Poznański Tydzień Kobiet
17 października rusza pierwszy Poznański Tydzień Kobiet. Rozpocznie go wyjątkowe spotkanie przy Długim Stole w CK ZAMEK - jego nietypowa forma pozwoli otwarcie porozmawiać o ważnych nie tylko dla kobiet sprawach. Przez 7 dni na poznanianki w każdym wieku czekają liczne spotkania i warsztaty.
Projekt "Poznanianki" rozpoczął się już w kwietniu. Wówczas zaprezentowane zostały spoty zachęcające do udziału w akcji. Do 15 maja mieszkańcy i mieszkanki stolicy Wielkopolski mogli nadsyłać swoje rekomendacje i zgłaszać kobiety, które są aktywne, odważne i inspirujące - by następnie przedstawić je szerzej w ramach wyjątkowej kampanii społecznej.
- Wpłynęło aż 105 zgłoszeń od 180 mieszkanek i mieszkańców Poznania - mówi Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta, który stanął na czele Kapituły akcji społecznej "Poznanianki". - Część z nich się powtarzała, co wskazuje na popularność wielu aktywnych kobiet w Poznaniu. W czerwcu Kapituła rekomendowała 5 bohaterek do prezentacji w kampanii społecznej. Zadanie nie było łatwe - wszystkie zgłoszone propozycje są wyjątkowe i godne uwagi.
Wśród wybranych przez Kapitułę zgłoszeń są:
- "Po-Dzielnia" - pierwsze tego typu miejsce w Polsce. Powstało, by wydłużać życie przedmiotów i ograniczyć potrzebę ich kupowania. Po-Dzielnia jest także przestrzenią wykładów, warsztatów i wystaw związanych z ekologią.
- Katarzyna Wala - antropolożka społeczna, współtwórczyni Mobilnego Domu Kultury Wilczak, autorka projektów artystycznych na Szelągu. Działa na rzecz społeczności lokalnych, jest rzeczniczką dialogu międzypokoleniowego, popularyzuje herstorię.
- "Rakujemy jak chcemy" - stowarzyszenie, którego głównym celem jest wsparcie kobiet z diagnozą raka piersi na terenie Wielkopolski.
- "Tęczowe Seniorki" - to rezydentki Fundacji Barak Kultury, które wspierają osoby należące do kręgu mniejszości w Poznaniu, a przy tym przełamują stereotypy i przekraczają standardy.
- Magda Szewciów - - trenerka samoobrony i asertywności WenDo dla kobiet i dziewczynek. Zajmuje się także edukacją z zakresu różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji. Inicjatorka projektu "Re:wers - herstoryczne mapowanie miasta".
Wszystkie bohaterki kampanii staną się gościniami miejskiego podcastu, który od 17 października pod nazwą "Czuły Poznań" będzie dostępny w mediach społecznościowych.
opr.sw
Zobacz https://www.poznan.pl/poznanianki/