"Movember" w Poznaniu - przeciwko męskim nowotworom
Kampania "Movember" po raz pierwszy pojawiła się w 1999 roku w Australii. Jej angielska nazwa jest połączeniem dwóch angielskich słów: november (listopad) oraz moustache (wąsy). Taka zbitka miała w lekki i zabawny sposób zwrócić uwagę na konieczność rozmowy o "męskich nowotworach" - prostaty oraz jąder. Zaangażowani w kampanię mężczyźni zapuszczali wąsy, by w ten sposób przypomnieć o profilaktyce. Akcja okazała się międzynarodowym sukcesem i rozprzestrzeniła się na cały świat.
W Poznaniu badania profilaktyczne można przeprowadzić w Punkcie Profilaktyki Intymnej. Gabinet działa przy Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych (al. Solidarności 36) i jest dostępny dla każdego, a wizyty w nim są bezpłatne. Punkt otwarty jest przez całą dobę, rejestracja pod numerem telefonu 61 647 77 25 lub osobiście w godz. 7:30-19:00.
Można tam bezpłatnie wykonać badanie PSA - czyli tzw. swoistego antygenu sterczowego, który produkowany jest przez komórki prostaty. Pozwala to szybko wykryć nowotwór tego narządu, a także jego łagodny przerost. Badanie jest bardzo proste - polega na pobraniu krwi, a potem przebadaniu próbki. Najlepiej zrobić to rano, na czczo, przed pobraniem zaleca się również odstawienie alkoholu oraz wyrobów tytoniowych.
W Punkcie Profilaktyki Intymnej można również zgłosić się na USG jąder - to bezbolesne i szybkie badanie, które pozwala ocenić struktury tego narządu. Jest też bardzo bezpieczne - w jego trakcie wykorzystywane są fale ultradźwiękowe.
- Zachęcam wszystkich panów do wykonania tych badań - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Nie zajmują wiele czasu, są bezpłatne i całkowicie bezpieczne, a mogą uratować życie. Listopadowa akcja to doskonała okazja, by się tym zająć.
Profilaktyka nowotworów jest bardzo ważna - świadczą o tym statystyki. Rak prostaty zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem śmiertelności. Szacuje się, że zachoruje na niego co trzeci mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% panów po 80 roku życia. Ryzyko rośnie wraz z wiekiem.
Z kolei rak jądra jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u młodych mężczyzn. Zachorowalność jest największa w grupie wiekowej 15-35 lat. Jednak jeśli szybko wprowadzi się odpowiednie leczenie, choroba ma dobre rokowania. Ważne, by wykryć guz na wczesnym etapie zaawansowania nowotworu. Najczęstszym objawem jest niebolesne powiększenie jądra, któremu może towarzyszyć zaczerwienienie skóry.
AW