Parada Pokoleń i Tort Wolności w Poznaniu
Poznańska Parada Pokoleń to wspólny przemarsz dzieci, ich rodziców i dziadków z całego Poznania. Rozpocznie się o godz. 11.30 na Starym Rynku. Do rąk zgromadzonych tam poznaniaków trafi tysiąc balonów i tyle samo akcesoriów do puszczania baniek mydlanych. Pod samym ratuszem seniorzy będą czytać bajki dla dzieci, a ok. godz. 12.10 - tuż po pokazie koziołków (wysłuchaniu hejnału w wykonaniu ukulele) - barwny korowód wyruszy w stronę placu Wolności.
Tam na poznaniaków będą czekać liczne atrakcje. Największe hity zespołu ABBA (i nie tylko) przypomni grupa MammaMia Show (ok. godz. 13.10), a na ukulele zagra brytyjski artysta, Peter Moss (ok. godz 14). O godz. 14.30 będzie można obejrzeć "Blumowe Piosenki" - spektakl muzyczny oparty na twórczości Studia Teatralnego BLUM. Po godz. 15 "Światowe przeboje operetkowe i nie tylko, zaśpiewają artyści scen poznańskich i łódzkich. Przez cały czas na scenie i w jej pobliżu będą obecni trenerzy, którzy podpowiedzą, jak skutecznie zadbać o aktywność fizyczną i zdradzą sposoby na wiosenne rozciąganie.
Ok. godz. 16.10 na scenie pojawi się młody poznański zespół Negativ, a o godz. 17 rozpocznie się koncert wieczoru - swoje największe przeboje zaśpiewa Mieczysław Szcześniak.
- Poznańska Parada Pokoleń kończy 7. edycję Poznańskich Dni Rodziny - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - To międzypokoleniowe święto wszystkich poznaniaków, które z każdym rokiem cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku wzięło w nim udział kilkanaście tysięcy osób: dzieci, młodzieży, seniorów. Mieszkańcy Poznania mogli wziąć udział w ponad 300 bardzo zróżnicowanych imprezach przeznaczonych dla całych rodzin.
Tort Wolności
Zakończeniu Poznańskich Dni Rodziny towarzyszyć będą obchody rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z czerwca 1989 roku. O godzinie 16 zebrani na placu mieszkańcy miasta będą mogli posmakować Tortu Wolności. To niezwykły wypiek w kształcie mapy Poznania, ważący 89 kg, który upamiętnia wydarzenia z 1989 roku. Wykonał go Jurij Gorobczyszyn - szef cukierni, który szkolił się u światowej klasy cukierników: Teda Chaixa, Antonio Bachoura oraz Alezandrea Bordeaux i na koncie ma wiele nagród: m.in. 2 miejsce w Mistrzostwach Cukierniczych Best Pastry Chef 2016 i 4 miejsce w Mistrzostwach Polski w Przygotowaniu Deseru na międzynarodowych targach Expo Sweet 2017.
- Do pracy nad tortem przystąpiliśmy od razu po pierwszych rozmowach z Miastem - mówi Jurij Gorobczyszyn. - Jego kształt będzie nawiązywał do mapy Poznania z podziałem na dzielnice. Zaplanowaliśmy malinowo-kokosowy smak, dzięki temu tort w przekroju będzie biało-czerwony. To idealne nawiązanie do rocznicy wyborów, którą chcemy uczcić.
Tort jest poznańskim wkładem w projekt "Menu Wolności" autorstwa Katarzyny Bosackiej. W 1989 roku w dwumiesięcznych obradach brało udział kilkaset osób, które spożywały wspólne posiłki serwowane przez najlepszych wtedy kelnerów z restauracji orbisowskiej w Wilanowie. Z archiwalnych materiałów filmowych wynika, że podczas obiadu kończącego obrady Okrągłego Stołu goście zjedli "galaretkę drobiową, zupę pomidorową z ryżem, eskalop wieprzowy i na deser pączek". To właśnie menu - uchwycone w momencie historycznym - jest punktem wyjścia dla wszystkich, którzy chcą razem świętować 30-lecie wolnych wyborów
- "Menu Wolności" to ogólnopolska akcja społeczna, w którą włączyło się 30 miast w Polsce - podkreśla Andrzej Białas, pełnomocnik Prezydenta Miasta Poznania ds. Społeczeństwa Obywatelskiego. - Każde z nich świętuje nieco inaczej, innym daniem. W Poznaniu jest to tort - bo poznaniacy lubią chodzić "na słodkie", w Szczecinie rządzi paprykarz szczeciński, w Kielcach - jajka z majonezem kieleckim. Tort będzie podzielony na ok. 1200 kawałków, a rozdawać je będą znani i lubiani poznaniacy. Zaproszenie przyjęli już m.in. Aleksandra Banasiak, Maciej Nowak, Szymon Ziółkowski, Renata Mataczyńska czy piłkarze: Piotr Reiss Bartosz Bosacki.
O godz. 18.30 w Teatrze Polskim rozpocznie się film "Opowieści Okrągłego Stołu" w reż. Piotra Bikonta i Leszka Dziumowicza. Przed projekcją Maciej Nowak i Katarzyna Bosacka poprowadzą dyskusję o kulinarnych aspektach obrad w 1989 roku. Będzie można zobaczyć również fragment reportażu "Okrągły Stół od kuchni".
- Porozmawiamy o tym, co się zdarzyło w polskiej kuchni na przełomie lat 80/90 i co się w niej dzieje obecnie - mówi Maciej Nowak. - Rok 1989 był ważny nie tylko ze względu na politykę, przyniósł też zmiany na polskich stołach. Film Piotra Bikonta - znakomitego dokumentalisty i pioniera polskiej krytyki kulinarnej - jest szczerym zapisem tego, co działo się w kuluarach obrad Okrągłego Stołu.
Zaproszenia na projekcję będą dostępne od środy, 29 maja, do wyczerpania puli. Będzie można je odbierać w kasie Teatru Polskiego (ul. 27 Grudnia 8/10) w godz. 10 - 18 oraz w Centrum Inicjatyw Rodzinnych (ul. Ratajczaka 44) w godz. 10 - 18.
Dodatkowo o 19.30 w restauracji Cucina odbędzie się wyjątkowe wydarzenie dla koneserów najlepszych smaków - biletowana degustacyjna Kolacja Wolności - czyli kolacja Okrągłego Stołu po trzydziestu latach przemian. Serwował będzie ją jeden z najlepszych mistrzów kuchni w Polsce - Dominik Narloch. Podane zostaną dokładnie te potrawy, które serwowano przy okazji Obrad Okrągłego Stołu, ale w nowoczesnej formie.
___________________
PROGRAM PARADY POKOLEŃ:
Stary Rynek (zbiórka od godz. 11.00):
11.30 - czytanie bajki "Kubuś Puchatek"
12.00 - Hejnał z Wieży Ratuszowej (ukulele)
przejście korowodem ulicą Paderewskiego na plac Wolności
Scena Główna | Plac Wolności
12.30 - wspólne puszczanie baniek mydlanych
12:35 - 12.45 powitanie uczestników Parady
od godz. 12.45:
taneczny Flash Mob przedszkolaków
występ Klubu Seniora "Raj Seniora"
koncert zespołu Mamma Mia Show
występ Petera Mossa
Teatr Blum "Blumowe piosenki" (godz. 14.30)
koncert "Światowe przeboje" w wykonaniu artystów scen poznańskich i łódzkich
Tort Wolności (godz. 16.00)
Koncert poznańskiego zespołu Negativ
koncert Mietka Szcześniaka (godz. 17.00)
projekcja filmu "Opowieści Okrągłego Stołu" w Teatrze Polskim (18.30)
od godz. 13.00 do 17.00 działać będą strefy: warsztatowa (aktywności - fizycznych, umysłowych, kulturalnych), dziecka (gry, zabawy), wypoczynku, gastronomiczna, punkt informacji i wolontariuszy
AW