Chcą dbać o bezpieczeństwo

Ponad 700 uczniów szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w I Wielkopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie. Głównym celem konkursu jest zapoznanie młodzieży z tajnikami pracy straży miejskiej.

I Wielkopolskia Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie - grafika artykułu
I Wielkopolska Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie

- Chcemy, aby uczniowie nie kojarzyli straży miejskiej tylko z blokadami na koła i mandatami. Straż miejska to również spektrum ustaw, kodeksów czy rozporządzeń, dzięki, którym niesiemy pomoc mieszkańcom. Poprzez naszą inicjatywę uczniowie mają szansę zdobyć wiedzę niezwykle przydatną w codziennym życiu - mówi Anna Nowaczyk, przedstawicielka Straży Miejskiej.

Uroczysta inauguracja I edycji Olimpiady odbyła się w Zespole Szkół Handlowych w Poznaniu. Brali w niej udział zarówno przedstawiciele ZSH, jak i przedstawiciele organizatorów, czyli Straży Miejskiej i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Najwięcej, bo aż 99 uczniów do konkursu przystąpiło właśnie z ZSH.

- Myślę, że tak duża liczba uczniów biorących udział w konkursie wynika z specjalizacji naszych klas. Uczniów interesują tematy związane z bezpieczeństwem. Ponadto, uczniowie chcą zdobyć główną nagrodę, a więc indeks i opłacanie studiów licencjackich na WSB- mówi Klaudia Kraus- Jakubowska, dyrektorka ZSH.

Do konkursu w całej Wielkopolsce przystąpiło w sumie 37 szkół średnich. Uczniowie, aby dojść do finału muszą przebrnąć przez dwustopniowe kwalifikacje. Pierwszym ich etapem było rozwiązanie testu składającego się z 20-stu pytań jednokrotnego wyboru.

- Uczniowie nie musieli się uczyć na pamięć całego kodeksu karnego czy kodeksu wykroczeń. Przychodząc na spotkania z nimi, wręczaliśmy im małą "ściągę". Dzięki temu wiedzieli, z których artykułów powinni się przygotować- podkreśla Anna Nowaczyk.

Uczestnicy na rozwiązanie testu mieli 45 minut. Nad nimi czuwała specjalna komisja powoływana przed dyrektorów szkół.

Finałowym etapem konkursu będzie stworzenie, a także wdrożenie przez uczestników inicjatyw poprawiających bezpieczeństwo mieszkańców ich okolicy. Pomysły mogą mieć różny charakter. Z jednej strony uczniowie mogą się zając np. ochroną  środowiska, z drugiej zaś np. bezpieczeństwem w komunikacji miejskiej. Finał olimpiady zaplanowany jest na koniec marca 2018 roku.

Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie to autorski pomysł straż miejskich i gminnych z województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Inicjatywa narodziła się w Gdańsku 11 lat temu. Ma ona pobudzić młodzież do podejmowania działań związanych z szerzeniem bezpieczeństwa w ich środowisku lokalnym.

Dominik Jagiełło/ biuro prasowe