Spotkanie autorskie z Michałem Januszkiewiczem i Bogną Wiczyńską
Spotkanie z Michałem Januszkiewiczem i Bogną Wiczyńską, autorami książek "Bezdomność i bunt. Rzecz o Andrzeju Babińskim" oraz "Bycie - w - świecie Andrzeja Babińskiego".
Andrzej Babiński (1938-1984), poeta, urodzony w Białymstoku, od 1949 r. mieszkał w Poznaniu. Zadebiutował w 1956 r. na łamach "Gazety Białostockiej", następnie umieszczał wiersze w "Twórczości" i "Poezji". Związany za sprawą Edwarda Stachury z Orientacją Poetycką "Hybrydy", wydał pod jej auspicjami swój pierwszy tom "Z całej siły" (1975). Kolejne jego książki poetyckie to "Znicze" (1977) oraz wydane pośmiertnie "Znicze i inne wiersze" (1985) oraz "Uwierzenie moje" (2000). Uznany za poetę wyklętego, znany był w środowisku z kontrowersyjnych zachowań. Krótko przed śmiercią przyznano mu Honorową Odznakę Miasta Poznania.
Sylwetkę i twórczość "poznańskiego Baudelaire'a" przypominamy w roku, w którym przypada 40 rocznica jego tragicznej, samobójczej śmierci.
Michał Januszkiewicz, profesor dr hab., literaturoznawca, autor publikacji na temat związków literatury z filozofią, m.in. "Tropami egzystencjalizmu w literaturze polskiej XX wieku", "W poszukiwaniu sensu. Phronesis i hermeneutyka" oraz "Być i rozumieć. Wykłady i szkice z humanistyki hermeneutycznej". Publikacja "Bezdomność i bunt", wydana nakładem Instytutu Literatury w serii "Nowa Krytyka i Esej", zawiera antologię wierszy Andrzeja Babińskiego oraz obszerną rozprawę wstępną przypominającą jego twórczą biografię oraz dorobek - autor książki wyznacza tu nowe, nieoczywiste horyzonty lektury wierszy poznańskiego poety.
Bogna Wiczyńska, literaturoznawczyni, poetka, redaktorka "Okolicy Poetów"; zajmuje się poznańskim środowiskiem literackim, zwłaszcza twórczością Jerzego Szatkowskiego, Andrzeja Babińskiego i Wincentego Różańskiego. W monografii "Bycie - w - świecie Andrzeja Babińskiego" (Poznań 2023) mierzy się z literacką legendą poznańskiego outsidera, konfrontując aspekt peryferyjności i lokalności autora "Zniczy" z kosmiczną perspektywą jego poezji.
Wstęp wolny.
opr.sw
Zobacz www.bracz.edu.pl/