Odlewnia aluminium na Wildzie: odbyła się rozprawa administracyjna

By odlewnia mogła powstać na Wildzie, niezbędna jest decyzja środowiskowa, która wydaje właśnie Wydział Ochrony Środowiska. jednak ze względu na to, że sprawa budzi ogromne kontrowersje wśród mieszkańców dzielnicy, to - mimo że pod względem wymogów środowiskowych firma spełniła wszelkie warunki - pracownicy wydziału postanowili zorganizować rozprawę administracyjną dla wszystkich stron konfliktu. Urząd Miasta Poznania otrzymał ponad 350 skarg w tej sprawie.
Na Wildzie znajduje się już bowiem jedna odlewnia metali - Volkswagena, także na terenie HCP, gdzie odlewane są korpusy silników samochodowych - i mieszkańcy od dawna uskarżają się na nieprzyjemne wyziewy dochodzące z tego obiektu. Ich zdaniem są one szkodliwe dla zdrowia, a otwarcie kolejnego obiektu tego rodzaju tylko pogorszy sytuację tej części Wildy i Dębca. W pobliżu, na Dębcu, znajduje się też ujęcie wody pitnej dla Poznania, więc mieszkańcy boją się skażenia wody. Nie przekonuje ich fakt, że inwestycję pozytywnie zaopiniowały Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu.
Mieszkańcy pytali między innymi o to, jakie związki będzie emitować odlewnia do atmosfery, czy jej właściciele planują rozbudowę lub zwiększenie produkcji oraz czy budowa spowoduje zwiększenie ruchu samochodów w jej otoczeniu.
Inwestor przekonywał mieszkańców, że nie mają się czego obawiać. Firma chce przetwarzać niespełna 70 ton aluminium dziennie, co oznacza zwiększenie ruchu o około 6 na dobę. Nie zamierza też zwiększać produckji, bo gdyby miała taki zamiar, musiałaby wystąpić o nową decyzję środowiskową.
Bobrek nie jest nowicjuszem w prowadzeniu takiej działalności, a jej dotychczasowa siedziba była badana przez specjalistów i nie wykryto żadnych zanieczyszczeń ani gruntu, ani wód gruntowych. Obecni na rozprawie mogli też obejrzeć film o firmie oraz jej produkcji, a specjaliści w dziedzinie ochrony środowiska przekonywali mieszkańców, że nie mają się czego obawiać i wskazywali na fakt, że planowana inwestycja będzie oddalona od najbliższych zabudowań mieszkalnych o ponad 200 metrów.
Przedsiębiorstwo Metali Niezależnych Bobrek jest właścicielem terenu z magazynami po dawnym HCP przy ulicy 28 Czerwca 1956 roku. Teren kupiło w ubiegłym roku z zamiarem postawienia w tym miejscu odlewni aluminium.
el
Zobacz również

Rusza Next Fest - 3 dni, 120 koncertów, 13 scen, tysiące ludzi [AKTUALIZACJA]

Szansa na więcej - konferencja wspierająca rozwój zawodowy

Bezpieczniej na Górczynie
