Festiwal Muzyka Dawna-Persona Grata - Królewska Playlista
Festiwal Muzyka Dawna-Persona Grata
Królewska Playlista
Wykonawcy
- Julie Goussot - sopran
- Magdalena Karolak - obój
- Marta Gawlas - flauto traverso
- Marcin Świątkiewicz - klawesyn, dyrygent
- Orkiestra Arte dei Suonatori
Program
- Johann David Heinichen (1683-1729)
- Koncert fletowy D-dur, Seibel 225
- Johann Adolf Hasse (1699 - 1783)
- Motet "Alma Redemptoris Mater", IJH 87
- przerwa
- Johann David Heinichen
- Pastorale per la Notte di Natale, S.242
- Koncert na flet i obój g-moll, Seibel 238
- Johann Adolf Hasse
- Motet "Alta nubes illustrata", IJH 7
Program "Królewska Playlista" przeniesie Państwa do czasów, gdy muzyka wykonywana na żywo pełniła rolę dzisiejszych playlist - zbiorów utworów, które można zestawiać według własnych upodobań i wielokrotnie odtwarzać. W XVIII wieku muzyka była nieodłącznym elementem życia codziennego na dworze królewskim, towarzysząc zarówno oficjalnym uroczystościom, jak i życiu prywatnemu. Podobnie jak dziś tworzymy playlisty ukazujące nasze muzyczne preferencje, tak królowie i arystokracja mieli swoje ulubione modne utwory i preferowanych wykonawców.
Zaprezentujemy utwory napisane przez królewskich kapelmistrzów: Johanna Adolfa Hassego i Johanna Davida Heinichena, których twórczość z pewnością była "dodana do ulubionych" przez dwór królewski. Johann Adolf Hasse był uważany przez współczesnych za jednego z największych kompozytorów epoki. Muzyka, którą tworzył podczas swojego ponad 80-letniego życia, towarzyszyła polskim możnowładcom przez niemal cały XVIII wiek. W 1731 roku August II mianował Hassego królewsko-polskim i elektorsko-saskim kapelmistrzem. Po śmierci króla kompozytor kontynuował służbę na drezdeńsko-warszawskim dworze Augusta III, kilkukrotnie przebywając w Warszawie przy okazji wystawień swoich oper. Komponował także na zamówienie króla Stanisława Augusta. Z kolei Johann David Heinichen był poprzednikiem Hassego na stanowisku królewsko-polskiego kapelmistrza na dworze Augusta II.
Zapraszamy do wspólnego odkrywania muzycznych skarbów XVIII wieku i zanurzenia się w atmosferze królewskiego dworu w Warszawie.
Festiwal Muzyka Dawna - Persona Grata dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka" realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.