Powiększ tekst
Maria Siemionow

Cykl "Po co żyjemy?" - rozmowa z prof. Marią Siemionow

12.09.2011
17:00
WSNHiD ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10 sala 240
Wstęp wolny
Opis

Profesor Maria Siemionow będzie kolejnym gościem cyklu "Po co żyjemy?", który odbędzie się 12 września o godz. 17.00 w sali 340. Rozmowę ze słynną i cenioną profesor, chirurg i transplantolog, która dokonała czwartej na świecie i pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy - poprowadzi Jacek Żakowski, dziennikarz i publicysta.

Osiągnięcia prof. Siemionow wprowadzają współczesną medycynę w nowy wymiar, a spotkania z tak wybitnymi osobistościami świata ścisłej nauki zawsze niesamowicie poszerzają perspektywę. Poza tym, osiągnięcia współczesnej medycyny skutecznie zmieniają społeczeństwo i światopogląd ludzi, a to już problematyka jak znalazł dla humanisty - mówi dr Tomasz Kozłowski, socjolog WSNHiD.

 Celem organizowanego przez WSNHiD cyklu spotkań "Po co żyjemy?" jest wywołanie twórczej dyskusji na temat życia świadomego i pożytecznego oraz zainspirowanie do odkrywania własnego potencjału.

Różnorodne postawy zapraszanych gości: filozofów, psychologów, terapeutów, myślicieli, etyków, religioznawców pozwolą ukazać wieloaspektowość i odmienne interpretacje tytułowego problemu.

Maria Zofia Siemionow - polska chirurg i transplantolog, pracująca w USA.
W roku 1974 ukończyła studia medyczne na Akademii Medycznej w Poznaniu i uzyskała tytuł zawodowy lekarza. Stopień naukowy doktora z mikrochirurgii uzyskała w 1985 roku, habilitowała się w dziedzinie nauk medycznych w 1992. Prezydent Lech Kaczyński nadał Marii Siemionow tytuł naukowy w 2007. Po emigracji do USA przebywała od 1985 na stypendium naukowym w Instytucie Christine Kleinert w Louisville (Kentucky), gdzie specjalizowała się w zakresie chirurgii ręki. Od 1995 kieruje oddziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland w stanie Ohio; od 2005 r. jest profesorem na tamtejszym wydziale chirurgicznym. Wciąż podtrzymuje współpracę z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu; dzięki jej poparciu ponad 20 polskich stażystów otrzymało stypendia i mogło uczyć się w klinice w Cleveland. Jest poliglotką, zna 5 języków, w tym polski.
W grudniu 2008 dokonała czwartej na świecie i pierwszej w USA (żaden ze wcześniejszych przeszczepów nie obejmował tak rozległego obszaru twarzy) udanej operacji przeszczepienia twarzy; w wyniku 22-godzinnej operacji ośmioosobowy zespół pod jej kierunkiem przeszczepił kobiecie będącej ofiarą postrzelenia ok. 80% powierzchni twarzy pochodzącej od zmarłej dawczyni.
Pierwsza udana operacja tego typu miała miejsce w 2005 roku we Francji (biorcą była kobieta pogryziona przez własnego psa), kolejną przeprowadzono w 2006 w Chinach (biorca został zaatakowany przez niedźwiedzia) oraz ponownie we Francji (pacjent cierpiał na deformującą twarz chorobę von Recklinghausena), jednak żaden z tych przeszczepów nie obejmował tak rozległego obszaru twarzy. Przeszczep wymagał połączenia licznych kości, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych; dzięki operacji pacjentka odzyskała utraconą w wyniku wypadku szczękę wraz z podniebieniem, górną wargę, policzki, nos, powiekę dolną, a także odzyskała zdolność samodzielnego oddychania, mówienia i jedzenia.

Drukuj tekst
Pokaż kod QR