Odsłonięto tablicę upamiętniającą dr. Józefa Englicha

22 grudnia przypada setna rocznica śmierci dr. Józefa Englicha - pierwszego ministra skarbu II Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji, podczas uroczystości na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową.

Zdjęcie przedstawia ceremonię, odbywającą się przed ceglaną ścianą z umieszczoną na niej tablicą pamiątkową. Obecnych jest czterech uczestników: dwóch w mundurach wojskowych trzymających karabiny oraz dwóch ubranych w cywilne ubrania. Dwaj cywile zdają się odsłaniać lub prezentować tablicę, ponieważ trzymają wstążkę przymocowaną do niej. Tablica poświęcona jest dr. Józefowi Englichowi. - grafika artykułu
22 grudnia przypada setna rocznica śmierci dr. Józefa Englicha

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele uczelni, władz państwowych i samorządowych oraz rodzina zmarłego 100 lat temu dr. Józefa Englicha, ważnej postaci dla polskiej gospodarki w okresie odzyskania niepodległości.

Sylwetkę dr. Englicha przedstawił zebranym prof. Józef Orczyk, rektor senior Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu. - Był człowiekiem, który wydawał się najlepszym kandydatem na stanowisko ministerialne. Miał duże doświadczenie w prowadzeniu działalności finansowej. Dążył do ustabilizowania sytuacji gospodarczej. Było to niesłychanie trudne zadanie, biorąc pod uwagę, że Polska była w trakcie kształtowania granic - powiedział.

Dr hab. Ryszard Sowiński, rektor uczelni, podkreślił, że postać dr. Englicha kojarzy się z pracą organiczną i nazwiskami, takimi jak: Chłapowski, Marcinkowski, Cegielski czy Wawrzyniak. - Praca u podstaw, której celem było przetrwanie polskości i poprawienie losu ludności, która zamieszkiwała w Polsce, obejmowała wiele dziedzin życia: przemysł, handel, rzemiosło, rolnictwo, edukację, działalność kulturalną i społeczną oraz ubezpieczenia zdrowotne - przypomniał.

- Chciałbym dodać to, że dziadek został zaproszony do rządu nie tylko dzięki swojej działalności ze spółkami wielkopolskimi. Zyskał też uznanie, szacunek i zaufanie ludzi, którzy przychodzili do jego biura, czyli rolników, handlarzy czy drobnych przedsiębiorców mających problemy z administracją polską. Dzięki oferowanej pomocy zyskał sławę w Wielkopolsce - wspominał wnuk dr. Englicha, Antoni Rylke.

Działał na rzecz Polski i Poznania

Józef Englich urodził się 14 stycznia 1874 roku w Śremie. Był ważną postacią dla polskiej gospodarki w okresie odzyskiwania niepodległości, jako prawnik, działacz gospodarczy i społeczny. Pełniąc rolę pierwszego ministra skarbu II RP w rządzie Ignacego Jana Paderewskiego, odegrał kluczową rolę w stabilizacji finansów nowo powstałego państwa.

W tym czasie podjął się trudnego zadania uporządkowania gospodarki po latach zaborów i I wojny światowej. Dążył do zrównoważonego budżetu państwa poprzez zwiększenie dochodów i racjonalizację wydatków.

Englich był przede wszystkim wybitnym bankowcem. Pełnił funkcję dyrektora Banku Związku Spółek Zarobkowych w Poznaniu. Dzięki jego umiejętnościom zarządzania, placówka ta stała się jedną z najważniejszych w Wielkopolsce, finansując wiele inwestycji przemysłowych.

Jako aktywny członek Rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów zaangażował się w rozwój przemysłu w Wielkopolsce. Wspierał m.in. Zakłady H. Cegielskiego w Poznaniu. 

W kadencji 1922-1925 Englich był radnym Poznania. Zaangażował się wówczas w sprawy gospodarcze i finansowe miasta, wykorzystując swoje doświadczenie zdobyte na stanowisku ministra skarbu oraz w pracy bankowej.

Zmarł 22 grudnia 1924 roku w Poznaniu.

Inicjatywa upamiętnienia dr. Englicha została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania oraz Przewodniczącego Rady Miasta. 

Tablica pamiątkowa została ufundowana przez Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu, a wykonana przez znanego poznańskiego rzeźbiarza - Romana Kosmalę.

HO