Brama Poznania świętuje 5 urodziny!

Wędrówka po Bliskim Wschodzie, kiermasz winyli, potrawy z różnych zakątków świata czy gimnastyka słowiańska dla kobiet - to i wiele innych atrakcji czekać będzie na poznaniaków i turystów 1-3 maja - z okazji 5. urodzin Bramy Poznania.

W majówkę Brama Poznania świętować będzie 5. urodziny! - grafika artykułu
W majówkę Brama Poznania świętować będzie 5. urodziny!

Blisko milion odwiedzających - w tym turyści ze 120 krajów, 200 tys. uczestników wydarzeń kulturalnych, 100 tys. osób, które wzięło udział w działaniach edukacyjnych, a także wiele seminariów, wystaw czasowych i publikacji naukowych - to bilans 5-letniej działalności Bramy Poznania.

-  Kiedy w maju 2014 roku otwieraliśmy Bramę Poznania, pokładano w nas wielkie nadzieje. Z naszej perspektywy udało się je spełnić. Świadczą o tym nie tylko liczby, ale też zmiany jakościowe, które nastąpiły w naszej pracy - mówi dr Monika Herkt, dyrektorka Bramy Poznania.

- Brama Poznania to instytucja, która trwale wpisała się w przestrzeń naszego miasta. W nowoczesny sposób pokazuje tysiącletnią historię Poznania oraz ludzi, którzy współtworzyli go przez wiele pokoleń. Wydarzenia, organizowane przez Bramę Poznania aktywizują mieszkańców i turystów. To punkt, które odwiedza niemal każda wycieczka, polska i zagraniczna - zauważył Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Cieszymy się z sukcesu. Mamy jednak świadomośc, że teraz czekają nas kolejne wyzwania.

Zastępca prezydenta wspomniał też o ludziach, dzięki którym Brama Poznania tak dobrze się rozwijała. Wśród osób, które przyczyniły się do sukcesu tej instytucji był zmarły pod koniec marca poprzedni dyrektor Centrum Turystyki Kulturowej Trakt, Robert Mirzyński.

- Liczyliśmy, że pan dyrektor również będzie w tym jubileuszu uczestniczył - mówił Mariusz Wiśniewski.

Wielka majówka, czyli huczne urodziny

Wydarzenia związane z 5. rocznicą powstania Bramy Poznania będą odbywać się przez cały rok. Wielkie świętowanie rozpocznie się już w długi weekend. W dniach 1-3 maja na poznaniaków i turystów czeka naprawdę wiele atrakcji. Hasło imprezy to #Jesteśmyusiebie.

- Nasze miasto wyglądałoby zupełnie inaczej, gdyby nie obcokrajowcy, którzy od zawsze tutaj przyjeżdżali. Ludzi ci mieli wpływ na to, jaki był Poznań przez lata i jaki jest teraz. Stwierdziliśmy, że w związku z tym do świętowania 5. rocznicy powstania Bramy Poznania warto zaprosić nie tylko osoby polskojęzyczne, ale też inne grupy etniczne i narodowościowe, które nas odwiedzają i tutaj mieszkają. Im także chcemy zaoferować udział w kulturze - tłumaczy Anna Gruszka z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt, producent Wielkiej Majówki w Bramie Poznania.

Jak podkreśla, organizatorom wydarzenia zależy, aby wszyscy czuli się w Poznaniu "u siebie" - zarówno osoby, które dopiero przyjechały do naszego miasta, jak i te mieszkające w nim od lat.

- Obcokrajowcy także są zaproszeni, aby to poznańskie dziedzictwo budować. Nie tylko poprzez udział w kulturze, ale też tworzenie oferty kulturalnej. Dlatego część wydarzeń będzie prowadzona przez osoby z zagranicy - wyjaśnia Anna Gruszka.

Tegoroczny program jest przygotowany w kilku językach - polskim, angielskim i rosyjskim, a w niektórych przypadkach także ukraińskim. Organizatorzy Wielkiej Majówki w Bramie Poznania nawiązali także współpracę z organizacją Migrant Info Point, która pomaga cudzoziemcom przebywającym w Poznaniu.

- Podczas majówki zrealizujemy 4 warsztaty. Poprowadzą je głównie cudzoziemcy. Zaczynamy 1 maja warsztatami o indyjskim festiwalu Holi. Sami będziemy tworzyć kolory, których używa się podczas tego wydarzenia. Zapraszamy też na warsztaty o Turcji. Podczas tego spotkania odpowiemy sobie na pytanie, jak można obchodzić ramadan mieszkając w Poznaniu, a także nauczymy się tradycyjnych tańców tureckich. 3 maja odbędą się warsztaty tworzenia ukraińskiego rękodzieła. Będziemy robić lalki motanki. Nasz cykl zakończymy warsztatami antydyskryminacyjnymi, pt. Niedaleka podróż do Różnorodności" - wylicza Aleksandra Jarocka z Migrant Info Point.

Na poznaniaków i turystów czeka też wiele innych wydarzeń, m.in. koncerty, pokazy filmowe, kiermasze książek i płyt winylowych, wspólne plecenie Drzewa Przyjaźni, potańcówka, gimnastyka słowiańska oraz liczne warsztaty - w tym WenDo, których celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Przed Bramą Poznania stanie też strefa kulinariów świata i mobilna czytelnia książek.  

Szczegółowy program wydarzeń Wielkiej Majówki można znaleźć na stronie internetowej Bramy Poznania.

AJ