5. Akademia Miasta
Interdyscyplinarny kurs dla wszystkich zainteresowanych refleksją wobec wyzwań kryzysu klimatycznego, demokracji i przyszłości miast. Bezpłatne szkolenia organizowane są przez Fundację Malta pod hasłem Wyobraźnie ekocentryczne. Miasta w czasach planetarnej zmiany. Nabór potrwa do 30 września.
Akademia Miasta to bezpłatny kurs dla miejskich aktywistów, animatorek, geografów, badaczek i urzędników, a także studentów i absolwentek kierunków humanistycznych i artystycznych. Tegorocznej edycji patronuje idiom Wyobraźnie ekocentryczne. Miasta w czasach planetarnej zmiany, w ramach którego uczestnicy przyjrzą się narzędziom, praktykom i ideom, które dotykają wyzwań kryzysu klimatycznego, demokracji i ekologicznej przyszłości. Edukacyjny program Fundacji Malta przygotowany jest przez Michała Czepkiewicza, Mateusza Nowackiego i Joannę Pańczak. Spotkania planowane są między 10 października a 6 grudnia w siedzibie fundacji w Poznaniu.
W trakcie 5 weekendowych zjazdów odbędą się wykłady i warsztaty z badaczami i aktywistkami, pokazy filmowe, czytanki i dyskusje o najnowszych propozycjach praktyków i teoretyków oraz praktyczne działania na konkretnych miejscach i problemach Poznania.
Do tematyki zagrożeń dla miasta i regionu wprowadzi uczestników i uczestniczki m.in. Marcin Popkiewicz - analityk megatrendów, fizyk jądrowy, klimatolog. Przedstawiciele Instytutu na rzecz Ekorozwoju i architektka Aleksandra Hantkiewicz-Lejman opowiedzą o miejskich planach adaptacji. Spotkanie poświęcone lokalności, oddolnej demokracji i zdolności do adaptacji poprowadzą m.in. kulturoznawca Piotr Juskowiak, absolwent międzynarodowych studiów miejskich Wojciech Kębłowski oraz socjolożka miasta, aktywistka, rzeczniczka Porozumienia Ruchów Miejskich Joanna Kusiak. Frank Braun, Demos Helsinki, Ole Martin Sandberg, Sebastian Scheuer zaproszą uczestników do spojrzenia na miasta w kontekście katastrof i kryzysów. Na koniec zostanie poruszona problematyka sprawiedliwości społeczno-ekologicznej w miastach, a Karolina Thakker przeprowadzi ćwiczenia z designu spekulatywnego.
Zakończeniem dwumiesięcznego kursu będzie stworzenie prototypów projektów dla przestrzeni publicznej. Istnieje szansa, że projekty powstałe w ramach Akademii Miasta zostaną zrealizowane w 2021 roku. "Mozaika z pamięci" (2018) oraz "Kopernik na podsłuchu" (2019), zaprojektowane podczas 2 poprzednich edycji, zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Poznania oraz wsparciu Fundacji Malta.
Na kurs można zgłaszać się do 30 września poprzez wypełnienie formularza (pobierz formularz) i odesłanie go na zapisy@malta-festival.pl. Udział w zajęciach jest bezpłatny, a liczba miejsc jest ograniczona (przyjętych zostanie 25 osób). Wyniki naboru ogłoszone zostaną mejlowo 2 października.
Zobacz www.malta-festival.pl/pl/program?cal=2020-10