Odkrycie w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta
![Na suficie Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Poznania odsłonięto barokowe malowidła - grafika artykułu](/mim/info/pictures/obrazek,pic1,1016,126458,215846,show2.jpg&_sst=1739447336765)
- Dekoracja powstała zapewne około 1732 r., kiedy ukończono budowę kolegium jezuickiego. Została zamalowana i skuta najprawdopodobniej niedługo po kasacie zakonu jezuitów w 1773 r., gdy budynek przeznaczono na cele świeckie - tłumaczy Iwona Błaszczyk z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Dekoracje zachowały się w dobrym stanie, choć nigdy wcześniej nie były konserwowane. W lunetach nad oknami możemy zobaczyć popiersia świętych jezuickich, umieszczonych w dekoracyjnym obramieniu. Malowidła są podpisane u dołu. Widzimy na nich Franciszka Borgiasza, Franciszka Ksawerego, Alojzego Gonzaga oraz prawdopodobnie Ignacego Loyolę.
Na wschodnim i zachodnim wysklepku odsłonięto dwa portrety kardynałów w medalionach. W centrum widoczny jest natomiast fragment sceny centralnej o kształcie czwórliścia. Uwieczniono na niej mężczyznę w białej szacie niosącego półmisek oraz dziecko nalewające wino do dwóch kielichów. W tle znajduje się stół nakryty obrusem. Scena prawdopodobnie przedstawia Gody w Kanie Galilejskiej.
Podczas prac w Sali Sesyjnej odsłonięto też ślady po skutych sztukateriach na błękitnym tle. Mimo że zachowały się jedynie w formie negatywu - nadal czytelna jest ich bogata ornamentyka roślinna, oplatająca niewielkie tondo (obraz lub płaskorzeźba w kształcie koła) z popiersiem Marii. Jest to rysunek przygotowawczy dla niezachowanej dekoracji.
- Ślady występowania XVIII-wiecznej barokowej dekoracji malarskiej na sklepieniu stwierdzono już w 1998 r. Utrwalono je wtedy jedynie w formie tzw. "świadków", wykonując odkrywki pasowe. Na pełną konserwację brakowało środków finansowych - wyjaśnia Iwona Błaszczyk.
Obecnie przeprowadzono jedynie konserwację zachowawczą odkrytej dekoracji, utrwalając malowidła (bez ich uzupełniania) i porządkując estetycznie ślady po sztukateriach. Prace konserwatorskie przeprowadził dyplomowany konserwator dzieł sztuki Piotr Dybalski z Poznania (firma REST ART. Konserwacja Zabytków). Inwestorem był Urząd Miasta w Poznaniu. Całkowity koszt prac wyniósł 129 tys. zł.
- Na dalsze prace czeka około 80 procent powierzchni sklepienia. Dopiero po odsłonięciu całości możliwe będzie kompleksowe podejście do sposobu ekspozycji dekoracji, celem uwydatnienia jej walorów artystycznych i estetycznych - wyjaśnia Iwona Błaszczyk.
Prace konserwatorskie w Sali Sesyjnej to kontynuacja działań, jakie prowadzono w 2017 r. w położonym obok niewielkim pomieszczeniu nr 1 - dawnej jadalni rektora kolegium. Odsłonięto wtedy na sklepieniu barokowe malowidło "Kuszenia Chrystusa", którego autorstwo przypisywane jest poznańskiemu franciszkaninowi, Adamowi Swachowi.
- Wszystkie te odkrycia są wyjątkowo cenne i unikatowe; potwierdzają onewzmiankowane w źródłach bogactwo barokowego wystroju gmachu, pełniącego niegdyś funkcję kolegium jezuickiego. Wystroju niemal całkowicie nam nieznanego - zauważa Iwona Błaszczyk.
Inne przykłady XVIII-wiecznej dekoracji kolegium to odkryty w 1997 r. i poddany konserwacji polichromowany strop na drugim piętrze w skrzydle południowo-zachodnim oraz odkryte w 2007 r. okno, eksponowane na półpiętrze głównej klatki schodowej.
AJ
Zobacz również
![Każdy, kto rozlicza podatki w Poznaniu, może liczyć na wiele zniżek Na zdjęciu trzech mężczyzn za stołem konferencyjnym, w tle ścianka z herbem miasta](/mim/info/pictures/na-zdjeciu-trzech-mezczyzn-za-stolem-konferencyjnym-w-tle-sciank,pic1,1016,0,434556,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Rozliczasz PIT w Poznaniu? To kaPITalnie!
![Akcja "Podaruj swój czas kotom ze schroniska" rozpoczęła się w poniedziałek, 17 lutego i potrwa tydzień - do niedzieli (23 lutego)/ fot. Dzika Fota Na zdjęciu bury kot leżący na kocu](/mim/info/pictures/na-zdjeciu-bury-kot-lezacy-na-kocu,pic1,1016,0,434590,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Koty świętują!
![Radę Języka Polskiego reprezentował będzie prof. UJ dr hab. Michał Rusinek, literaturoznawca, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej Grafika - na kolorowym tle tytuł debaty - język a tożsamość](/mim/info/pictures/grafika-na-kolorowym-tle-tytul-debaty-jezyk-a-tozsamosc,pic1,1016,0,434568,show2.jpg?_sst=1739447336765)
9. Poznańska Debata o Języku - zmiana uczestników
![Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków dotyczących przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej Tabliczka z dedykacją dla Marszałka Ferdinanda Focha, opisująca jego zasługi i znaczenie. Tabliczka jest w języku polskim i zawiera tekst: "Marszałek Ferdinand Foch (02.10.1851 - 20.03.1929) Ordownik sprawy polskiej podczas Powstania Wielkopolskiego, wybitny francuski wojskowy... (ciąg dalszy)." W tle znajdują się dwie osoby w mundurach wojskowych, jedna z nich ma na ramieniu biało-czerwoną szarfę.](/mim/info/pictures/tabliczka-z-dedykacja-dla-marszalka-ferdinanda-focha-opisujaca-j,pic1,1016,0,434562,show2.jpg?_sst=1739447336765)