Forum Rozwoju Miast
![Na zdjęciu zastępca prezydenta Poznania na scenie podczas Forum Rozwoju Miast - grafika artykułu](/mim/info/pictures/obrazek,pic1,1016,239376,421489,show2.jpg&_sst=1739447336765)
Dzisiejsze metropolie dają swoim mieszkańcom obietnicę różnorodności, wielości wyborów i anonimowości. Mogą jednak powodować również poczucie osamotnienia. Odpowiedzią na ten problem może być troska, wyrażona w odpowiednio zaplanowanych przestrzeniach miejskich, stwarzających środowisko stymulujące do rozwoju i budowania relacji. To powinno być priorytetem współczesnego miasta - i taki jest właśnie punkt wyjścia tegorocznej edycji międzynarodowej konferencji Forum Rozwoju Miast, jaka ma miejsce w Poznaniu.
- Gdy ktoś mówi o samotności w dużym mieście, nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem - mówiła Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania. - Obserwujemy jednak ten trend nie tylko w miastach europejskich, ale i na całym świecie, zwłaszcza w metropoliach, w których liczba mieszkańców jest bardzo wysoka. Nasz dzisiejszy program pokazuje, w jaki sposób inne miasta w Europie próbują przeciwdziałać tym negatywnym trendom i zbliżyć ludzi do siebie.
Drugi dzień Forum otworzył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
- Wydawałoby się, że w takim skupisku ludzi, jakim jest duże miasto, nikt nie powinien być samotny - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Jednak badania, które przeprowadzono w Polsce w 2022 roku, pokazują, że ponad połowa mieszkańców naszego kraju czuje się osamotnionych. Co w takim razie możemy zrobić, by to zmienić? Samorząd lokalny z definicji jest wspólnotą mieszkańców, powinien łączyć ludzi. Dlatego w tym roku, podczas ósmego Forum Rozwoju Miast, te ważne kwestie będą przedmiotem dyskusji specjalistów i ekspertów z całej Europy.
Wśród gości specjalnych jest m.in. prof. Elke Krasny z Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu. W swoich badaniach naukowych skupia się na wymiarach opieki, a także sprawiedliwości społecznej i ekologicznej w architekturze, urbanistyce i sztuce współczesnej.
- Jako istoty ludzkie jesteśmy ściśle związani z przestrzenią, żyjemy w niej, nie możemy bez niej istnieć - mówiła prof. Elke Krasny w Poznaniu. - Sposób, w jaki o nią dbamy, jest więc bardzo ważny - bo troska o dobrą przestrzeń jest równocześnie troską o nas samych.
Pośród prelegentów są także m.in. Basile Michel, profesor geografii na Uniwersytecie Cergy w Paryżu, który bada powiązania między kulturą, sztuką, a tkanką miejską; Catherine Scuffil, wykładowczyni Studiów Lokalnych w Dublinie, rezydentka tamtejszej Rady Miasta; Liz Gillis, historyczka z Liberties w Dublinie oraz John Peter Nilsson, strateg komunikacji muzealnej w Moderna Museet w Sztokholmie.
Międzynarodowa konferencja Forum Rozwoju Miast odbywa się w Poznaniu raz w roku, już od 2017 r. Jej gośćmi specjalnymi są znani eksperci i prekursorzy nowych trendów w miastach. Od 2021 r. forum odbywa się w czasie samorządowego spotkania Local Trends.
AW
Zobacz również
![Każdy, kto rozlicza podatki w Poznaniu, może liczyć na wiele zniżek Na zdjęciu trzech mężczyzn za stołem konferencyjnym, w tle ścianka z herbem miasta](/mim/info/pictures/na-zdjeciu-trzech-mezczyzn-za-stolem-konferencyjnym-w-tle-sciank,pic1,1016,0,434556,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Rozliczasz PIT w Poznaniu? To kaPITalnie!
![Akcja "Podaruj swój czas kotom ze schroniska" rozpoczęła się w poniedziałek, 17 lutego i potrwa tydzień - do niedzieli (23 lutego)/ fot. Dzika Fota Na zdjęciu bury kot leżący na kocu](/mim/info/pictures/na-zdjeciu-bury-kot-lezacy-na-kocu,pic1,1016,0,434590,show2.jpg?_sst=1739447336765)
Koty świętują!
![Radę Języka Polskiego reprezentował będzie prof. UJ dr hab. Michał Rusinek, literaturoznawca, prezes Fundacji im. Wisławy Szymborskiej Grafika - na kolorowym tle tytuł debaty - język a tożsamość](/mim/info/pictures/grafika-na-kolorowym-tle-tytul-debaty-jezyk-a-tozsamosc,pic1,1016,0,434568,show2.jpg?_sst=1739447336765)
9. Poznańska Debata o Języku - zmiana uczestników
![Rozejm w Trewirze z 16 lutego 1919 roku był pierwszym uznaniem żądań Polaków dotyczących przyłączenia Wielkopolski do Rzeczypospolitej Tabliczka z dedykacją dla Marszałka Ferdinanda Focha, opisująca jego zasługi i znaczenie. Tabliczka jest w języku polskim i zawiera tekst: "Marszałek Ferdinand Foch (02.10.1851 - 20.03.1929) Ordownik sprawy polskiej podczas Powstania Wielkopolskiego, wybitny francuski wojskowy... (ciąg dalszy)." W tle znajdują się dwie osoby w mundurach wojskowych, jedna z nich ma na ramieniu biało-czerwoną szarfę.](/mim/info/pictures/tabliczka-z-dedykacja-dla-marszalka-ferdinanda-focha-opisujaca-j,pic1,1016,0,434562,show2.jpg?_sst=1739447336765)