Rozmównica w Polskim Teatrze Tańca: Fizyka tańca
25 stycznia o godz. 17.00 w obecnej siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Koziej 4 w Poznaniu rozpocznie się pierwsze w nowym roku spotkanie w cyklu "rozmównica". Cykl teoretyczno-praktycznych spotkań wokół sztuki tańca i ruchu rusza w nowej odsłonie - spotkania będą się odbywać w soboty. Panelistami będą "ruchowi szowiniści", czyli osoby, dla których ruch jest miłością i pasją, a także najważniejszym przejawem życia i jego niezaprzeczalnym dowodem.
Najbliższa rozmównica nosić będzie tytuł "Fizyka tańca".
Gośćmi spotkania będą: prof. Agnieszka Janiuk z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie - fizyk, astrofizyk i astronom, autorka i współautorka łącznie 120 artykułów naukowych, której nadawcze fascynacje koncentrują się wokół analizy wspólnego ruchu gwiazd i czarnych dziur w tzw. rentgenowskich układach podwójnych w przestrzeni kosmicznej. Popularyzując swój obszar badawczy, m.in. podczas wykładów i pokazów w ramach Dni Otwartych Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN oraz Festiwalu Nauki w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie, Pani Profesor wraca do tematu fizyki w tańcu, oglądając tę sztukę przez pryzmat takich zjawisk, jak równowaga sił, zachowanie momentu pędu, oddziaływanie cząstek elementarnych, przeciwdziałanie grawitacji czy ogólna teoria względności. Agnieszka Janiuk jest także praktykiem tańca - sama wykonuje choreografie oraz symulacje komputerowe zainspirowane tematyką badań i obserwacji naukowych.
W zrozumieniu, z pokonaniem jakich przeszkód wynikających z praw fizyki boryka się każdy sportowiec czy tancerz pomoże nam Rafał Ciećwierz - traceur, członek grupy Sky Freerun, który opowie o formie aktywności fizycznej, jaką jest parkour - stworzona w latach 80., pochodząca z Francji sztuka przemieszczania się w przestrzeniach miejskich, polegająca na pokonywaniu napotkanych na drodze przeszkód, dostosowaniu ruchów do otoczenia i przemierzaniu trasy z punktu A do punktu B w sposób jak najszybszy i najefektywniejszy.
Rafał Ciećwierz pokaże kilka podstawowych technik parkouru, amortyzację skoku, ułożenie ciała podczas lądowania oraz zaprezentuje próbkę flow biegu, będącego połączeniem kilku bardziej zaawansowanych technik parkouru w przestrzeni Polskiego Teatru Tańca.
Wstęp wolny.
Zobacz www.ptt-poznan.pl