11 listopada - Święto Niepodległości i Imieniny Ulicy

11 listopada obchodzimy już 30. Imieniny Ulicy Święty Marcin połączone z radosnym przeżywaniem Święta Niepodległości. Przez centrum jak zwykle przemaszeruje korowód barwnych postaci, a Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, wręczy św. Marcinowi klucze do Miasta.

Na zdjęciu prezydent Poznania i święty Marcin trzymający klucz - grafika artykułu
11 listopada prezydent Poznania wręczy klucze do Miasta świętemu Marcinowi

Centrum Kultury Zamek zachęca do wspólnego świętowania lokalnej tradycji pod hasłem "Czyń dobro". 11 listopada to świąteczny dzień obchodzony w całej Polsce, ale w Poznaniu od 30 lat celebrowany jest w radosny i przyjacielski sposób. 

- 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy świętować jak zwykle - po poznańsku - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - Czyli radośnie, z otwartością, w towarzystwie bliskich i z pysznymi rogalami. W poniedziałek zapraszam wszystkich na ulicę Święty Marcin - spędźmy ten czas razem. 

Do takiego celebrowania 11 listopada w Poznaniu przyczyniło się przywiązanie mieszkanek i mieszkańców stolicy Wielkopolski do lokalnej tradycji wywodzącej się z legendy o św. Marcinie, który jest patronem jednej z głównych ulic miasta.

- Od 30 lat w Dniu Niepodległości zwracamy uwagę na legendę świętego Marcina jako osoby, która dzieli się z potrzebującymi. Nawiązujemy do opowieści o tym, że rogale świętomarcińskie w XIX wieku powstały, by zaprosić do stołu ubogich. Hasło zabawy "Czyń dobro" ma przypominać, że w ten właśnie sposób w czasach pokoju przejawia się współczesny patriotyzm. To jest dosyć proste, ale uniwersalne przesłanie. Przede wszystkim chodzi o spotkanie, o zabawę, o to, żeby być razem, by wspólnie świętować - mówi Andrzej Maszewski z CK Zamek koordynator korowodu. 

Imieniny Ulicy

W tym roku w korowodzie - za świętym Marcinem, przemierzającym ulicę na koniu -  pojawią się kolorowe platformy, artyści cyrkowi, aktorzy, sportowcy, Bamberka, a także ułani. Dwie grupy zaprezentują tematy ekologiczne, przygotowane w ramach konkursu zorganizowanego wcześniej przez CK Zamek. Parada wyruszy z odcinka pomiędzy ul. Ratajczaka i Piekary, a zakończy się na placu Mickiewicza, gdzie Święty Marcin odbierze symbolicznie klucz do miasta z rąk prezydenta Poznania.

Na głównej scenie tuż po korowodzie pojawią się muzycy formacji Fanfara Awantura w odsłonie "Prawdziwe Polskie Techno", czyli wariacjach na temat melodii ludowych z południowo-wschodniej Polski. Wczesnym popołudniem po koncertowe wrażenia warto zameldować się pod mniejszą sceną na ul. Gwarnej, gdzie zagrają zespoły: Julia i ja, Swinging Affair oraz Elettro Mascarimiri, a Kapela Kukaj Kukawko zaprosi do potańcówki. W okolicach ul. Garncarskiej ustawią się Siły Specjalne na swoim muzykującym wozie. Spacerując ulicą Święty Marcin spotkać będzie można Pana Kataryniarza, formacje taneczne hip-hopowe i breakdansowe, pokazy hobby horse i hokeistów na rolkach oraz prezentacje umiejętności i sztuczek piłkarskich. Warto też zawitać pod Alfy do strefy NGO, czyli organizacji pozarządowych, które zaprezentują swoje działania dobroczynne. Koncertowy finał na scenie przy krzyżach o g. 18 rozpocznie zespół Na Górze, a o 19.30 wystąpi Voo Voo.

Zamek tego dnia będzie czynny od g. 10. Można w nim złapać chwilę wytchnienia, biorąc udział w spokojniejszych atrakcjach, takich jak bezpłatne warsztaty twórcze dla dzieci (obowiązują wejściówki), seanse rodzinne i przedpremiery w ramach Dnia Kina Polskiego.

Będzie można też zwiedzać historyczne przestrzenie obiektu łącznie z nową wystawą czasową "Iluzje wszechwładzy" w świątecznej cenie 11 zł.

Więcej informacji na stronie poznan.pl i Centrum Kultury Zamek.

Świętowanie na Łęgach Dębińskich

Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości będą miały miejsce w parku im. św. Jana Pawła II na Łęgach Dębińskich. Już o godz. 10.30 będzie można tam posłuchać koncertu Orkiestry Miasta Poznania przy MPK. Sama uroczystość rozpocznie się o godz. 11:00 - oficjalnym podniesieniem flagi Polski i hymnu państwowego. Po wystąpieniu wojewody wielkopolskiej odbędzie się apel pamięci i salwa honorowa, a następnie dla zebranych zagra Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych. 

Od godz. 12:00 w parku będzie trwał piknik rodzinny, podczas którego będzie można odwiedzić stoiska wojska, straży pożarnej, policji, sanepidu, leśników i wielu innych instytucji. Na dzieci czekać będą kreatywne animacje i zabawy, a na miłośników historii - pokazy grup rekonstrukcyjnych.

Otwarty Kopiec Wolności i zmiana organizacji ruchu

Z okazji Święta Niepodległości Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji otworzą dla zwiedzających Kopiec Wolności nad Jeziorem Maltańskim. Na szczyt będzie można wejść 11 listopada w godz. 11:00-16:00.

Na kopcu może jednocześnie przebywać 20 osób, dlatego chętni do wejścia będą wpuszczani na szczyt stopniowo. Więcej informacji na stronie poznan.pl.

W poniedziałek - 11 listopada, w związku z Imieninami ulicy Święty Marcin oraz Biegiem Niepodległości, w Poznaniu wprowadzone będą czasowe zmiany w funkcjonowaniu linii tramwajowych i autobusowych oraz organizacji ruchu. Więcej informacji na stronie poznan.pl.

Rogale świętomarcińskie z certyfikatami

11 listopada to dla poznaniaków dzień upływający pod znakiem rogali świętomarcińskich. Ich wypiekanie odbywa się według specjalnej receptury. Ponad 80 piekarni i cukierni z Poznania i Wielkopolski otrzymało certyfikaty zaświadczające, że ich rogale są zgodne z wszelkimi obowiązującymi ten wyrób normami. Które cukiernie mają certyfikaty można przeczytać na stronie poznan.pl

AW