Cześć ich pamięci!

W Poznaniu obchodzono Dzień Hołdu i Pamięci Ofiar Reżimu Komunistycznego. Oddano też cześć zmarłemu w tym roku majorowi Zenonowi Wechmannowi. Miasto reprezentowali: Grzegorz Ganowicz - przewodniczący Rady Miasta oraz Mariusz Wiśniewski - zastępca prezydenta Poznania.

harcerze i żołnierze, cztery osoby, pełnia wartę przed tablicą pamiątkową zamontowaną na fasadzie budynku, pod tablicą leży wiązanka kwiatów - grafika artykułu
Fot. Miasto Poznań

Obchody rozpoczęły się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 33. Wzięli w nich udział przedstawiciele związków kombatanckich, władz samorządowych i centralnych, służb mundurowych oraz młodzież szkolna. Przypomniano postać majora Zenona Wechmanna (1927-2024), zaangażowanego w opór przeciwko komunistycznej władzy zainstalowanej w Polsce po II wojnie. W latach 1950-1952 podjął konspiracyjną działalność harcerską, aresztowany i skazany na karę 7 lat pozbawienia wolności, 3 lata utraty praw publicznych oraz pozbawienie mienia. Stosowano wobec niego przemoc fizyczną i psychiczną. W lutym 1955 r. na mocy amnestii został warunkowo zwolniony z odbywania reszty kary.

Ciężkie doświadczenia więzienne nie złamały jego charakteru ani woli prowadzenia dalszej działalności niepodległościowej. Brał czynny udział w Powstaniu Poznańskiego Czerwca 1956 r. W latach stanu wojennego działał w strukturach konspiracyjnych na rzecz internowanych oraz ich rodzin. Kolportował niezależne wydawnictwa. Aktywnie uczestniczył w licznych manifestacjach.

Od samego początku aktywnie działał w pracach Wielkopolskiego Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego 1939-1956. Był wieloletnim wiceprezesem oraz prezesem tego związku, a także przewodniczy Wojewódzkiej Radzie Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego. W 2016 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich, został odznaczony w 2023 r. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W 2018 r. Rada Miasta Poznania przyznała Zenonowi Wechmannowi tytuł Zasłużony dla Miasta Poznania.

Druga część uroczystości odbyła się pod tablicą pamięci przy szpitalu im. Św. Rodziny, gdzie w latach 1945-1947 mieściła się siedziba Urzędu Bezpieczeństwa. W budynku położonym u zbiegu ulic Jarochowskiego i Niegolewskich przetrzymywano, katowano i mordowano więźniów politycznych. W trakcie ekshumacji, prowadzonych w 1991 roku w przyszpitalnym ogrodzie, odnaleziono szczątki kilkunastu osób zabitych przez funkcjonariuszy reżimu stalinowskiego.

oprac. red.