Aerofestival 2016 już za tydzień

Już za tydzień 28 i 29 maja na terenie poznańskiego lotniska Ławica odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Aerofestival. W powietrze wzbiją się zarówno najnowsze modele samolotów, jak również historyczne jednostki, za sterami których zasiądą światowej sławy mistrzowie awiacji. Organizatorzy zapewniają, że loty rejsowe nie będą powodowały opóźnień w pokazach.

Aerofestival - grafika artykułu
Aerofestival

- W tym roku nie będzie opóźnień pomiędzy lotami grup akrobatycznych. Jesteśmy zabezpieczeni specjalnym dokumentem, wydanym przez Państwową Agencję Żeglugi Powietrznej. W czasie bloków pokazowych to my decydujemy o tym, kto pojawi się w przestrzeni nad lotniskiem i żadne nieplanowane loty rejsowe nie powinny zakłócać naszych pokazów - powiedział Sebastian Golus, prezes Aeropact, jednego z organizatorów Aerofestivalu.

W tegorocznej edycji zaprezentują się między innymi piloci z doskonale znanej w Poznaniu Grupy Akrobacyjnej Żelazny. Na Aerofestivalu pojawią się w składzie trzech samolotów i szybowca, aby dać niesamowity pokaz akrobacji w zespole, a także akrobacji indywidualnej na szybowcu. Podziwiać też będzie można grupę pokazową polskich Sił Powietrznych - Zespół Akrobacyjny Orlik, w składzie 8 maszyn PZL-130 Orlik. Obecni też będą Balic Bees z Łotwy, szwedzki zespół Scandinavian Wingwalking i pilot Uwe Zimmermann. Ponadto piloci Marek Choim i Maciej Pospieszyński zaprezentują się w najmocniejszych samolotach akrobacyjnych w Polsce, obaj zasiądą za sterami wyczynowych samolotów Extra 330SC.

F-16, które stacjonują w Krzesinach oraz Łasku, będą jedna z głównych i z pewnością najgłośniejszą atrakcją imprezy. W sobotę, pierwszego dnia festiwalu, obserwować będzie można podniebny "pojedynek" F-16. Polska grupa demonstracyjna Tiger Demo Team konkurować będzie z zespołami z Belgii i Turcji.

W czasie Aerofestiwalu w powietrze wzbiją się także: Suchoj Su-22, RWD-5R, PZL TS-8 Bies, Jakowlew Jak-18, Piper L4/J3 Cub, MiG-15UTI, a także Xenon 2RST, który jest skrzyżowaniem śmigłowca z samolotem. Demonstrowany egzemplarz to pierwszy wiatrakowiec zarejestrowany w Polsce po II wojnie światowej

Aerofestival to także żywa lekcja historii w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych pokazów sprzętu lotniczego i ekspozycją służb mundurowych. Nie zabraknie wystawy sprzętu wojskowego i wozów strażackich. Dla odwiedzających przygotowano strefę gastronomiczną, a dla najmłodszych wesołe miasteczko.

Na teren lotniska będzie można dojechać specjalnie uruchomioną linią autobusową 131, która co 8 minut odjeżdżać będzie spod Poznań City Center. Ostatni przystanek trasy zlokalizowany będzie w odległości 200 m od wejścia na teren wydarzenia. Autobus kursować będzie na trasie:

POZNAŃ GŁÓWNY - BAŁTYK - Szylinga - POLNA SZPITAL N/Ż - GRODZISKA N/Ż - SZPITALNA N/Ż - OGRODY - BUŻAŃSKA N/Ż - PRZELOT N/Ż -  PILOTÓW N/Ż.

Dla kierowców organizatorzy polecają skorzystanie z parkingu przy Torze Poznań przy ul. Wyścigowej. Stamtąd, również co 8 minut odjeżdżać w kierunku lotniska będzie specjalny autobus linii 132.

Wejście na teren imprezy znajdować się będzie od ul. Lotniczej. W czasie trwania imprezy, wszystkie ościenne ulice zostaną wyłączone z ruchu samochodowego. Możliwy będzie jedynie dojazd do prywatnych posesji, za okazaniem specjalnej karty wjazdu, którą organizatorzy przygotowali dla mieszkańców osiedla.

Bilety na Aerofestival 2016 dostępne są w internetowej przedsprzedaży w cenie 22 zł /os.

W dniu imprezy bilet w kasie będzie można nabyć za 32 zł/os. lub 22 zł/os. w ramach biletu rodzinnego. Z Kartą Dużej Rodziny wstęp na teren Aerofestivalu kosztuje jedynie 5 zł/os.

Szczegółowe informacje dostępne są  na stronie: www.aerofestival.pl

Hubert Bugajny/biuro prasowe

Załączniki