Stypendystki i stypendyści Miasta Poznania

To już XVII edycja programu stypendialnego dla laureatów i finalistów ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych, którzy decydują się podjąć naukę na poznańskich uczelniach. W czwartek, 31 października, w Urzędzie Miasta uroczyście wręczono wyróżnienia.

wspólne zdjęcie stypendystek i stypendystów miasta Poznania, przedstawicielu władz Poznania, urzędników i przedstawicieli uczelni wyższych z Poznania - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

W obecnym roku akademickim ze stypendium skorzysta 31 osób. 9 laureatów olimpiad otrzyma wsparcie w wysokości 1,6 tys. zł, a 22 finalistów - 1,2 tys. zł miesięcznie. Pieniądze będą wypłacane przez jeden rok akademicki, od października do czerwca. Tym samym grono Stypendystów Miasta Poznania ze wszystkich edycji (od 2008 r.) zwiększyło się do 479 osób.

Uroczyste przyznanie stypendiów odbyło się w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, a stypendystkom i stypendystom gratulowali m.in. przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Ganowicz, zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski i prof. Andrzej Legocki, przewodniczący Rady Akademickiego i Naukowego Poznania.

- Zależało nam, aby przyciągnąć do Poznania najlepszych, którzy już w czasie edukacji w szkołach średnich osiągali bardzo dobre wyniki. Jeśli to stypendium było chociaż jednym z argumentów przemawiającym za tym, że zdecydowaliście się na studia właśnie tutaj, a nie gdzie indziej, to znaczy, że w jakimś stopniu spełniło swoją rolę, z czego się bardzo cieszę. Mam nadzieję, że znajdziecie też argument, żeby zostać w Poznaniu na dłużej - mówił Grzegorz Ganowicz.

W tym roku poprzez program stypendialny Poznań przyciągnął studentów pochodzących z siedmiu województw. W większości pochodzą oni w większości z Wielkopolski (23 osoby), a także z województw: lubuskiego i kujawsko-pomorskiego (po dwie osoby), jak również pomorskiego, opolskiego, łódzkiego i śląskiego (po jednej osobie).

W tej edycji najliczniej reprezentowane są olimpiady: Literatury i Języka Polskiego (6 osób), Języka Niemieckiego (4), Geograficzna (4), Biologiczna (3), Historyczna (3). Pozostałe Olimpiady to: Chemiczna (2), Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym (2), Języka Francuskiego (2), Artystyczna (2), Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego (2), Filozoficzna (1), Fizyczna (1), Języka Hiszpańskiego (1).

Największym zainteresowaniem wśród stypendystów cieszy się Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym naukę podjęło 21 studentów i studentek. Na studia na Politechnice Poznańskiej zdecydowały się 3 osoby, tyle samo wybrało Uniwersytet Artystyczny. Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego przyciągnął 2 nagrodzonych, a na Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego studiuje 1 osoba, podobnie na Uniwersytecie WSB Merito.

Program stypendialny realizowany jest przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania.

oprac. red.

Załączniki