Punkt Profilaktyki Intymnej

Punkt Profilaktyki Intymnej mieszczący się obecnie w POSUM, będzie działał co najmniej przez kolejne trzy lata - tak zdecydowali radni podczas dzisiejszej sesji. Projekt, który początkowo był tylko pilotażowy, okazał się wielkim sukcesem Miasta. 

Grafika, na niej zdjęcie foleta ginekologicznego i napis: Punkt Profilaktyki Intymnej - grafika artykułu
Od 2021 roku punkt działa w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych

W Punkcie Profilaktyki Intymnej można skorzystać m.in. z konsultacji i porad lekarskich przez 7 dni w tygodniu. Poznanianki i poznaniacy mogą tam liczyć na pomoc ginekologów i urologów, a także zbadać się profilaktycznie. 

- Punkt nikogo nie wyklucza: korzystają z niego również osoby nieubezpieczone, niezameldowane w Poznaniu, słabo mówiące po polsku - wylicza Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta. - To miejsce, w którym każdy może skorzystać z profesjonalnej pomocy w bezpiecznej przestrzeni. Ponad pięć lat funkcjonowania, tysiące przyjętych pacjentek i pacjentów to najlepszy dowód na to, jak bardzo takie miejsce było w Poznaniu potrzebne.

Co ważne - pacjenci nie płacą za badania, a gabinet - jeśli jest taka potrzeba - dostępny jest nawet w nocy. Jest także przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami.

- Punkt rozszerza swoją ofertę - tym razem dodajemy badania profilaktyczne w kierunku raka jąder i najądrzy, a także możliwość wykonania testów w kierunku raka jajnika - wyjaśniała podczas sesji Joanna Olenderek, zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. -  Będzie można wykonać też wymazy i badania dotyczące wirusa brodawczaka ludzkiego.

Punkt został też dostrzeżony na arenie ogólnopolskiej - dzięki niemu Miasto Poznań znalazło się na podium konkursu "Wielkopolska Otwarta dla Osób z Niepełnosprawnościami". Jurorzy docenili działanie punktu i fakt, że pomoc znajdą tam pacjentki i pacjenci niezależnie od stopnia sprawności.

Punkt Profilaktyki Intymnej obecnie znajduje się w budynku POSUM, który jest w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Przed wejściem znajduje się podjazd, w drzwiach nie ma progów, a winda jest odpowiednia dla pacjentów na wózkach oraz niewidzących. Również toalety są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową, Sam gabinet lekarski jest wyposażony w elektryczny fotel ginekologiczny. Na stronie internetowej POSUM znajdują się filmy przybliżające działanie punktu - są one przystosowane do potrzeb osób głuchych, niedosłyszących, niewidomych i niedowidzących. 

Od pięciu lat pomaga poznaniankom i poznaniakom

Punkt powstał w październiku 2018 roku - po to, by każda mieszkająca w Poznaniu osoba miała dostęp do profilaktyki intymnej. Na początku projekt prowadzony był pilotażowo - gabinet mieścił się wtedy w centrum miasta, przy ul. Święty Marcin. Od samego początku dostępny był dla osób z niepełnosprawnościami. Bardzo szybko okazał się sukcesem - w ciągu pierwszych trzech (niecałych) miesięcy jego działalności z oferowanej tam pomocy, badań, porad i konsultacji skorzystało aż 1 165 kobiet (w tym 47 obywatelek Ukrainy), 7 mężczyzn i 5 osób nieletnich - ci ostatni przyszli z opiekunami, bo tego wymaga regulamin punktu. Najwięcej konsultacji medycznych dotyczyło infekcji intymnych (stany zapalne narządów rodnych oraz miednicy mniejszej) oraz antykoncepcji. W tym czasie wykonano 95 badań cytologicznych, a u 59 pacjentek stwierdzono zmiany nowotworowe oraz torbiele i guzy wymagające poszerzonej diagnostyki. W trakcie badań stwierdzono też 37 ciąż.

Nic więc dziwnego, że już w 2019 roku punkt rozszerzył działalność i zaczął przyjmować również mężczyzn, którzy mogli się tam zgłosić na konsultację urologiczną. Poznaniacy mogli więc przebadać układ moczowy, a przyjmujący w punkcie urolog - jeśli była taka potrzeba - wykonywał badania fizykalne, USG oraz oznaczenie poziomu antygenu tzw. PSA w surowicy krwi. To znów był strzał w dziesiątkę - z pomocy urologa w 2019 roku skorzystało tam niemal 300 mężczyzn. 

W tym samym roku punkt odwiedziło też ponad 5,3 tysiąca kobiet. Najwięcej - ok. 32 proc. - porad oferowanych pacjentkom związanych było z ogólnym badaniem, konsultacją ginekologiczną i profilaktyką. Około 24 proc. porad dotyczyło planowanej antykoncepcji, a ok. 21 proc. -  infekcji. W 2019 roku w Punkcie Profilaktyki Intymnej stwierdzono 109 ciąż. Kobiety zgłaszały się również z zaburzeniami miesiączkowania, bólami podbrzusza, guzami lub torbielami jajników i zmianami piersi. Stwierdzono aż 7 nowotworów. Pracownicy punktu pomogli też pacjentkom po poronieniach i gwałtach.

Od stycznia 2020 roku Punkt Profilaktyki Intymnej działał pod nowym adresem, pacjenci byli  przyjmowani przy ul. Wojskowej 1, w Centrum Medycznym Drews. W tym roku udzielono 3389  konsultacji, porad, świadczeń opieki zdrowotnej - w tym 3317 kobietom, 47 mężczyznom i 6 osobom nieletnim pod opieką opiekuna prawnego. W okresie pandemii COVID-19 oferta punktu została poszerzona o możliwość uzyskania konsultacji przez telefon (tzw. teleporady).

Przeprowadzka do POSUM

Od 2021 roku punkt działa w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych przy Al. Solidarności 36. Od tego czasu do października 2023 r. udzielono tam ponad 5 tysięcy bezpośrednich konsultacji (w tym online i e-recepty), a także miało miejsce ponad 3,1 tys. wizyt obejmujących USG ginekologiczne, w tym 823 badania cytologiczne. Przeprowadzono 86 konsultacji urologicznych obejmujących USG układu moczowego i wykonano ponad 210 diagnostycznych i profilaktycznych badań laboratoryjnych, między innymi w obszarze diagnostyki HPV, VDRL, PSA, chlamydii oraz diagnostyki zakażeń bakteryjnych i grzybiczych narządów płciowych. Łącznie w punkcie w POSUM wykonano też 1150 badań mammograficznych oraz 469 USG piersi. 

- Obserwowany jest wzrost zainteresowania punktem, szczególnie w obszarze badań cytologicznych, mammograficznych oraz USG piersi - przyznaje Konrad Zaradny, dyrektor POSUM. - W celu promowania profilaktyki wśród mieszkańców Poznania oraz pacjentów Punktu Profilaktyki Intymnej przeprowadziliśmy 20 akcji badań profilaktycznych. Były to m.in. badania USG piersi, mammografie, konsultacje urologiczne, badania cytologiczne oraz USG ginekologiczne. Co ważne, obserwujemy też, że rośnie świadomość pacjentów punktu, dotycząca chorób płciowych i antykoncepcji, coraz więcej osób zdaje też sobie sprawę, że badania profilaktyczne są ważne, co możemy nazwać sukcesem.

AW