Modernizacja starego dworca PKP: Zapraszamy na debatę!

W środę w CK Zamek odbędzie się debata na temat modernizacji starego dworca w Poznaniu. Dyskusja dotyczyć będzie m.in. wyglądu frontowej fasady budynku. Do wyboru są dwie koncepcje: z całkowitym lub częściowym odtworzeniem zabytkowego portyku. Debata organizowana wspólnie przez Urząd Miasta i Głos Wielkopolski będzie też okazją do zapoznania się ze szczegółowymi rozwiązaniami w zakresie funkcji dworcowych budynku. 

TriGranit - grafika artykułu
TriGranit

Na temat nowej elewacji dworca mieszkańcy mieli już okazję wypowiedzieć się w ankiecie internetowej. Teraz będzie okazja, by o obu koncepcjach porozmawiać z przedstawicielami miasta (m.in. konserwatorem zabytków i plastykiem miejskim) oraz inwestora, czyli PKP i firmy TriGranit. W debacie weźmie udział także autor projektu, Michał Lah z pracowni architektonicznej PiG. Do wyboru są dwie koncepcje. Pierwsza zakłada odtworzenie renesansowego portyku, który miałby być wysunięty przed planowaną kładkę na odległość około 7 metrów. Drugi projekt przewiduje rozbiórkę istniejącego sarkofagu i rewitalizację znajdującego się pod nim zabytkowego muru, który ostatecznie będzie wkomponowany w budynek i przeszklony. Z wizualizacjami obu koncepcji fasady dworca można się zapoznać na Placu Wolności i w holu Urzędu Miasta. Plansze będą tam wystawione do końca października.

- Wygląd dworca PKP jest dla poznaniaków bardzo istotny. Wiem to z wielu rozmów z mieszkańcami - podkreślił prezydent Jacek Jaśkowiak, który także weźmie udział w dyskusji - Na czekającej nas debacie porozmawiamy o fasadzie budynku, bo o niej decydujemy wspólnie. Warto też posłuchać architektów, którzy opowiedzą o projekcie. Usłyszymy nie tylko o estetyce obiektu, ale też o jego funkcjonalności. 

Z zaprezentowanych w połowie września wstępnych koncepcji wynika, że w budynku zostaną przywrócone funkcje pasażerskie. Kasy biletowe i poczekalnia znajdować się będą na poziomie minus 1. Parter będzie przestrzenią dla sklepów i lokali usługowych. Dla pasażerów dostępne będą tam również biletomaty. Funkcję łącznika między nowym a starym budynkiem będzie pełniła kładka, którą z nowego dworca przejdziemy na perony 4,5 i 6.

Podczas debaty poznamy więcej szczegółów dotyczących konkretnych rozwiązań przewidzianych w projekcie. Jego autorzy zostaną poproszeni o przedstawienie koncepcji skomunikowania peronów ze starym i nowym dworcem oraz możliwości przedłużenia kładki na zachód do ulicy Roosevelta i przejścia podziemnego na wschód przed budynek PCC. Od przedstawicieli PKP będzie można uzyskać informację na temat ilości kas i bieltomatów oraz całkowitej powierzchni przeznaczonej tylko dla pasażerów. Przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich mogą natomiast spodziewać się pytań o docelowy układ komunikacyjny wokół dworca, m.in. o organizację ruchu na Placu Dworcowym, czy też wjazd do części podziemnej dla samochodów i taksówek.

Debata odbędzie się w środę, 28 października, o godzinie 17.00 w Sali pod Zegarem w Centrum Kultury Zamek.

/jż/