawie egzekwowania obowiązujących przepisów prawa ze szczególnym uwzględnieniem prawa miejscowego i zarządzeń Prezydenta Miasta w dziedzinie ładu przestrzennego oraz współpraca z tymi jednostkami.