Jeszcze tylko przez kilka godzin - do 12:00 w poniedziałek można głosować w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2025, a tym samym zdecydować, na co zostanie wydane 28 milionów złotych. Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się 170 projektów. 

11 listopada to dla poznaniaków dzień upływający pod znakiem rogali świętomarcińskich. Ich wypiekanie odbywa się według specjalnej receptury. Ponad 80 piekarni i cukierni z Poznania i Wielkopolski otrzymało certyfikaty zaświadczające, że ich rogale są zgodne z wszelkimi obowiązującymi ten wyrób normami.

Uczniowie szkoły na Raszynie zyskają przestrzeń w nowych salach warsztatowych, gdzie będą zdobywać wiedzę i praktyczne umiejętności zawodowe. Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy odpowiedzialnego za przygotowanie dokumentacji projektowej i rozbudowę na jej podstawie Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych przy ul. Raszyńskiej.

26 października to Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. W Poznaniu ruszyła więc kampania społeczna "Drugie życie", zachęcająca do dawstwa narządów. W pierwszym szkoleniu wzięli udział młodzi ludzie z całej Wielkopolski.

Zakończyły się prace związane z budową łącznika dla rowerów na ulicy Pogodnej. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo ruchu drogowego w okolicy skrzyżowania z ulicą Ściegiennego. Inwestycję wybrali mieszkańcy w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. 

Off Cinema, Noc w Palmiarni, otwarcie Lumina Parku, finał Tygodnia Kobiet, a może PGA lub Kretescon? Nadchodzący weekend w Poznaniu obfitować będzie w zaskakujące i porywające wydarzenia. Z pewnością każdy mieszkaniec i mieszkanka miasta znajdą coś dla siebie.

Ponad 200 instalacji świetlnych i baśniowa atmosfera - to wszystko czeka na poznaniaków i poznanianki w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego. Tym razem, odwiedzając Lumina Park przy ul. Warmińskiej, będzie można przenieść się do Ogrodu Czarów, a nawet spotkać Alicję, tytułową bohaterkę książki Lewisa Carolla i jej filmowych adaptacji.

Jeszcze tylko przez kilka dni można głosować w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2025, a tym samym zdecydować, na co zostanie wydane 28 milionów złotych. Do tegorocznej edycji zakwalifikowało się 170 projektów. Głosowanie kończy się w poniedziałek, 28 października - w samo południe. 

Na poznaniaków i poznanianki czeka wędrówka wśród tropikalnych roślin po zmroku, a to wszystko wśród latynoskich rytmów. Jesienną odsłonę Nocy w Palmiarni zaplanowano na najbliższy piątek.

Jak odnaleźć autentyczność w świecie pełnym idealnych wizerunków? Czy architektura może wpływać na poczucie bezpieczeństwa? Kim są "Poznanianki 2024"? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas spotkania w Bibliotece Raczyńskich, które zakończy Tydzień Kobiet.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w śródmieściu mogą na święta udekorować swój lokal choinką, którą otrzymają bezpłatnie od Miasta. Wystarczy wysłać zgłoszenie do urzędu, odebrać drzewko i lampki w wyznaczonym punkcie, a później wystawić je przed własnym lokalem dbając, by pięknie świeciło.

Trwają prace przy budowie wiaduktów drogowych w ciągu ulicy Lutyckiej i Golęcińskiej oraz ronda u zbiegu ul. Literackiej i Koszalińskiej. W związku z ich postępem w piątek, 25 października, zmieni się organizacja ruchu w rejonie cmentarza przy ul. Szczawnickiej, a w poniedziałek, 28 października - na skrzyżowaniu ulic Koszalińskiej, Żołnierzy Górników i Żołnierzy Wyklętych.

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Starsi poznaniacy i poznanianki, którzy chcą wcześniej odwiedzić miejskie cmentarze, mogą skorzystać z dostępnego tam transportu. Za złotówkę pracownicy nekropolii dowiozą ich pod wskazany nagrobek. Usługa jest częścią programu Poznań Viva Senior.

Co widać, a czego nie - jakie są przejawy krzywdzenia dzieci? Jak ochronić młodych ludzi przed cyberprzemocą? Czy perfekcjonizm opiekunów ma wpływ na maluchy? To tylko niektóre z tematów poruszonych podczas konferencji "Być świadomym rodzicem zastępczym - współczesne wyzwania".

W 68. rocznicę wybuchu Powstania Węgierskiego złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi Pétera Mansfelda i Romka Strzałkowskiego. 23 października 1956 roku Węgrzy wyszli na ulice, aby przeciwstawić się reżimowi komunistycznemu, a także wyrazić swoją solidarność z protestującymi wcześniej Polakami.

Każde szanujące się miasto ma swoją zjawę, damę-widmo czy bezgłowego rycerza. Poznań również - każdy, to w niedzielę odwiedzi rynek Łazarski, będzie mógł spotkać duchy tej dzielnicy, obejrzeć pamiątki ze starych szaf i obejrzeć stare zdjęcia.

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Jak co roku w pobliżu poznańskich cmentarzy wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu - mają one ułatwić dojazd do nekropolii i zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych. Służby drogowe apelują, by zwracać uwagę na oznakowanie.

W okresie Wszystkich Świętych warto wybrać dojazd w rejon cmentarzy komunikacją zbiorową, tym bardziej, że jak co roku będzie ona znacząco wzmocniona. Zmiany w komunikacji  rozpoczną się już w sobotę, 26 października i potrwają do niedzieli, 3 listopada. Wydłużone zostaną trasy tramwajów nr 5 i 6. Wzmocnione zostaną linie nr 1, 5, 6, 8, 13 oraz 15. Uruchomione będą także dodatkowe połączenia: nr 41 (w relacji Junikowo - Miłostowo), 42 (Os. Sobieskiego - Miłostowo) oraz 43 (Junikowo - Miłostowo). 

Z wielkiego dziedzińca pomiędzy budynkami Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 przy ul. Wyspiańskiego na Łazarzu zniknął asfalt. W jego miejsce pojawiła się zielona wyspa. Powstała przestrzeń przyjazna nie tylko dla uczniów, ale również okolicznych mieszkańców.

Już w najbliższy piątek rusza Poznań Design Festiwal. W jego programie, jak zwykle, znalazły się liczne wystawy, spotkania, rozmowy o wzornictwie i architekturze, a także warsztaty dla rodzin. Tym razem hasłem przewodnim jest "Wytchnienie".

Od frezowania zniszczonej nawierzchni jezdni rozpocznie się w czwartek, 24 października, remont nawierzchni jezdni na ulicy Słowiańskiej na odcinku od ul. Murawa do ul. Naramowickiej. Przez miesiąc będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu.

Poznań będzie gospodarzem największego wydarzenia kosmicznego na świecie - Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego IAC 2027. Taka właśnie decyzja zapadła 18 października podczas tegorocznego kongresu IAC w Mediolanie.  Po ponad 60 latach organizacja jednego z najbardziej prestiżowych na świecie wydarzeń astronautycznych przypadła ponownie Polsce. Projekt będzie realizowany wspólnie przez: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Polską  Agencję Kosmiczną, Europejską Fundację Kosmiczną, Miasto Poznań, Grupę MTP oraz firmę The Way.

Liczba wyników na stronie
30