Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu. To specyficzny sposób pracy układu nerwowego, w tym mózgu, będący przejawem neuroróżnorodności gatunku ludzkiego. To zjawisko o bardzo szerokim zakresie i wielu odcieniach, stanowiące wachlarz zróżnicowanych cech, zachowań i objawów. Osoby dotknięte ta odmiennością mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. Nie jest to ani lepsze, ani gorsze spojrzenie na świat, jest inne.
Przez wiele lat popularne było przekonanie, że autyzm występuje czterokrotnie częściej u płci męskiej. Jego źródłem są przyjęte kryteria diagnostyczne, które nie uwzględniają różnicy między dziewczynkami i chłopcami w spektrum. Najnowsze badania wskazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet, a wiele osób w spektrum autyzmu, zwłaszcza dziewczynki i kobiety, pozostaje niezdiagnozowanych. Przed diagnozą spektrum autyzmu często pada inna diagnoza psychiatryczna. Uzyskanie trafnej diagnozy ma ogromne znaczenie dla osoby w każdym wieku.
W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wiele budynków zostanie podświetlonych na niebiesko i różowo. To wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Kolory te symbolizują fakt, że autyzm dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
opr AM