Mieszkający w Poznaniu i płacący tu podatki  zapłacą mniej niż pozostali za pozostawienie samochodu w strefach płatnego parkowania. Takie udogodnienie ma nagrodzić tych, którzy już składają coroczne deklaracje w stolicy Wielkopolski, ale także zachęcić do wpisania aktualnego miejsca zamieszkania w deklaracji PIT. Według aktualnych wyliczeń w przyszłym roku każde 1000 osób, które to zrobią, zapewni wpływ około 5 milionów zł, który będzie mógł wykorzystany dla mieszkańców. 

11 nowych sal gimnastycznych, 90 zmodernizowanych boisk oraz 24 bieżnie lekkoatletyczne i skocznie, służące do skoku w dal - to wszystko udało się zrealizować w Poznaniu w ciągu ostatnich 10 lat. A to nie koniec. W planach jest m.in. budowa kolejnych hal i boisk sportowych. 

Tańsze bilety na spektakle teatralne i seanse w kinie Muza, niższe ceny za zostawienie samochodu na parkingu Park&Ride, wejścia za złotówkę na basen - to tylko część propozycji, jakie jesienią można znaleźć w programie OK Poznań. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. 

Urzędnicy z Wrocławia przyjechali do Poznania, by porozmawiać o działaniu rad osiedli. Stolica Wielkopolski może być wzorem dla innych miast, jeśli chodzi o współpracę z jednostkami pomocniczymi. 

Co zrobić, by zaoszczędzić aż 700 litrów wody tygodniowo? Jak zrezygnować z plastiku i dzięki temu zachować w portfelu nawet tysiąc złotych rocznie? W jaki sposób wyłapywać "wampiry energetyczne" i skutecznie oszczędzać prąd? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają w Maltańskim Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym w Poznaniu, gdzie do 22 listopada można odwiedzić EkoEksperymentarium - interaktywną wystawę o ekologii na co dzień. Wstęp jest bezpłatny.

Zgodnie z zapowiedziami 4 listopada rozpoczęła się wymiana nawierzchni jezdni realizowana przez wykonawcę nowej drogi rowerowej w rejonie parku T. Mazowieckiego. Prace dotyczą okolicy skrzyżowania ul. Strzeleckiej, Garbary i Kazimierza Wielkiego. W dniach 5-6 listopada będzie tam układana masa bitumiczna, dlatego należy liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu.

W ten weekend miasto nieco zwolni tempo - w piątek poznaniacy i poznanianki wybiorą się na cmentarze, by celebrować pamięć o swoich bliskich zmarłych. Jednak już w sobotę i niedzielę można będzie wybrać się na koncerty lub spektakle, a nawet wziąć udział w biegu i przechadzce po Poznaniu. 

Przy okazji budowy drogi rowerowej w rejonie ul. Strzeleckiej i Królowej Jadwigi, wymieniona zostanie nawierzchnia na fragmencie jezdni ul. Strzeleckiej, a także w obrębie skrzyżowania ul. Garbary i ul. Kazimierza Wielkiego. W pierwszej kolejności prace dotyczyć będą ul. Strzeleckiej, dlatego 4 listopada będzie obowiązywała tam zmieniona organizacja ruchu.

W obrębie przystanku PST Słowiańska na Winogradach trwają prace związane z infrastrukturą rowerową, które wiążą się z wyłączeniem z ruchu części ramp i tunelów. W czwartek, 31 października po południu udostępniony zostanie fragmentz nową nawierzchnią.

Według projektu, który zostanie przedstawiony radnym i gminom ościennym, od 1 września 2025 roku mają zmienić się stawki za przejazdy autobusami i tramwajami. Jednak mieszkańcy Poznania (a także 19 gmin współpracujących z Zarządem Transportu Miejskiego), którzy rozliczają podatki w swoim miejscu zamieszkania, będą płacić za sieciówki tyle samo, co dziś - a w niektórych przypadkach nawet jeszcze mniej. Nie zmieni się też cena biletów specjalnych - dla seniorów i uczących się dzieci.

Podczas 14. edycji prestiżowej gali CEE Investment Awards Poznań otrzymał zaszczytny tytuł Miasta Roku. Nagroda ta wyróżnia lokalizacje, które wyjątkowo angażują się w rozwój gospodarczy i przyciągają kluczowe inwestycje. 

Kolejna ulica w Poznaniu zostanie przebudowana. Tym razem poprawi się komfort osób poruszających się ul. Radosną na Ogrodach. Zanim jednak tak się stanie, należy liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu. Pierwsze wprowadzone zostaną w poniedziałek, 4 listopada.

Nabór do "POZnań - i zamieszkaj" zakończył się w maju. Poznaniacy i poznanianki chętnie korzystali z tej oferty. Dowodem jest liczba złożonych wniosków. Blisko tysiąc osób ubiegało się o możliwość zamieszkania w jednym z 353 lokalì dostępnych w tej edycji. Ze względu na duże zainteresowanie PTBS wraz z Miastem zdecydowały, że w 2025 roku realizowany będzie kolejny nabór do programu. 

Zbliża się kolejny etap budowy wiaduktów w ciągu ul. Golęcińskiej i Lutyckiej. Aby prace mogły być kontynuowane, konieczne są zmiany w organizacji ruchu. W nocy z 8 na 9 listopada (z piątku na sobotę) wyłączony zostanie odcinek ul. Golęcińskiej i wprowadzone będą objazdy. Nie zmienią się trasy komunikacji publicznej. Utrzymany zostanie też dojazd do posesji. 

11 listopada to dla poznaniaków dzień upływający pod znakiem rogali świętomarcińskich oraz hucznie obchodzonych Imienin Ulicy Święty Marcin. Miasto Poznań chce zaprosić do wspólnego świętowania oraz degustacji naszego tradycyjnego przysmaku nie tylko mieszkańców stolicy Wielkopolski, ale też innych polskich miast. Temu właśnie służy akcja promocyjna w tramwajach. 

Miasto Poznań wspiera dzieci z rodzin romskich, oferując im możliwość nauki konkretnego fachu. Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z rzemieślnikami podczas praktycznych warsztatów, mają one okazję zobaczyć na własne oczy, jak wyglądają poszczególne profesje i dowiedzieć się, jakie umiejętności są potrzebne do ich wykonywania. Pilotażowy projekt jest adresowany do romskich uczniów, uczęszczających do poznańskich szkół podstawowych.

Ul. Biskupińska na Strzeszynie zyska nową, równą nawierzchnię na odcinku od ul. Literackiej do przejazdu kolejowego. Prace realizowane będą od wtorku, 29 października i od tego dnia należy liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu.

Jeszcze tylko przez kilka godzin - do 12:00 w poniedziałek można głosować w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2025, a tym samym zdecydować, na co zostanie wydane 28 milionów złotych. Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się 170 projektów. 

11 listopada to dla poznaniaków dzień upływający pod znakiem rogali świętomarcińskich. Ich wypiekanie odbywa się według specjalnej receptury. Ponad 80 piekarni i cukierni z Poznania i Wielkopolski otrzymało certyfikaty zaświadczające, że ich rogale są zgodne z wszelkimi obowiązującymi ten wyrób normami.

Uczniowie szkoły na Raszynie zyskają przestrzeń w nowych salach warsztatowych, gdzie będą zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności zawodowe. Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy odpowiedzialnego za przygotowanie dokumentacji projektowej i rozbudowę na jej podstawie Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych przy ul. Raszyńskiej.

26 października to Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. W Poznaniu ruszyła więc kampania społeczna "Drugie życie", zachęcająca do dawstwa narządów. W pierwszym szkoleniu wzięli udział młodzi ludzie z całej Wielkopolski.

Zakończyły się prace związane z budową łącznika dla rowerów na ulicy Pogodnej. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo ruchu drogowego w okolicy skrzyżowania z ulicą Ściegiennego. Inwestycję wybrali mieszkańcy w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. 

Liczba wyników na stronie
30