Koniec rywalizacji miasto-powiat. Uczestnicy forum metropolitalnego zapowiadają współpracę

Odpływ ludności do powiatu i - co za tym idzie - spadek liczby mieszkańców Poznania oraz związany z tym szereg problemów, przede wszystkim komunikacyjnych, to skutki trwającej od kilku lat suburbanizacji oraz egocentryzmu w myśleniu o rozwoju terytorialnym gmin. By tę niekorzystną sytuację zmienić, konieczna jest współpraca oraz zintegrowane planowanie przestrzenne w ramach metropolii. 

Metropolitalne Forum Planowania Przestrzennego - grafika artykułu
Metropolitalne Forum Planowania Przestrzennego

Zmieniające się warunki życia, ale też idące za tym oczekiwania mieszkańców powodują, że planowanie przestrzenne, wybór kierunków rozwoju nie tylko największego miasta, ale całego obszaru nabiera szczególnego znaczenia. Przyszłości metropolii poświęcone było Metropolitalne Forum Planowania Przestrzennego.

- Przez ostatnie lata obserwowaliśmy proces rozlewania się miasta oraz rywalizacji Poznania i podpoznańskich gmin w zakresie udostępniania terenu pod inwestycje, m.in. mieszkaniowe. Czas tej rywalizacji się skończył. By się dalej rozwijać, musimy myśleć o współpracy - mówił, otwierając forum prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - W naszym wspólnym interesie zarówno Poznania, jak i powiatu oraz innych miast regionu, jest zapanowanie nad planowaniem przestrzennym. Musimy szukać wspólnych rozwiązań, także w zakresie transportu czy dzielenia różnego rodzaju kosztów, m.in. kosztów oświaty.

Ramy współpracy wyznaczać ma "Koncepcja kierunków rozwoju przestrzennego Metropolii Poznań". Dokument określa zasady rozwoju przestrzennego aglomeracji poznańskiej, takie jak m.in. zasada zwartej metropolii, bilansowania potrzeb społeczno-gospodarczych przy planowaniu nowych terenów inwestycyjnych.

- Należy dokładnie i wspólnie zastanowić się nad tym, gdzie wybudować szkołę, gdzie ma powstać droga, boisko czy szpital. Należy sprawdzić jakie są potrzeby, ale także jaka jest wymagana infrastruktura. Gdzie są możliwości rozwoju choćby mieszkalnictwa i jakie koszty, a także konsekwencje będą z tego wynikać - zauważa prezydent Jaśkowiak. - Jeśli chcemy tworzyć spójny obszar, w którym mieszkańcy będą się płynnie przemieszczać, w którym nowe osiedla nie powstają bezrefleksyjnie, ale lokowane są w przestrzeniach najlepiej się do tego nadających, to musimy takie inwestycje uzgadniać.

Takie podejście, jak podkreślali uczestnicy forum, jest korzystne dla wszystkich. Gminy podpoznańskie nie są w stanie zabezpieczyć wszystkich potrzeb mieszkańców oraz jakości życia, jakiej oni oczekują. Jednym z poważniejszych wyzwań i problemów na pewno jest transport oraz dostęp do oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy edukacyjnej, jaką ma Poznań. Dlatego to miasto powinno być głównym ośrodkiem regionu i sercem metropolii.

- Powinniśmy dążyć do zwartości miasta oraz zwiększania udziału mieszkańców miasta względem powiatu. Jak pokazują przykłady, m.in. Krakowa i Wrocławia, jest to dla obszaru metropolitalnego korzystniejsze - zauważył Włodzimierz Nowak, aktywista miejski, uczestnik panelu.

- Pracując nad koncepcją kierunków rozwoju metropolii myśleliśmy przede wszystkim o poprawie jakości życia wszystkich mieszkańców metropolii - zaznaczył z kolei Tomasz Kaczmarek, dyr. Centrum Badań Metropolitalnych UAM. - Metropolia to dla nas wyzwanie samo w sobie, a na efekty współpracy będziemy musieli czekać długo.

Zdaniem autorów koncepcji i uczestników konferencji wspólne zintegrowane podejście do rozwoju metropolii zaowocuje tym, że skali kraju będziemy rozwijać się lepiej i umacniać swoją przewagę nad innymi ośrodkami. W ramach współpracy planowane są spotkania Metropolitalnego Forum Planistycznego raz na pół roku oraz powołanie Metropolitalnej Komisji Planistycznej, której głównym celem będzie opiniowanie powstających studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Utworzony ma zostać wspólny geoportal, planowana jest też standaryzacja opracowywanych planów miejscowych.

Joanna Żabierek/biuro prasowe