Nowe nazwy przystanków tramwajowych w centrum Poznania
Nowe nazwy będą się wpisywać w topografię Poznania, zawierając informacje o charakterystycznych i historycznych gmachach w centrum miasta. Ułatwi to pasażerom orientację w terenie podczas korzystania z komunikacji miejskiej.
Tak będzie w przypadku przystanku 27 Grudnia (w ciągu ulicy o takiej samej nazwie), który od 1 stycznia 2025 roku będzie nosił nazwę 27 Grudnia - Teatr Polski. Zmiana będzie nawiązywała do znajdującego się w pobliżu Teatru Polskiego, który powstał w XIX wieku, jeszcze podczas zaborów. Otwarto go w 1875 roku. Nowe nazewnictwo to więc jakby prezent na 150. rocznicę powstania teatru. Jak można przeczytać na stronie placówki: "Teatr powstał jako swoista reduta polskości, twierdza w twierdzy - wszak Poznań był przez sto lat twierdzą pruską i przeciw niej ten teatr zbudowano". Więcej o historii na stronie Teatru Polskiego.
Tak będzie także w przypadku przystanku znajdującego się na ulicy Ratajczaka przy wejściu do Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Postój, z którego obecnie mogą korzystać wyłącznie tramwaje linii turystycznych, będzie od 1 stycznia nosił nazwę Biblioteka Uniwersytecka. Po otwarciu trasy przez ulicę Ratajczaka będą się tu zatrzymywały regularne linie jadące z Wildy i Dębca.
Warto wiedzieć, że 1 października 2024 roku minęło 105 lat od dnia, kiedy Biblioteka Uniwersytetu Poznańskiego, przemianowana później na Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu, otwarła swoje podwoje dla czytelników. Jak można przeczytać na witrynie książnicy - "Jej początki sięgają jednak przełomu XIX i XX wieku. W 1919 roku została przejęta przez polską administrację i od tego czasu aż do dzisiaj (z wyjątkiem lat II wojny światowej) służy poznańskiemu uniwersytetowi i mieszkańcom Poznania. Budynek usytuowany przy ulicy Ratajczaka jest najstarszym z gmachów uniwersyteckich w Poznaniu i jedynym, który nieprzerwanie pełni swoją pierwotną funkcję". Więcej można przeczytać na stronie biblioteki.
Zmiana zostanie wprowadzona także w przypadku przystanku Ratajczaka, znajdującego się na ulicy Św. Marcin (korzystają z niego tramwaje linii numer 2, 3, 5, 9, 13, 16, 19 oraz nocnych 201 i 202). Od 1 stycznia będzie miał nazewnictwo zgodne z nazwą ulicy.
Warto wiedzieć, że nazwa jednego z najważniejszych traktów centrum wywodzi się od patrona kościoła, wokół którego w XII wieku powstała podmiejska (wówczas jeszcze to nie był Poznań) tak samo nazywająca się osada.
Nazwa przystanku Ratajczaka - upamiętniająca Franciszka Ratajczaka, pierwszego poległego w walce Powstańca Wielkopolskiego, także znajdzie się w centrum. Takie miano będą nosiły przystanki, które powstaną w ramach budowy trasy tramwajowej w ciągu ulicy Ratajczaka, przy skrzyżowaniu z ul. Ogrodową i ul. Powstańców Wielkopolskich (wcześniej według planów mających nosić nazwę Ogrodowa).
Nowe nazwy już pojawiły się na wiatach. Po 1 stycznia zostaną wprowadzone do rozkładów jazdy i informacji pasażerskiej w formie elektronicznej oraz - sukcesywnie - na tablicach informacji pasażerskiej.
ZTM