Chronić rzekę
Radna powołuje się na informacje dotyczące nieprawidłowości związanych z gospodarowaniem ściekami w rejonie ulic Nadwarciańskiej i Skrzypowej. Prosi o wyjaśnienie sytuacji oraz przedstawienie działań podjętych przez Miasto w celu wyeliminowania ewentualnych zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem rzeki.
Miasto w odpowiedzi informuje, że postępowanie administracyjne w sprawie dotyczącej zanieczyszczenia terenu nieczystościami płynnymi na terenie nieruchomości położonych przy ul. Skrzypowej prowadzi Wydział Klimatu i Środowiska. Informacje odnośnie wylewania ścieków ze zbiorników bezodpływowych zgłaszane były przez właścicieli z kilku nieruchomości przy ul. Skrzypowej.
Wydział Klimatu i Środowiska przeprowadził dwukrotne oględziny z udziałem stron postępowania oraz wizje terenu bez ich udziału. Pracownicy Wydziału ustalili przez jakie działki przebiega sieć drenarska oraz gdzie znajduje się jej wylot. Drenaż jest elementem odwodnienia terenu i w 2022 r. został przebudowany z uwagi na odprowadzanie do studzienek drenarskich ścieków bytowych i zarastanie sieci.
Dodatkowo, zgodnie z informacją z Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa, w 2022 r. wymieniono zbieracz drenarski (instalacja odprowadzająca wodę gruntową) znajdujący się na jednej z działek, co przywróciło prawidłowe funkcjonowanie tego odcinka. Prace wykonano po zgłoszeniach mieszkańców wskazujących zarośnięcie urządzenia korzeniami w ponad 50% jego średnicy, które spowodowało podtopienie działek zlokalizowanych w rejonie ulic Skrzypowej i Nadwarciańskiej. Odbiornikiem zbieracza drenarskiego jest rów melioracyjny oznaczony symbolem Wa-4. Podczas wykonywania prac nie zauważono i nie był odczuwalny zapach wskazujący na odprowadzanie ścieków do zbieracza.
Prowadzone przez Wydział Klimatu i Środowiska postępowanie wyjaśniające (poza oświadczeniami stron postępowania) nie potwierdziło wprowadzania przez mieszkańców ścieków bytowych do ziemi lub do sieci drenarskiej. Także kontrole realizacji obowiązków wynikających z przepisów w zakresie poprawności odprowadzania ścieków bytowych do urządzeń kanalizacyjnych przez właścicieli przedmiotowych posesji, które powtórzono w połowie 2024 r., nie wskazywały na nieprawidłowości.
Miasto wskazuje, że choć rów Wa-4 jest odbiornikiem wód z sieci drenarskiej i jednocześnie okresowo odprowadza wody do Warty, to jednak od czasu włączenia sieci drenarskiej do rowu Wa-4 pokonuje on odległość ok. 1000 m do ujścia do rzeki Warty. "Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, że wody gruntowe drenujące m.in. analizowany teren przepływają tym rowem i dopływają do rzeki Warty." - czytamy w odpowiedzi na interpelację.
W lipcu. Wydział Klimatu i Środowiska zlecił spółce Aquanet Laboratorium wykonanie badań laboratoryjnych wody z sieci drenarskiej na możliwość występowania ścieków bytowych. Próbki pobrano z dwóch studni drenarskich. Z otrzymanego w dniu 19 listopada br. opisu wyników badań wynika, że pobrane próbki wody charakteryzują się wysoką zawartością związków organicznych (wskaźnik ChZT i azot ogólny, którego głównym składnikiem jest azot pochodzenia organicznego i amonowego). Jednak te parametry, jak i wysoka zawartość zawiesiny i fosforu ogólnego nie przesądzają o możliwym zanieczyszczaniu sieci drenarskiej ściekami. W celu wykluczenia/potwierdzenia zanieczyszczania wody w sieci drenarskiej ściekami należy wykonać analizę dodatkowych parametrów wskaźnikowych. Aquanet Laboratorium przekazał także, że podwyższone stężenia wskazanych wyżej wskaźników mogą być spowodowane stosowaniem nawozów na terenach wykorzystywanych rolniczo, a położonych w rejonie ulic Skrzypowej i Nadwarciańskiej.
W powyższej sytuacji Wydział Klimatu i Środowiska podejmie dalsze czynności, aby wykluczyć lub potwierdzić zanieczyszczanie wody ściekami z sieci drenarskiej. Wykonane zostaną kolejne badania, które wykazać mają czy dochodzi lub dochodziło do wprowadzania ścieków bytowych do środowiska.
oprac. red.