Jarmark Świętojański

Koncerty, animacje, spektakle teatralne, a nawet wycieczki z przewodnikiem i wspólne czytanie bajek dla dzieci... To tylko część atrakcji, które czekają na poznaniaków na Starym Rynku. W sobotę rusza Jarmark Świętojański.

Jarmark Świętojański co roku przyciąga na Stary Rynek tłumy poznaniaków - grafika artykułu
Jarmark Świętojański co roku przyciąga na Stary Rynek tłumy poznaniaków

Jarmark Świętojański to najstarsza poznańska impreza tego typu. W tym roku odbędzie się po raz 43. Jest to też największy jarmark pod względem liczby wystawców. W tym roku będzie ich ponad 100, jeszcze więcej niż w roku ubiegłym.

- Jarmark wpisał się już w tradycję poznaniaków. Sądzimy, że tegoroczna oferta zainteresuje nie tylko mieszkańców miasta, ale też turystów. Wszystkich serdecznie zapraszamy - mówi Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska.

Tak jak w latach ubiegłych, na Starym Rynku można będzie spotkać artystów, rękodzielników i rzemieślników - z różnych regionów Polski i zagranicy. Drewniane domki handlowe zapełnią się unikatowymi wyrobami, takimi jak: biżuteria z bursztynu, drewna i poroża, ręcznie dziergane obrusy, serwety, firany i inne koronki z Koniakowa, odzież i galanteria z Indii i Nepalu, itp. Siostry zakonne z monasteru na Białorusi tradycyjnie przygotowały różnorodną ofertę rękodzielniczą: m. in ikony pisane i naklejane, witraże, upominki i zabawki dla dzieci oraz ręcznie wyrabianą i malowaną ceramikę. Poznańskie Pogotowie Społeczne zaprezentuje bogatą ofertę rękodzieła wykonanego przez swoich podopiecznych.

Coś dla siebie znajdą też miłośnicy dobrej kuchni. Na Starym Rynku będą mogli skosztować zarówno lokalnych i regionalnych smakołyków, jak i potraw z najodleglejszych stron Europy.

- Od lat wielkim zainteresowaniem cieszą się oferowane na naszych jarmarkach artykuły spożywcze pochodzące z Litwy, takie jak wiejskie chleby, kindziuki, cepeliny czy kresowy kwas chlebowy. Domki zapełnią się obfitością słodyczy z Włoch, Turcji i Grecji. Smakosze rodzimych produktów znajdą tu tradycyjne podlaskie wędliny, poznańskie Rogale Świętomarcińskie, miody z własnej pasieki i inne wyroby pszczele - wylicza Iwona Rafińska.

Na stoiskach pojawią się także naturalne kosmetyki z małych rodzinnych manufaktur, przetwory owocowe z małych ekologicznych upraw oraz oryginalne herbaty i kawy ze Sri Lanki. Panie, które interesują się modą, będą miały okazję do powiększenia swojej garderoby o niepowtarzalne ozdoby, nakrycia głowy czy ręcznie szytą, autorską odzież.

Stoiska handlowe będą czynne codziennie od godziny 10:00 do godziny 21:00 lub do "ostatniego" klienta. Tak jak w latach ubiegłych swoje kolekcje zaprezentują kolekcjonerzy numizmatyków, filateliści i handlarze starociami. Własne stanowiska będą mieli też reprezentanci unikatowych zawodów, jak kowal, garncarz czy kaletnik.

Jarmark Świętojański to jednak nie tylko możliwość zakupów i zjedzenia smacznego posiłku. Organizatorzy wydarzenia tradycyjnie przygotowali bogaty program kulturalny.

- Będzie coś dla ciała i ducha - zapowiada Anna Dorna z Fundacji Flow Art. - W programie znalazło się wiele atrakcji dla najmłodszych, np. zabawy jarmarczne. Kontynuowana będzie też akcja "Bajkowy Rynek". W każdy weekend znani i lubiani poznaniacy będą czytać dzieciom książki. W piątki organizowane będą spektakle i warsztaty teatralne.

Najwięcej atrakcji czeka w weekendy. Pierwszy (9-10 czerwca) będzie nawiązywał do tradycji świętojańskich. W programie znalazło się m. in. warsztaty plecenia wianków i występ Zespołu Pieśni i Tańca ŁANY Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Drugi weekend jarmarku (16-17 czerwca) upłynie pod hasłem pomocy dla Hospicjum Palium oraz Fundacji Bread of Life.

- Na rynku stanie duża scena, na której będzie można wysłuchać koncertów i zobaczyć pokazy taneczne. Tradycyjnie będziemy też robić motyle dla hospicjum - wylicza Anna Dorna.

Organizatorzy jarmarku nie zapomnieli też o 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. W sobotę, 23 czerwca zainteresowani tym historycznym wydarzeniem będą mogli np. posłuchać gawędy na temat znaczenia Powstania Wielkopolskiego w procesie odzyskania niepodległości, zobaczyć prezentacje przygotowane przez grupy rekonstruktorskie, przejść z przewodnikiem trasami walk powstańców lub wziąć udział w warsztatach tworzenia rozetek powstańczych. Nad programem wydarzeń czuwać będzie Oddział Wielkopolski Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

- Nie chcieliśmy być obok tak ważnego wydarzenia, jakim jest 100. rocznica Powstania Wielkopolskiego. Jarmark Świętojański, który także nawiązuje do historii i tradycji Poznania doskonale się w nie wpisuje. Mamy nadzieję, że przygotowane atrakcje pozwolą w przystępny sposób przybliżyć naszą historię także najmłodszym poznaniakom - tłumaczy Iwona Rafińska.

Bogaty program to nie wszystko. Na Starym Rynku staną też strefy rekreacyjne.

- Będzie tam można wypocząć wśród zieleni na leżakach i siedziskach. Przy Odwachu pojawi się piaskownica dla dzieci, a w strefie Chillout - w sąsiedztwie domków budniczych - scena, która będzie tętnić życiem przez cały czas jarmarku - tłumaczy Anna Dorna.

Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie: http://www.targowiska.com.pl/2018/06/04/jarmark-swietojanski-2018-program/

Jarmark Świętojański rozpocznie się w najbliższą sobotę - 9 czerwca. W samo południe prezydent Jacek Jaśkowiak wręczy klucze do miasta rzemieślnikom, którzy będą "rządzić" Poznaniem przez 16 dni. Jarmark zakończy się w niedzielę, 24 czerwca.

AJ