Mamy etaty dla mamy i taty [WIDEO]

Pod tym hasłem rozpoczęła się w Poznaniu kampania promująca rodzicielstwo zastępcze. Jej celem jest zainteresowanie potencjalnych rodziców różnymi formami pieczy nad dziećmi, a w konsekwencji powstanie nowych, zawodowych rodzin zastępczych.

Konferencja prasowa dot. kampanii "Mamy etaty dla mamy i taty" - grafika artykułu
Konferencja prasowa dot. kampanii "Mamy etaty dla mamy i taty"

- Chcemy żeby wszystkie poznańskie dzieci, które z różnych względów nie mogą być z rodzicami biologicznymi, aby mogły dorastać pod opieką rodzin zastępczych. To jest główny cel - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania i dodaje - Placówka opiekuńczo-wychowawcza nigdy nie zastąpi rodziny, nie da dziecku takiego ciepła i bezpieczeństwa.

Opieki nad dziećmi w formie rodzinnej pieczy zastępczej mogą się podjąć rodziny już posiadające własne potomstwo, małżeństwa, ale także osoby samotne.  Należy pamiętać, że utworzenie rodziny zastępczej nie jest jednoznaczne z adopcją.

- Chcemy też uświadomić naszym mieszkańcom na czym polega różnica pomiędzy adopcją a rodzinami zastępczymi. Adopcja zostaje już na zawsze, natomiast rodzicielstwo zastępcze ma charakter czasowy. Nie można też odmówić kontaktu z rodzicami biologicznymi - podkreśla prezydent Jędrzej Solarski.

FILM

Rodzinne formy pieczy zastępczej zapewniają czas potrzebny na pracę z rodziną biologiczną, umożliwiającą powrót dziecka do rodziny lub - gdy jest to niemożliwe - dążenie do przysposobienia dziecka. Przygotowuje także dziecko do godnego, samodzielnego i odpowiedzialnego życia oraz pokonywania trudności życiowych zgodnie z zasadami etyki. Uczy nawiązywania i podtrzymywania bliskich, osobistych i społecznie akceptowanych kontaktów z rodziną i rówieśnikami.

- Chcemy żeby mieszkańcy zastanowili się czy nie są w stanie podjąć się dodatkowych obowiązków rodzicielskich i przyjąć naszych małych poznaniaków do swoich rodzin. Jako Miasto Poznań będziemy ich oczywiście wspierać - zapewnia Jędrzej Solarski.

Zawodowe rodziny zastępcze otrzymują wynagrodzenie, którego wysokość uzależniona jest od szeregu okoliczności. Istnieją dwa szczególne typy zawodowej rodziny zastępczej:
- pełniąca funkcję pogotowia rodzinnego - jak sama nazwa wskazuje jest to rodzina będąca rodzajem "pogotowia" dla dzieci. W takiej rodzinie dziecko przebywa do 4 miesięcy, jednak w uzasadnionych przypadkach okres ten może być przedłużony do momentu rozstrzygnięcia sytuacji dziecka.
- specjalistyczna - w takiej rodzinie przebywają dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności, dzieci które mają kłopoty w funkcjonowaniu społecznym oraz małoletnie matki z dziećmi.

- Wychowujemy z mężem troje dzieci przyjętych i jedno biologiczne. Chcieliśmy mieć dużą rodzinę, cieszymy się, że mogliśmy pomóc tym dzieciom. Dlatego wpierw założyliśmy rodzinę zastępczą, dopiero z późnię urodził się Robert. On bardzo kocha swoje przyjęte rodzeństwo i nie wyobrażam sobie ich rozdzielania - przekonuje Joanna Cieszyńska-Promińska, zawodowa mama zastępcza.

Rodziny zastępcze są uprawnione do otrzymywania szeregu świadczeń. Wlicza się do nich m.in. comiesięczną pomoc na dziecko, dofinansowanie do wypoczynku, szereg dodatków jednorazowych dot. kosztów utrzymania domu, remontów, pomocy dziecku, ulgi komunikacyjne na bezpłatne przejazdy dla wychowanków rodzin zastępczych, a także stałe wynagrodzenie. Rodziny zastępcze są również uprawnione do świadczeń z tytułu programu Rodzina 500 Plus.

-  Pomimo funkcji rodziny zastępczej, pracujemy z mężem zawodowo. Do tego zawodowa rodzina zastępcza ma instytucjonalne wsparcie finansowe, a także pensję dla rodzica opiekującego się dziećmi. Z perspektywy lat oceniam, że to była dobra decyzja - zapewnia Joanna Cieszyńska - Promińska.

Formami rodzinnej pieczy zastępczej są:

  • Rodzina zastępcza spokrewniona - mogą ją stworzyć najbliżsi krewni dziecka, czyli dziadkowie lub rodzeństwo (babcia, dziadek, brat, siostra),
  • Rodzina zastępcza niezawodowa - może ją stworzyć zarówno dalsza rodzina, jak i osoby niespokrewnione z dzieckiem. Co najmniej jedna osoba tworząca rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów
  • Rodzina zastępcza zawodowa - to rodzina, z którą zawiera się umowę o pełnienie funkcji rodziny zastępczej zawodowej - jeden z opiekunów otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczne.
  • Rodzinny dom dziecka - to miejsce, w którym może przebywać nie więcej niż ośmioro dzieci. Z osobą prowadzącą rodzinny dom dziecka prezydent miasta zawiera umowę o świadczenie usług, z tytułu której przysługuje stałe wynagrodzenie miesięczne.

W Poznaniu organizatorem rodzinnej pieczy zastępczej są dwie instytucje: Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda" i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu, które świadczą pełną pomoc, w tym finansową, specjalistyczną pomoc, szkolenia i innego rodzaju wsparcie dostosowane do potrzeb rodzin zastępczych.

Szczegóły znajdują się także na stronie www.poznan.pl/mamyetatydlamamyitaty