Diane for a day" - spektakl Theater Thikwa & hannsjana (Niemcy)
W jaki sposób uwidacznia się na scenie tożsamość i jak można ją rozgrywać? Inspirowany warsztatami drag king artystki Diane Torr, spektakl "Diane for a day" zgłębia nowe sposoby traktowania cielesności na scenie. Tożsamość płciowa nie jest zresztą jedyną rzeczą jaka jest tu badana, testowana i poddawana próbom - również teatralność indywidualnych przywilejów staje się punktem wyjścia dla żartów, ujściem dla wybuchów gniewu, i źródłem (samo)upełnomocnienia.
Ten pierwszy wspólny projekt Theater Thikwa i kolektywu twórczego hannsjana, w którym performerki z obu grup stawiają szereg pytań dotyczących standardów ciała i ról płciowych w obrębie przestrzeni inkluzywnych i poza nimi - z humorem, historiograficznym zacięciem i sporą dawką muzyki.
THEATER THIKWA (Niemcy) to kolektyw artystyczny złożony z artystów z niepełnosprawnościami i pełnosprawnych aktorów. Ten udany eksperyment społeczny trwa już 25 lat i ostatecznie przyjął postać pełnowymiarowego, repertuarowego teatru z własną siedzibą i bogatą ofertą artystyczno-warsztatową. Charakterystyczne dla wszystkich realizacji Thikwy jest poszukiwanie określonej estetyki, w której znajdują wyraz zarówno indywidualne, zróżnicowane cechy biorących w niej udział osób, jak i cechy wspólne dla wszystkich uczestników. Obszarem artystycznych poszukiwań zespołu są: teatr, performans, taniec, muzyka i słowo oraz wszystko to, co znajduje się na styku i pomiędzy nimi. Niepełnosprawni i pełnosprawni aktorzy pracują razem nad wszystkimi inscenizacjami, często współpracując też z artystami z zewnątrz grupy. Thikwa zapewniła sobie trwałe miejsce na teatralnej scenie i zyskała szerokie uznanie odbiorców i krytyki. Ich dokonania prezentowane były na licznych festiwalach w kraju i za granicą. Samo słowo "thikwa" oznacza w języku hebrajskim nadzieję.
Theater Thikwa gościł już raz w zamkowym programie "Teatr powszechny" z przedstawieniem "Seesaw" w choreografii Lindy Weißig. Ten niezwykle subtelny spektakl taneczny, wypełniony magicznym ruchem, ulotnymi obrazami, baśniowymi postaciami i piękną muzyką wprost zachwycił poznańską publiczność.
Bilety - 30 zł. (N) i 20 zł. (U)
opr.sw
Zobacz ckzamek.pl/