Krystaliczny porządek: o monokryształach i ich zastosowaniach
Obecnie korzystamy z wielu urządzeń, w których znajdują się procesory. Procesory naszych komputerów, telefonów komórkowych, ważne układy pamięci, czujniki, kontrolery itd. są wykonane z monokryształu krzemu. Z całą pewnością wiele z nas o tym wie, ale czy tylko monokryształ krzemu jest obecnie najbardziej popularnym wśród monokryształów? Podczas najbliższego wykładu cyklu "Fizyka Warta Poznania" zatytułowanego "Krystaliczny porządek: o monokryształach i ich zastosowaniach" będzie można otrzymać również odpowiedzi na pytania: dlaczego monokryształy są jedną z najważniejszych grup materiałów? jak jest zbudowany monokryształ? jakie są metody otrzymywania monokryształów? dlaczego otrzymywanie monokryształów jest jednym z największych wyzwań współczesnej technologii?
Najbliższy wykład poprowadzi dr inż. Karol Synoradzki - pracownik naukowy Instytutu Fizyki Molekularnej Polskiej Akademii Nauk, który w swoich badaniach określa potencjał aplikacyjny nowych materiałów pod względem konwersji energii w ramach takich zjawisk jak efekt termoelektryczny czy magnetokaloryczny.
Wykład odbędzie się 19 maja 2022 roku o godzinie 11:00 w trybie on-line.
W dniu wykładu przed godziną 11:00 na stronie internetowej "Fizyki Wartej Poznania" zostanie udostępniony link do wydarzenia: https://www.ifmpan.poznan.pl/fwp Słuchacze będą mogli włączyć się do dyskusji i zadać pytania poprzez tak zwany czat, który uruchomiony zostanie do celów wykładu.
Wykładom "Fizyka Warta Poznania" patronują: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent miasta Poznań, Mensa Polska. Wykłady "Fizyka Warta Poznania" w 2022 roku są objęte finansowaniem Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki". Sponsorem wykładów on-line jest Polska Akademia Nauk.
Zobacz www.ifmpan.poznan.pl/fwp