Powiększ tekst
plakat

X Spotkania Teatralne "Bliscy Nieznajomi" - Historie osobiste

18.05 – 28.05.2017
Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10, Poznań Zobacz na mapie
Wstęp wolny
Opis

Spotkania Teatralne "Bliscy Nieznajomi" od 2014 roku, dedykowane są przede wszystkim polskiemu teatrowi i sztuce. Miesiąc po zakończonym festiwalu odbywa się bowiem w Poznaniu największy w naszym kraju i jeden z największych w Europie, międzynarodowy Malta Festival Poznań, natomiast nie ma w stolicy Wielkopolski przeglądu, który prezentowałby dorobek rodzimych twórców.

Temat zeszłorocznego festiwalu ogniskował się wokół tematu wspólnotowości. Ramą dla tegorocznej, jubileuszowej edycji "Bliskich Nieznajomych", będą doświadczenia jednostkowe. Program wyznaczą przede wszystkim historie osobiste: rodzinne, biograficzne, czasami intymne. Oparte na prawdziwych zdarzeniach, często jednak  przetworzone przez niekompletne archiwa, niedoskonałą pamięć, czas i emocje.

W programie pojawią się osobiste historie opowiedziane przez samych artystów. Reżyser Michał Borczuch i aktor Krzysztof Zarzecki stworzyli poruszające przedstawienie inspirowane postaciami ich matek, które zmarły na raka (Wszystko o mojej matce). Pisarka Małgorzata Halber, w spektaklu wyreżyserowanym przez tegoroczną laureatkę Paszportu "Polityki" Annę Smolar, opowie o walce z choroba alkoholową (Najgorszy człowiek na świecie). Kolejnym nurtem będą przedstawienia oparte na biografiach mało znanych postaci historycznych - działaczki rewolucji francuskiej Théroigne de Méricourt (Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy) i pierwszej w Polsce kobiety spalonej na stosie (Pieśni Czarownic) - drugi ze spektakli jest przygotowywany kolektywnie, m.in. przez Ewę i Zbigniewa Łowżyłów (w ramach koprodukcji z Fundacją Inspirator) oraz Michała Buszewicza. Premiera spektaklu otworzy jubileuszowe Spotkania Teatralne "Bliscy Nieznajomi".

Zobaczymy także profesjonalne spektakle z udziałem nie-aktorów. Pierwszym z nich będzie przedstawienie Wojtka Ziemilskiego (Jeden gest), w którym wystąpią ludzie głusi, by opowiedzieć o swojej codzienności, doświadczeniach, ale przede wszystkim o języku, którym się komunikują, przekazując wiedzę, emocje i kulturę. Drugi ze spektakli (Piłkarze) zrealizowała Małgorzata Wdowik - do udziału w nim zaprosiła m. in. dwóch piłkarzy ligowych, którzy na scenie wykonują choreografię inspirowaną elementami gry piłkarskiej oraz gestami piłkarzy z boiska.

W dniu zakończenia festiwalu zaprezentujemy przedstawienie, które znajduje się poza tematycznym nurtem głównym, jednak stanowi ważny komentarz do niego. Będzie to Wróg ludu w reżyserii Jana Klaty (przedstawienie tłumaczone na język migowy) - na podstawie dramatu Henryka Ibsena - spektakl, który przejmująco unaocznia dramat pomiędzy jednostką a wspólnotą. Każda historia jednostkowa, fikcyjna lub biograficzna, przenosi nas bowiem w szerszy wymiar rzeczywistości: pozwala przyjrzeć się sobie nawzajem, by lepiej zrozumieć mechanizmy społeczne i nasze funkcjonowanie we wspólnocie - historycznej, kulturowej, narodowej, terytorialnej.

W ramach festiwalu pojawi się także program realizowany przez Estradę Poznańską, która jest partnerem tegorocznej edycji. Zespół Michała Zadary - All Stars Dansing Band - zagra znane numery dansingowe, które można usłyszeć na weselach. Nie po to, by je parodiować, ani żeby je zremiksować - tylko po to, by usłyszeć ich dziwne piękno. Natomiast w Kinie Muza zobaczymy film Świt -  nominowany do Oscara, który wyreżyserowała  Laila Pakalniņa - oparty na sowieckiej historii propagandowej o młodym pionierze Pawliku Morozowie.

Zaplanowane są także spotkania z udziałem twórców zaproszonych na festiwal.

Dyrektorką artystyczną festiwalu jest Agata Siwiak.

Więcej informacji na kulturapoznan.pl

_
akt.LT

Baner
plakat Pobierz baner (JPEG, 40,30 kB)
Drukuj tekst
Pokaż kod QR

Program festiwalu