Nowa wystawa w Centrum Szyfrów Enigma

W pierwszy weekend sierpnia Centrum Szyfrów Enigma udostępni publiczności nową wystawę czasową, będącą kolejną już odsłoną projektu edukacyjno-kulturalnego Szyfrodziewczyny. Jego celem jest interpretacja i popularyzacja dziedzictwa kobiet, które odegrały ważną rolę w historii, w dziedzinie szyfrów i kryptologii oraz związanych z nimi nauk matematycznych i informatycznych

Zdjęcie przedstawia jedną z plansz ekspozycji o Szyfrodziewczynach w kształcie sylwetki kobiety. - grafika artykułu
Nowa wystawa w Centrum Szyfrów Enigma, fot. Łukasz Gdak.

Wystawa pt. "Cipher_Girls" prezentuje dokonania Polek, w tym m.in. ulubionej agentki Winstona Churchilla - Krystyny Skarbek czy pierwszej polskiej informatyczki Jowity Koncewicz, w szerokim, międzynarodowym kontekście. 

Ekspozycja w swojej aranżacji nawiązuje do ikonicznego dzieła sztuki feministycznej "The Dinner Party" Judy Chicago. Wystawa otwarta będzie dla szerokiego grona odbiorczyń i odbiorców, w szczególności dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z nauką, technologią, inżynierią czy matematyką. 

Wystawie towarzyszyć będzie specjalny program wydarzeń rozwijających zagadnienia na niej poruszane. Znajdą się wśród nich edytony, czyli maratony edycyjne Wikipedii, kreatywne warsztaty plastyczne, wykłady i spotkania. Wspólne działania z publicznością i ich efekty stanowić będą integralną ich część, a efekty realizowanych w ich ramach działań z publicznością staną się ważną częścią ekspozycji.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Można ją oglądać w Centrum Szyfrów Enigma przy ul. Św. Marcin 78 do końca roku. W sierpniu ekspozycja będzie udostępniona dla publiczności w każdą sobotę i niedzielę w godz. 12:00-19:00. 

Kim są Szyfrodziewczyny? 

Wśród głównych bohaterek Szyfrodziewczyn znajdują się Zofia Sokolnicka, emisariuszka działająca na rzecz Polski po wybuchu I wojny światowej, jedna z pierwszych posłanek na Sejm, mniej znana jako mistrzyni szyfrów. Kolejną jest Hanna Malewska, wybitna polska pisarka, autorka kilkunastu powieści historycznych, zupełnie nierozpoznawalna dzisiaj jako kierowniczka Biura Szyfrów Zagranicznych ZWZ i AK, szefowa tzw. Karolinek - szyfrantek w Powstaniu Warszawskim. 

Inne Szyfrodziewczyny to znana z bicia rekordów świata w szybownictwie Wanda Modlibowska - również szyfrantka oraz Halina Ryffert, absolwentka matematyki na Uniwersytecie Poznańskim, profesorka akustyki, twórczyni jednoosobowej komórki szyfrów dla Głównej Delegatury Rządu dla ziem polskich włączonych do Rzeszy.

Nową bohaterką projektu Szyfrodziewczyny, którą będzie można poznać na wystawie, jest między innymi wspomniana już Krystyna Skarbek oraz pierwsza polska informatyczka - Jowita Koncewicz. Wśród nich nie mogło zabraknąć także Heleny Rasiowej - wybitnej polskiej matematyczki, która zajmowała się podstawami teoretycznymi informatyki i sztuczną inteligencją.

Polskie Szyfrodziewczyny zwiedzający poznają w otoczeniu działających na przestrzeni dziejów bohaterek z całego świata, m.in. Ady Lovelace - pierwszej programistki, Agnes Meyer Driscoll - pierwszej damy amerykańskiej kryptologii morskiej i pogromczyni japońskich szyfrów, Hedy Lamarr - wynalazczyni komunikacji bezprzewodowej, czy np. Margaret Hamilton - autorki oprogramowania do słynnej misji Apollo 11. Szeroka perspektywa czasowa projektu nie tylko pokazuje ciągłość osiągnięć kobiet w naukach i technologiach związanych z kryptologią, matematyką i informatyką na przestrzeni dziejów, jest także szczególnie wartościowa dla dziewczyn, które szukają dla siebie wzorów do naśladowania.

JZ