Kolejny bieg z cyklu City Trail odbędzie się w sobotę w Poznaniu
Biegi CITY TRAIL odbywają się w dziesięciu lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Sezon 2024/2025 trwa od 5 września 2024 i zakończy się 23 marca 2025. Trasy zawodów są niezmienne - biegacze sprawdzają się na tych samych, 5-kilometrowych pętlach, co pozwala im porównywać czasy. Po zakończeniu sezonu najszybsze biegaczki i najszybsi biegacze w każdej lokalizacji zostaną nagrodzeni - w klasyfikacjach open oraz wiekowych. Wszyscy, którzy ukończą minimum trzy biegi otrzymają pamiątkowe medale.
Piątka dobra dla każdego
Dystans pięciu kilometrów, to dokładnie tyle, ile mierzą trasy CITY TRAIL. No może nie co do centymetra, bo przepisy nieco inaczej definiują bieganie w terenie. Tu zasady dotyczące pomiaru nie są aż tak restrykcyjne, jak choćby na bieżni. Jednak organizatorzy CITY TRAIL zapewniają, że dokładają wszelkich starań, aby odległość była najdokładniejsza, na jaką pozwalają warunki. Dlaczego jest to ważne?
"Koreluje to z naszą ideą, która zakłada możliwość dokładnego sprawdzenia swoich możliwości podczas startów rok do roku oraz w ramach danego sezonu. Dzięki temu osoby podchodzące ambitnie do swoich treningów, mogą na bieżąco monitorować swoją formę oraz postęp sportowy" - powiedział Piotr Książkiewicz, dyrektor zawodów.
Jednak to nie oni stanowią większość uczestników biegowych spotkań pod szyldem CITY TRAIL. Dla największej grupy biegaczy liczy się aktywny wypoczynek i dobra zabawa. Tak się składa, że spośród długich dystansów, to właśnie "piątka" należy do najczęściej wybieranych z myślą o rekreacji. Jej zaletą w tym względzie jest brak barier, ponieważ niemal każdy jest w stanie pokonać taki dystans w spokojnym tempie, czy tzw. marszobiegiem. Warto dodać, że w CITY TRAIL nie ma limitu czasu na ukończenie biegu, co sprzyja początkującym uczestnikom.
Biegi juniorskie jako nieodłączny element cyklu
CITY TRAIL to impreza o charakterze rodzinnym. Poza biegiem głównym na dystansie 5 km, przy okazji każdego wydarzenia organizowane są również biegi dla dzieci i młodzieży, na dystansach od 200 m do 1 km. Oprócz ruchu na świeżym powietrzu, najmłodsi uczestnicy poznają zasady współuczestnictwa w zawodach sportowych oraz fair play.
"Podczas startów najmłodszych grup pozwalamy na pomoc ze strony rodziców. Uczulamy ich jednak, aby odbywała się ona w taki sposób, by nie przeszkadzać innym uczestnikom. Równocześnie unikamy sytuacji, gdy to rodzic lub opiekun ciągnie dziecko do mety. Na tym etapie liczy się uczestnictwo, a nie to, kto będzie pierwszy. Aby wpoić takie wartości, na mecie każdy traktowany jest identycznie i dostaje równie smacznego, zdrowego lizaka - bez cukru" - zaznaczył Piotr Bętkowski, współorganizator cyklu.
W drużynie siła
Bieganie to sport indywidualny, ale w CITY TRAIL można startować również drużynowo. W klasyfikacji zespołów biorą udział 4-osobowe teamy, a w składzie mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni - biegacze mają tutaj pełną dowolność. Zgłoszenia drużyn kończą się w dniu drugiego biegu sezonu, zatem startujący w Poznaniu mają już tylko kilka dni na rejestrację składu.
Zgłoszenia do biegów
Szczegółowe informacje o zawodach oraz zapisyznajdują się na stronie imprezy. Co ważne - w cyklu nie ma limitu miejsc, a to oznacza, że rejestracji można dokonać również w dniu każdego biegu. Wiele ciekawostek można znaleźć na profilach CITY TRAIL na Facebooku oraz Instagramie. Organizatorem biegów jest Fundacja Krok do Natury. Organizatorem biegów jest Fundacja Krok do Natury. Tegoroczne edycje biegów w stolicy Wielkopolski odbywają się ze wzparciem Wydziału Sportu UMP.